NP č.370 > Pošli to dálNezastavujme v půli cesty!Andrea Novotná, Petr Pospíšil

Vážený ministře financí (nebo kdo to u nás vlastně rozhoduje o pojmenování veřejných budov a prostranství), píšeme Vám v reakci na návrh některých pražských aktivistů, kteří již poněkolikáté odvážně a srdnatě prolomili atmosféru zastydlého čecháčkovství.

 

čecháčkovství. Již v minulosti jsme je mohli obdivovat za kampaň, která zdůrazňovala, že radar je příliš malým příspěvkem celosvětové demokracii, svobodě a prosperitě a navrhovala umístit do České republiky rakety. Nyní prokazují svou odvahu na rovině symbolické politiky, když Vám adresovali návrh na pojmenování ruzyňského letiště podle amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Pobouřilo nás mnichovanské kapitulantství českých novinářů, kteří nejapně namítali, že jedno letiště stejného názvu už je ve Washingtonu, a ve své malomyslnosti dokonce strašili národ, že jediným praktickým důsledkem bude ztrácení kufrů napříč Atlantikem. Zásadně nesouhlasíme! Je třeba si jasně zodpovědět otázku, jakou cenu jsme ochotni platit za svobodu. Čím je pravda a demokracie ve srovnání s několika ztracenými kufry?!

Odmítáme rovněž malověrný přístup některých historiků, kteří mají tu drzost tvrdit, že Reaganova politika k rozpadu sovětského impéria nepřispěla a že nebýt Gorbačova, mohla naopak vést ke katastrofě. Je přece nad slunce jasné, že z Říše zla nemůže vzejít žádné dobro.

Návrh našich kolegů naprosto podporujeme, přesto voláme: Nezastavujme v půli cesty! Vedle Reagana je mnoho jiných skvělých bojovníků za svobodu, které tento americký prezident podpořil finančně či zbraněmi. Ani na ně by se nemělo zapomínat. Navrhujeme pojmenovat po nich například příjezdové cesty na letiště – fádní název Evropská nám byl ostatně už dlouho trnem v oku.

Svou ulici by tak v Praze konečně získal například Usáma bin Ládin, léta podporovaný jako organizátor mudžáhidů bojujících proti Sovětům v Afghánistánu. Pravda, toto spojenectví se trochu zvrtlo, ale to nic nemění na potřebě uctít památku společného boje proti ateistickým komunistům.

Zapomenout by se nemělo ani na Saddáma Husajna, jemuž Američané poskytovali zbraně proti Íránu. I zde nastaly komplikace, když se Američané snažili zbraně zpětně dohledat, ale vzhledem k tomu, že oba přátelé už jsou po smrti, je čas vzpomenout spíše na to dobré.

A konečně bychom mohli uctít památku Pol Pota. Víme, škarohlídi namítnou, že se jedná o nejotřesnějšího komunistického diktátora všech dob, a budou připomínat jeho genocidu v Kambodži. Reagan ho ale podporoval prot i Vietnamu – a pilí ř svobody se přeci nemohl mýlit.

Vážený pane ministře, věříme, že naši důvěru nezklamete a Praha se brzy bude moci pyšnit nejen letištěm pojmenovaným po předním bojovníkovi proti Říši zla, ale také ulicemi, které hrdě ponesou jména jeho předních spojenců.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

On-line osud, s. r. o. / Jan Stern > NP č.370 > Fejeton Má matka mi dala velký dar. Kdysi si přesně zapamatovala čas mého narození. Nevím, co ji přimělo v nemocnici na Bulovce právě v této osudové chvíli pohlédnout na hodiny, zřejmě uvažovala, zda stihne ještě zhlédnout nový díl Nemocnice na kraji města, nicméně díky tomuto jejímu zvláštnímu zájmu v životě nemusím bloudit. Mohu si nechat zpracovat nativní horoskop a dnes již dokonce zdarma a on-line.   číst dále Nalepíme tě na zeď / Petr Pospíšil > NP č.370 > Téma čísla „Popravdě, jestli z toho článku vyjde, že jsme kurvy, tak je nám to vlastně jedno,“ říká vysoký mladík. Co provedl? Pojmenovat se to dá různě – v jazycích umělecké kritiky, PR, dobrých mravů i trestního práva. Řekněme třeba, že smíchal žánry. Anebo jinak: představte si, že na vás jednoho dne kouká na ulici ze zdi nějaký váš nepříliš povedený, ale za to hodně odhalující facebookový status – i se jménem a profilovou fotkou.   číst dále Learn, more / Tomáš Malík > NP č.370 > Pošli to dál V polovině února představila nevládní organizace Člověk v tísni ve spolupráci s jednou z bank působících v tuzemsku program tzv. prospěchových retrostipendií pro děti žijící v sociálně vyloučených lokalitách.   číst dále Stopy odcizení / Andrea Novotná > NP č.370 > Téma čísla Andrea Novotná se přihlásila na facebook. Cítila se izolovaná mezi kamarády, kteří pořád mluvili o „skupinách“, „statusech“ a „lajkování“. Svoboda nebýt na fcb je fajn, ale je to jako s tou televizí: můžete na ni nekoukat, ale jste obklopeni lidmi, kteří ji sledují.   číst dále

Nejčtenější články autora

Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Střípky z dějin české emigrace / Andrea Novotná > NP č.460 > Téma čísla Z Česka v minulosti neodcházeli jen inženýři, jak nám dnes sugeruje jedna politička, když zdůvodňuje, proč není na místě cítit solidaritu s dnešními uprchlíky. Jsme národem emigrantů? A co se můžeme dozvědět z těch kapitol českých dějin, které se neodehrávaly v českých zemích? číst dále Vrčení nukleárního tygra / Andrea Novotná > NP č.459 > Pošli to dál Budeme jaderným tygrem – zní z médií v souvislosti se zprávou, že vláda schválila energetickou koncepci, která počítá s výstavbou dalších bloků v Temelíně a v Dukovanech. Několik pochybovačných komentátorů začalo řešit, kde se na takovou investici vezmou peníze – jeden takový blok je totiž legrace odhadem asi za 150 miliard a v Česku, kde ceny staveb obvykle rostou podle indexu tunelu Blanka, to nejspíš nebude cena konečná. Zásadních zpochybnění jaderné energetiky ale už mnoho nezní, v inženýrském národě zlatých českých ručiček se to pokládá za okrajovou zábavu zelených kverulantů, technofobních paranoiků a jiných obvyklých podezřelých. Nejsme na Ukrajině a nový Černobyl či nová Fukušima jsou přece tak nepravděpodobné… číst dále Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále