NP č.420 > Kultura | DivadloLéto s MikulášemMarta Harasimowicz

Prázdninový speciál Divadla v Celetné láká malé i starší diváky.

 

René Goscinnyho snad nejvíc proslavil komiks o dobrodružstvích Galů Asterixe a Obelixe (jehož spoluautorem byl i kreslíř Albert Uderzo). Tento francouzský spisovatel a scenárista je ovšem autorem řady dalších děl, mezi které patří i mnoha generacemi oblíbená série povídek o školáku Mikuláši. Vůbec první divadelní zpracování jeho příběhů s titulem Mikulášovy patálie mělo premiéru v lednu 2012 v Divadle v Celetné a dokázalo si získat značnou přízeň kritiků i diváků. Spolek Kašpar se tak pro velký úspěch rozhodl připravit prázdninové pokračování.


Rváči a mazlíčci

Nefalšované kouzlo Goscinnyho povídek (jež neodlučně doplňují ilustrace Jeana-Jacquese Sempého) spočívá ve zvláštním umu vykreslit skutečnost tak, že se s příběhem lehce ztotožní děti i dospělí. Mikulášův svět je zalidněn řadou satirických postav, z nichž každá disponuje škálou specifických rysů, které jen dávají závdavek ke spoustě komických etud. Vedle hlavního hrdiny a vypravěče vidíme flegmatického jedlíka Vendelína, šprta a učitelčina mazlíčka Celestýna, smolaře Kryšpína či rváče Albína. Doplňují je řádně stereotypizovaní dospělí: upracovaný Mikulášův tatínek, afektovaná maminka, přísný školník Polívka či neurotický ředitel školy. Mezilidské vztahy a konflikty, pozorované naivníma a dětsky upřímnýma očima malého Mikuláše, získávají zvláštní ráz – ať je to tatínek, který „býval nejlepším žákem ve třídě, ale všechna vyznamenání ztratil při stěhování“ či nabubřelá řeč ředitele, který chlapce pobízí k pořízení společné fotografie jakožto „dojemné památky pro zbytek života“.

Obě dvě představení režiséra Filipa Nuckollse se atmosférou i konstrukcí knižní předlohy výrazně inspirují. I v nich je položen důraz na svérázný jazyk, nadhled a anekdotickou lehkost dění. Nuckolls se rozhodl všechny role obsadit dospělými herci, inscenaci se ale daří vyvarovat přebytečného pitvoření se či zkreslování – bohužel velmi častého v podobně obsazených představeních.


Hurá na tábor

Při dramatizaci Mikulášových prázdnin si, oproti Mikulášovým patáliím, tvůrci počínali poněkud odvázanějším způsobem. Původní knihu obrali na pouhou dějovou kostru. Narozdíl od předlohy, v níž jede Mikuláš na letní tábor sám, ho v Nuckollsově představení doprovází jeho spolužáci i s paní učitelkou – příběhy byly přepracované tak, aby se v nich mohly uplatnit zmíněné specifické vlastnosti hrdinů. I ty však byly v několika případech doplněny o další charakteristiky (například Celestýn několikrát během představení opakuje fráze, jež zaslechl od levicových rodičů). Výsledek je velmi zdařilý.

Stejně jako v případě předchozí inscenace i v Mikulášových prázdninách zaujmou herecké výkony – zde především Marka Němce (Albín), Petra Lněničky (Celestýn) a Zdeňka Charváta (Vendelín). Za skvěle ztvárněnými dětskými hrdiny sice trochu zaostávají „dospělé“ role Mileny Steinmasslové a Pavla Lagnera, naštěstí ale ne tolik, aby rušily vyznění celku. Představení dobře doplňuje prázdninově laděná hudba Dana Fikejze.

Divadlo v Celetné prezentuje svůj letní speciál jako představení pro celou rodinu. A skutečně se zdá, že rodinný večer v divadle v tomto případě nebude pro nikoho ztraceným.


René Goscinny a Jean-Jacques Sempé: Mikulášovy prázdniny,

česká premiéra 25. června 2013

Divadlo v Celetné


 

 


autor / Marta Harasimowicz VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Kde růže nepokvetou / Dáša Beníšková > NP č.420 > Kultura | Literatura Zdá se, že spojení formálního experimentu a tématu traumatizovaného dětství malé holčičky je literární terno – atraktivní téma zasytí čtenáře s tematicky rozjitřenou chutí a formální stránka zase utiší šťouravé intelektuály. Že by trefa do černého? číst dále Daleko od říše zla / Dušan Radovanovič > NP č.420 > Reportáž „Není to nebezpečné? Vždyť jsou to islamisti!“ zněla nejčastější reakce na to, že vyrážíme do Íránu. Když jsme zemí v době prezidentských voleb projížděli, přicházela nám ta slova na mysl. Jako cizinci jsme byli pro každého atrakcí. Od pohostinných Íránců jsme ale nezaznamenali jsme jediný projev nepřátelství. číst dále Láska za časů trhu / Martina Malinová > NP č.420 > Ženská stránka Na kapitánovu otázku, jak dlouho se chtějí plavit takhle odnikud nikam, Florentino odpovídá slovy, které měl připravené celých 51 let. Celý život. Kdyby bylo dnes Marquézovi dvacet, napsal by možná spíše Lásku za časů volného trhu. Ze vztahu jsme udělali výhodný obchod, dobrou půjčku nebo ještě lépe – fungující „rodinnou firmu“. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů