NP č.404 > Pošli to dálPřednádraží, zanádraží, nikdo nesmí státPetr Pospíšil

Mnoho tiskařské černi se v okurkové sezóně prolilo o snaze radničních pánů z ostravského centra vyhnat Romy z Přednádraží. Jedná se o oblast starých domků, v níž město nejprve dlouhá léta kašlalo na stav kanalizace, aby pak její havarijní stav posloužil k nátlaku na okamžité vystěhování řádně platících nájemníků do předražených a přeplněných ubytoven.

 

Měsíc a něco se zdálo, že se radnice přepočítala – Romové (a také několik bílých nájemníků) zůstali i navzdory výhrůžkám vystěhováním a odpojené vodě. Soud jim dal zapravdu, vystěhování zrušil. Jenže to tlak úřadů nezastavilo, naopak. Po vodě byla odpojena elektřina a sociální pracovnice začaly místním vyhrožovat odebráním dětí. To část obyvatel po více než měsíci a půl zlomilo. Jiní se stále drží.

Příběh pokračuje – v ubytovnách, kam byli místní nahnáni, začala řádit úplavice. Všimla si toho i média a zdůraznila, že jde o nemoc špinavých rukou. Novináře jaksi nenapadlo, že by rozšíření nemoci mohlo souviset spíše s podmínkami na ubytovnách než s individuálními hygienickými návyky (v Přednádraží předtím „kupodivu“ úplavice nebyla).

V Přednádraží se potkala řada různých lidí – místní Romové, jejich podporovatelé z ostravského ProAltu i z pražských squatů. Vždycky, nebo skoro vždycky klidný a usměvavý aktivista Kumar Vishwanathan, který si svým angažováním pro Romy z Přednádraží vysloužil vyhazov svého sdružení z prostor, které mu dosud pronajímalo město. A také Jakub Polák, jeho v jistém smyslu protipól, vznětlivý anarchista a neúnavný bojovník za spravedlnost. Ten jezdil bojovat se zlovůlí úřadů do Přednádraží, ač se mu už stále více ozývala rakovina, které 25. září podlehl. Odpor proti vystěhování romských nájemníků tak bylo posledním z mnoha zápasů, které s úřady svedl. Hodně jeho přátel, kteří jej chtěli na konci života navštívit, si bude pamatovat větu: „kdybyste radši jeli do Přednádraží“…

Těžko říct, zda odpor proti snaze o prostorovou segregaci a vydělávání na chudých bude v Ostravě úspěšný. Vzhledem k tomu, že šlo o projev trendu, který v Česku sílí a bude sílit, byl přinejmenším velmi poučný pro budoucnost.

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Běžný pojem spravedlnosti / Petr Pospíšil > NP č.485 > Pošli to dál Už loni v dubnu proběhla halasně vyhlašovaná policejní akce Fénix. Zatímco mytický ohnivý pták téhož jména prý vstane z popela, policejní akce se spíše do popela propadla. Z velkolepě vyhlašovaného odhalení celorepublikové sítě nebezpečných anarchistických teroristů zbyla pětičlenná skupina, která se scházela v bytě s dvěma policejními agenty. Zatímco agenti tvrdí, že dva členové skupiny plánovali útok na nákladní vlak, členové skupiny říkají, že se stali objektem policejní manipulace a že s agenty „hráli hru“ ve snaze je odhalit. K žádnému útoku přitom nedošlo. číst dále Zpověď nekuřáka / Petr Pospíšil > NP č.487 > Pošli to dál Vždy jsem se považoval za fanatického nekuřáka. Kouření mi (na rozdíl od mých dvou sourozenců) asi navždy znechutil pohled na otce, jemuž jsem se jinak obdivoval a u nějž jsem nemohl pochopit, že s kouřením chce přestat – a nemůže.   číst dále Nezastavujme v půli cesty! / Andrea Novotná, Petr Pospíšil > NP č.370 > Pošli to dál Vážený ministře financí (nebo kdo to u nás vlastně rozhoduje o pojmenování veřejných budov a prostranství), píšeme Vám v reakci na návrh některých pražských aktivistů, kteří již poněkolikáté odvážně a srdnatě prolomili atmosféru zastydlého čecháčkovství.   číst dále Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále