NP č.404 > Pošli to dálRutinní záležitostFilip Malý

Dívá-li se člověk do minulosti, je v pokušení uvěřit, že dějiny jsou záležitostí několika významných lidí, kteří přímo „řídí“ naše osudy. My ostatní, anonymní jednotlivci, jsme jen pasivními diváky nebo pěšáky v šachové partii, kterými se táhne dopředu.

 

Jenže je to tak doopravdy? Významné události a rozhodnutí jsou přeci jen záležitostí každého z nás a odehrávají se i v našich hlavách. Nevnímáme je jako masový jev, nebo velkou událost, ale zpočátku jako zdánlivě soukromou záležitost.

Tato slova německého novináře Sebastiana Haffnera jsem si vybavil při nedávném rozhovoru s některými bývalými spolužáky a známými. Dlouho jsme se neviděli, ale zpočátku příjemná atmosféra se náhle začala kalit. Zčista jasna začaly padat výrazy jako: „černí“, „líní“, „hrozba“, „primitivní“, „přistěhovalci“... Evropa je prý neúměrně tolerantní a přitom nás ohrožují muslimové, ostatně psali to i v časopisu Reflex. Kdosi k tomu přidal vějičku o Romech pobírajících sociální dávky, a tak se rozvinul ten nejbizarnější rozhovor; rozhořčení morální většiny u stolu neznalo mezí. Zatímco jedni dřou, druzí zneužívají plody jejich práce. Jeden z řečníků, středoškolský učitel dějepisu, byl obzvlášť výřečný. Prý je typickým zástupcem střední třídy, má ženu, dvě děti a jediné, po čem touží, je klid. Kdyby přišel diktátor a slíbil mu, že se jeho děti budou mít dobře a dal mu jistotu, že bude mít práci, nebude proti. „Ani za Hitlera se všichni neměli špatně,“ dodal jízlivě.

Historie se nikdy neopakuje doslova, ale – jakkoli to zní zvláštně – automaticky běžící všední život obvykle brání tomu, aby člověk na podobné obludnosti pádně reagoval. Rutina mu poskytuje jistotu, že to není tak hrozné. Ve společnosti se ale právě dnes ledascos mění, a tak doufejme, že nás rozjetý mechanismus všedního dne neoklame, pokud budeme k takovýmto zážitkům přistupovat jen s nevzrušenou skepsí.

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Tak daleko, tak blízko / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.404 > Téma čísla Na sklonku minulého roku začal v Maďarsku platit nový zákon, který zahnal bezdomovce do ilegality. Pokud je policie přistihne opakovaně na ulici, hrozí jim několikadenní vězení. Vydali jsem se do Budapešti zjistit, co novinka přinesla a jak se místním na ulici žije.   číst dále Všechno je to imaginární / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.404 > Rozhovor Lenka a Tereza střídají umělecké pseudonymy jako ponožky. Jednou jsou MC Hydra a MC Hyena, podruhé MC Hogofogo a MC Pupupidu a občas se objeví i s třetí MC, Bárou. Společně ale vystupují jako Fakné a v Česku představují výjimečný úkaz.   číst dále Přednádraží, zanádraží, nikdo nesmí stát / Petr Pospíšil > NP č.404 > Pošli to dál Mnoho tiskařské černi se v okurkové sezóně prolilo o snaze radničních pánů z ostravského centra vyhnat Romy z Přednádraží. Jedná se o oblast starých domků, v níž město nejprve dlouhá léta kašlalo na stav kanalizace, aby pak její havarijní stav posloužil k nátlaku na okamžité vystěhování řádně platících nájemníků do předražených a přeplněných ubytoven.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále

Nejčtenější články autora

Stěrače stírají, agresivita narůstá / Filip Malý > NP č.456 > Pošli to dál Posledních několik let se více či méně pravidelně dozvídáme, že agresivita žadatelů o sociální dávky povážlivě roste. Naposledy jsme si mohli o neplechách chudých prosebníků o státní almužnu počíst z Jihomoravského kraje – prý pověstného vysokou mírou agresivity klientů. Řešení? Plexisklo a zvýšený policejní dohled. Jakkoli je tahle mediální zkratka čtenářsky dráždivá a atraktivní, je s ní jedna potíž – moc dobře nefunguje. číst dále Z trpaslíka obrem / Filip Malý > NP č.479 > Téma čísla Čekají ho světlé zítřky, nebo může Slunce znenadání zhasnout a lidstvu zbydou jen oči pro pláč? číst dále Princezny s b rokovnicí / Filip Malý > NP č.488 > Téma čísla Japonský režisér Hajao Mijazaki, legenda anime, ohlásil v listopadu svůj triumfální návrat k celovečerním kresleným filmům pro děti i dospělé. Co lze vysledovat za uplynulé čtyři desítky let jeho výjimečné tvůrčí éry? číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále