NP č.428 > Pošli to dálBylo to za babkuAndrea Novotná

Aktivisté hnutí Occupy Wall Street se rozhodli uspořádat sbírku a z jejího výtěžku nakoupit osobní dluhy, které banky prodávají vymáhajícím agenturám.

Jak drahý je váš dluh? Nebo přesněji, kolik vlastně stojí „na volném trhu“ pohledávky, vymáhané v plné výši na Američanech, kteří se zadlužili třeba kvůli zdravotní péči? Tuto otázku si položili aktivisté hnutí Occupy Wall Street a rozhodli se pro veřejný pokus – uspořádat sbírku a z jejího výtěžku nakoupit osobní dluhy, které banky prodávají vymáhajícím agenturám. I když aktivisté neměli žádné iluze, výsledek je překvapil. V rámci projektu Rolling Jubilee (Jubilee odkazuje ke starozákonním institutu milostivého léta – zrušení dluhů jednou za sedm, či podle jiných názorů devětačtyřicet let) shromáždili aktivisté 400 000 dolarů – a nakoupili za ně osobní dluhy Američanů ve výši bezmála 15 milionů dolarů.

 

Aktivisté si jsou vědomi, že jejich nákup byl pouhou kapkou v moři trhu s osobními dluhy a že 2 693 Američanů vysvobozených z dlužní pasti jsou jen malým procentem beznadějně zadlužených. Vykoupení z dluhů bylo především praktickou lekcí americké veřejnosti: dluhy vymáhané v plné výši nakoupili ti, kdo je od dlužníků inkasují, za sedmatřicetkrát nižší cenu.

 

Mnozí Američané tak neberou dluh jako pouhý fakt, na který existuje jen jediná odpověď, známá fráze „dluhy se musí platit“. Namísto toho se ptají, jak dluhy vznikají, jakými mechanismy se přenášejí a kdo na nich vydělává. Možná by taková aktivita mohla být inspirací i v ČR, která je podle říjnové zprávy Světové banky Responsible Lending (Odpovědné půjčování) unikátně špatná v systému půjček i jejich vymáhání. 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Na okraji zájmu, v centru dění? / Andrej Bakšiš, Andrea Novotná > NP č.398 > Téma čísla Bude tomu dvacet let od summitu v Riu a jeho závazků k trvalé udržitelnosti. Můžeme zavzpomínat, nebo se zeptat: Ukázala se pozornost k životnímu prostředí jako trvale udržitelná?   číst dále Vrčení nukleárního tygra / Andrea Novotná > NP č.459 > Pošli to dál Budeme jaderným tygrem – zní z médií v souvislosti se zprávou, že vláda schválila energetickou koncepci, která počítá s výstavbou dalších bloků v Temelíně a v Dukovanech. Několik pochybovačných komentátorů začalo řešit, kde se na takovou investici vezmou peníze – jeden takový blok je totiž legrace odhadem asi za 150 miliard a v Česku, kde ceny staveb obvykle rostou podle indexu tunelu Blanka, to nejspíš nebude cena konečná. Zásadních zpochybnění jaderné energetiky ale už mnoho nezní, v inženýrském národě zlatých českých ručiček se to pokládá za okrajovou zábavu zelených kverulantů, technofobních paranoiků a jiných obvyklých podezřelých. Nejsme na Ukrajině a nový Černobyl či nová Fukušima jsou přece tak nepravděpodobné… číst dále Česká práce / Martina Křížková, Andrea Novotná > NP č.379 > Reportáž Lidé, kteří stojí za masivním zneužíváním zahraničních dělníků v českých lesích, se zapletli již dříve ve Vietnamu. Podvod, na který upozornil Nový Prostor letos v lednu, tentokrát však přímo z Hanoje.   číst dále