NP č.533 > Téma číslaHranice trpělivostiRedakce

Jak moc jsme museli být trpěliví, abychom vyrobili číslo o trpělivosti? To je otázka, která se v nás sebezpytně vyrojila, když teď koukáme na hotové a zalomené stránky tématu a za krkem cítíme posledních čtrnáct dnů, kdy jsme s trpělivostí vstávali i uléhali.

Už od loňského září, kdy jsme vydali číslo o slow fashion a pomalém, trpělivém životním stylu, jsme mnohem soustředěnější a meditativnější. Snažíme se o to. Že nemáme na časopis tolik peněz jako velké vydavatelské domy? Nevadí, i v skromnějším režimu si to lze užít, prožít a kvalitně to zachytit. A tak jsme hezky v klidu vyrazili do Vimperka za lovcem mraků, do Strakonic za modelářem, který staví malé světy v lahvích, potkali se s knězem, za nímž bez ohledu na vyznání jezdí do Kolína lidé z celé republiky na meditační kurzy, povídali si s poutníky, kteří krok sun krok prošli celou Evropou, nebo se včelařem, kterého včely poštípou pokaždé, když z něj cítí, že je netrpělivý. Trpělivě jsme jim kladli otázky a trpělivě poslouchali jejich odpovědi, aniž bychom jim skákali do řeči. A výsledek? Všichni, které jsme si vybrali jako tutové vzory trpělivosti, nám do jednoho řekli, že jsou ve skutečnosti a z podstaty netrpěliví. V matrixu světa se zkrátka opačné póly přitahují, ať už ve fyzice, nebo uvnitř lidských duší.


Na dalších stranách narazíte třeba na motiv meditujícího dalajlámy, jak nám o něm vyprávěl Petr Vacík z kolínského kláštera. Jestli si myslíme, že mu po těch letech jde meditace snadno, tak se asi dost pleteme. „Představte si vtělení soucitu, empatického, otevřeného člověka, který navíc není introvert, jak mu masakrujou příbuzný, ničí jeho kulturu a zemi. Jak se mu asi každý den ve vyhnanství usedá k meditaci? Není možný, aby byl úplně v pohodě. Ale trpělivě to snáší," snažil se nám Petr trpělivost usazovat tam, kam patří. Abychom ji viděli jako neustálou práci na sobě, jako neustálé nasazování gramofonové desky na střed talíře, odkud zní naše životní písnička melodicky, a ne jako skřípání bortů staré lodi.


A přišli jsme i na to, že trpělivost má své hranice a že se za těmito hranicemi mění v hloupost. Tak tedy neztrácejme čas věcmi, které nás popuzují nebo zraňují, neinvestujme do lidí, kterým jsme ukradení, nelpěme na minulosti, kterou nemůžeme změnit. Trpělivě buďme tak, jak jsme. Jako sníh, který když na jaře taje, taje hezky pomalu, i kdyby nad ním práskali bičem.


Děkujeme za důvěru a trpělivost, se kterou nás už více než dva roky snášíte a podporujete.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Lovec mraků / Libor Hruška > NP č.533 > Téma čísla Šumavský rozervanec, básník a vyléčený alkoholik Roman Szpuk je doma v lesích kolem Churáňova. Místo psychofarmak si naordinoval klidnou práci meteorologa, pravidelný spánek pod širým nebem a dlouhé sudkovské výpravy za ideálním světlem a stínem s vlastnoručně vyrobenou camerou obscurou. číst dále Jiny, jangy a hipsteři / Jan Stern > NP č.533 > Fejeton Svět je v rovnováze. Zdá se, že nikoli, ale dojem nerovnováhy vzniká tehdy, když nevidíme svět v jeho celku. číst dále Je to jednoduché, ale není to snadné / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Téma čísla „Lidé mohou začít meditovat z velmi blbých důvodů. Třeba se jim líbí, jak hezky to vypadá. To opravdu důležité přichází později“, říká kněz a ředitel kolínského kláštera Petr Vacík. Do Kolína se na jeho meditační kurzy sjíždějí lidé z celé země, bez ohledu na vyznání. číst dále Pět věcí, které jsem se naučil o práci se dřevem / Štěpán Materna > NP č.533 > DIY Kurz Základy práce se dřevem pražského spolku Z pokoje do pokoje není moc o teorii. Nedozvíte se tam o tvrdosti různých dřev nebo obecných zásadách pro práci se dřevem. Tedy pokud se nezeptáte. Na kurz chodí návštěvníci s vlastními projekty, se kterými si nevědí rady a potřebují kromě dílenského zázemí i slovo odborníka. Na tříhodinovém večerním kurzu není na dlouhé povídání kdy, protože i práce se dřevem chce svůj čas. číst dále