NP č.351 > Pošli to dálJarní masážTomáš Havlín

Pád nizozemské vlády z důvodu neshod kolem účasti v Afghánistánu zřejmě rozblikal světýlka za oceánem. Dokládá to původně tajná zpráva CIA, která se v polovině března objevila na serveru WikiLeaks.com.

 

Zpravodajská služba se v ní za pomoci experta na „strategickou komunikaci“ zabývá otázkou, jak zajistit v západoevropských společnostech dostatečný souhlas pro pokračující válku. Je to palčivý problém, protože Aliance chystá poslední pokus vypořádat se s Tálibánem, ofenzivu před vítězstvím – anebo kapitulací. A to bez vojáků nejde. Vlády Německa a Francie, jejichž kontingenty jsou v Afghánistánu třetí a čtvrtý největší, si zatím mohou dovolit voliče ignorovat a počty vojáků navýšit – společnost je sice proti, ale jen pasivně. Pokud se ovšem vyplní očekávané „krvavé léto“ a přibude obětí na životech, neprobudí se demokratická veřejnost z letargie?

Způsobem, jak tomu předejít, by podle dokumentu mohla být na míru ušitá propaganda. Připomíná to učebnici psychologie národů: Francouzům bude dobré připomínat úspěšné případy pomoci civilistům a oživovat v nich pocit viny vidinou Afghánců ponechaných napospas Tálibánu. U Němců bude naopak zejména po „kundúzské krizi“ nejlepší apelovat na potřebu bezpečí (zvýšit strach z případných teroristických útoků, přílivu opia a imigrantů) a zároveň je poplácat po zádech: když vidí, že jsou v NATO oceňováni, nebojí se tolik použít sílu. Ideální poslové jsou pro obě země stejní: v obou zafungoval Obama-efekt a slabost pro situaci ženské části afghánské populace.

Popravdě by bylo divné, kdyby podobné zprávy nevznikaly. O tom, že konsensus se musí v demokratické společnosti různými způsoby budovat, pojednává literatura už desítky let. Tak snad možná alespoň politování, že se do „výběru“ nedostala Česká republika – bylo by zajímavé slyšet recept. Jedno zdůvodnění je po ruce: ve srovnání s Němci a Francouzi nestojíme za pozornost. Skeptici ale budou mít blíž k tomu druhému: jarní masáž netřeba. Na tom, aby lid v nejrůznějších oblastech správně pochopil své priority, tady pracujeme usilovně a kontinuálně.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Pražský low-budget / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.420 > Téma čísla   V nouzi si lidé nacházejí k žití různá místa. Někdy za ně platí, jindy si prostě vezmou, co jiný nevyužívá, ale oni potřebují. Mohou si je přebudovat, mohou si je zamilovat, ale nikdy nepocítí jistotu. Zašli jsme na návštěvu k těm, kteří v Praze nemají na nájem.   číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále
celý archiv