čecháčkovství. Již v minulosti jsme je mohli obdivovat za kampaň, která zdůrazňovala, že radar je příliš malým příspěvkem celosvětové demokracii, svobodě a prosperitě a navrhovala umístit do České republiky rakety. Nyní prokazují svou odvahu na rovině symbolické politiky, když Vám adresovali návrh na pojmenování ruzyňského letiště podle amerického prezidenta Ronalda Reagana.
Pobouřilo nás mnichovanské kapitulantství českých novinářů, kteří nejapně namítali, že jedno letiště stejného názvu už je ve Washingtonu, a ve své malomyslnosti dokonce strašili národ, že jediným praktickým důsledkem bude ztrácení kufrů napříč Atlantikem. Zásadně nesouhlasíme! Je třeba si jasně zodpovědět otázku, jakou cenu jsme ochotni platit za svobodu. Čím je pravda a demokracie ve srovnání s několika ztracenými kufry?!
Odmítáme rovněž malověrný přístup některých historiků, kteří mají tu drzost tvrdit, že Reaganova politika k rozpadu sovětského impéria nepřispěla a že nebýt Gorbačova, mohla naopak vést ke katastrofě. Je přece nad slunce jasné, že z Říše zla nemůže vzejít žádné dobro.
Návrh našich kolegů naprosto podporujeme, přesto voláme: Nezastavujme v půli cesty! Vedle Reagana je mnoho jiných skvělých bojovníků za svobodu, které tento americký prezident podpořil finančně či zbraněmi. Ani na ně by se nemělo zapomínat. Navrhujeme pojmenovat po nich například příjezdové cesty na letiště – fádní název Evropská nám byl ostatně už dlouho trnem v oku.
Svou ulici by tak v Praze konečně získal například Usáma bin Ládin, léta podporovaný jako organizátor mudžáhidů bojujících proti Sovětům v Afghánistánu. Pravda, toto spojenectví se trochu zvrtlo, ale to nic nemění na potřebě uctít památku společného boje proti ateistickým komunistům.
Zapomenout by se nemělo ani na Saddáma Husajna, jemuž Američané poskytovali zbraně proti Íránu. I zde nastaly komplikace, když se Američané snažili zbraně zpětně dohledat, ale vzhledem k tomu, že oba přátelé už jsou po smrti, je čas vzpomenout spíše na to dobré.
A konečně bychom mohli uctít památku Pol Pota. Víme, škarohlídi namítnou, že se jedná o nejotřesnějšího komunistického diktátora všech dob, a budou připomínat jeho genocidu v Kambodži. Reagan ho ale podporoval prot i Vietnamu – a pilí ř svobody se přeci nemohl mýlit.
Vážený pane ministře, věříme, že naši důvěru nezklamete a Praha se brzy bude moci pyšnit nejen letištěm pojmenovaným po předním bojovníkovi proti Říši zla, ale také ulicemi, které hrdě ponesou jména jeho předních spojenců.