NP č.404 > Pošli to dálRutinní záležitostFilip Malý

Dívá-li se člověk do minulosti, je v pokušení uvěřit, že dějiny jsou záležitostí několika významných lidí, kteří přímo „řídí“ naše osudy. My ostatní, anonymní jednotlivci, jsme jen pasivními diváky nebo pěšáky v šachové partii, kterými se táhne dopředu.

 

Jenže je to tak doopravdy? Významné události a rozhodnutí jsou přeci jen záležitostí každého z nás a odehrávají se i v našich hlavách. Nevnímáme je jako masový jev, nebo velkou událost, ale zpočátku jako zdánlivě soukromou záležitost.

Tato slova německého novináře Sebastiana Haffnera jsem si vybavil při nedávném rozhovoru s některými bývalými spolužáky a známými. Dlouho jsme se neviděli, ale zpočátku příjemná atmosféra se náhle začala kalit. Zčista jasna začaly padat výrazy jako: „černí“, „líní“, „hrozba“, „primitivní“, „přistěhovalci“... Evropa je prý neúměrně tolerantní a přitom nás ohrožují muslimové, ostatně psali to i v časopisu Reflex. Kdosi k tomu přidal vějičku o Romech pobírajících sociální dávky, a tak se rozvinul ten nejbizarnější rozhovor; rozhořčení morální většiny u stolu neznalo mezí. Zatímco jedni dřou, druzí zneužívají plody jejich práce. Jeden z řečníků, středoškolský učitel dějepisu, byl obzvlášť výřečný. Prý je typickým zástupcem střední třídy, má ženu, dvě děti a jediné, po čem touží, je klid. Kdyby přišel diktátor a slíbil mu, že se jeho děti budou mít dobře a dal mu jistotu, že bude mít práci, nebude proti. „Ani za Hitlera se všichni neměli špatně,“ dodal jízlivě.

Historie se nikdy neopakuje doslova, ale – jakkoli to zní zvláštně – automaticky běžící všední život obvykle brání tomu, aby člověk na podobné obludnosti pádně reagoval. Rutina mu poskytuje jistotu, že to není tak hrozné. Ve společnosti se ale právě dnes ledascos mění, a tak doufejme, že nás rozjetý mechanismus všedního dne neoklame, pokud budeme k takovýmto zážitkům přistupovat jen s nevzrušenou skepsí.

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Tak daleko, tak blízko / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.404 > Téma čísla Na sklonku minulého roku začal v Maďarsku platit nový zákon, který zahnal bezdomovce do ilegality. Pokud je policie přistihne opakovaně na ulici, hrozí jim několikadenní vězení. Vydali jsem se do Budapešti zjistit, co novinka přinesla a jak se místním na ulici žije.   číst dále Kde všude vyroste Budapešť? / Jiří Koubek > NP č.404 > Téma čísla Vůdce polských konzervativců Jaroslaw Kaczyński prohlásil na podzim 2011 po šestých prohraných volbách: „Přijde den, kdy se nám podaří, abychom měli ve Varšavě Budapešť.“ Narážel tím na četnost porážek i rozhodné vítězství konzervativců v blízké zemi.   číst dále Všechno je to imaginární / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.404 > Rozhovor Lenka a Tereza střídají umělecké pseudonymy jako ponožky. Jednou jsou MC Hydra a MC Hyena, podruhé MC Hogofogo a MC Pupupidu a občas se objeví i s třetí MC, Bárou. Společně ale vystupují jako Fakné a v Česku představují výjimečný úkaz.   číst dále Ježíšova politika / Adam Borzič > NP č.404 > Dějiny přítomnosti Souhlasil by Ježíš s církevními restitucemi? Nechal by hnít v kriminále Pussy Riot? Přijal by posvěcení svazků homosexuálů v kostele? Který Ježíš je ten pravý? Přísný konzervativec nebo tolerantní liberál? Mírný socialista nebo divoký revolucionář?   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů