NP č.401 > Pošli to dálLéto s kovbojemAndrea Novotná

Ministr financí se stará nejen o státní finance. Toto léto se postaral i o novináře, které zbavil postrachu zvaného „okurková sezona“.

 

V přímém přenosu jsme mohli sledovat představení, o němž se do té doby šlo domnívat, že se může odehrát snad jen v Itálii v dobách největší slávy mafie anebo v dávnějších časech v některém obzvlášť zkorumpovaném městě divokého Západu.

Kalousek se angažuje proti vydání ministryně obviněné z podvádění při obchodu, se kterým nemá nic společného. Kalousek volá vyšetřovateli. Kalousek volá policejnímu prezidentovi. Kalousek podává na obvolávané stížnost. Kalousek pronásledovaný. Kalousek zamračený. Kalousek zpocený.

Klíčový svědek kauzy obviněný z korupce. Klíčový svědek přicházející o prověrku. Klíčový svědek zatčený na svém pracovišti za účasti speciální jednotky a obviněný z pohlavního zneužití čtrnáctileté dívky.

Byly by to pěkné záběry v detektivce, je to ale realita. Česká republika dělá dojem mafiánského státu – tím spíš, že Kalousek je stále ministr financí. Je mu už všechno jedno a pokládá svou ministerskou funkci prostě za luxusní únik před spravedlností, anebo počítá s tím, že mu projde cokoli?

Těžko říct. Nesnesitelný pocit, že politice vládne mafie, ale není trvale udržitelný. Léto s neposedným kovbojem může také znamenat přípravu na podzim, během nějž proti zkorumpovaným politikům patrně zkusí vystoupit někteří občané v roli šerifů.

Jsou tací, kteří se na to chystají už dnes. Agromagnát Andrej Babiš založil vlastní politickou stranu i vlastní týdeník 5+2 a hodlá právě na odporu ke korupci odstartovat politickou kariéru. Až zvítězí, bude prý Česko „řídit jako svoji firmu“. Znamená to, že ve státě budou platit vztahy nadřízenosti a podřízenosti namísto občanské rovnosti? Že všichni budou podléhat vrchnímu manažerovi? A lze si představit, že jeden z nejbohatších mužů v ČR neměl s korupčním systémem dosud nic společného?

Zvlčilí kovbojové jsou nesnesitelní. Ale s některými šerify může být ještě hůř.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Na okraji zájmu, v centru dění? / Andrej Bakšiš, Andrea Novotná > NP č.398 > Téma čísla Bude tomu dvacet let od summitu v Riu a jeho závazků k trvalé udržitelnosti. Můžeme zavzpomínat, nebo se zeptat: Ukázala se pozornost k životnímu prostředí jako trvale udržitelná?   číst dále Vítejte ve válce nového typu / Jaroslav Fiala, Andrea Novotná > NP č.351 > Téma čísla „Dochází ke ztrátám na životech, takže v této fázi hry není čas na lehkovážnost," řekl veterán z Perského zálivu, americký generál Norman Schwarzkopf. Jako odborník na simulace vojenského výcviku chtěl ukázat, jak těžké je dnes odlišit virtuální realitu od skutečného boje. Kdo však dokáže ze současných konfliktů vytěsnit pach krve?   číst dále