NP č.521 > Téma číslaTo bude tanec!Redakce

Tanec je nejjednodušší způsob, jak se v mžiku oka dostat do změněného stavu. A nepotřebujete k tomu nic jiného než sami sebe.

V té úplně nejprostší verzi tance nepotřebujete žádnou speciální pomůcku, žádný trénink, nic nákladného nebo složitého. Nepotřebujete dokonce ani hudbu. Člověk si vystačí sám se sebou. Tančit můžete klidně jenom jednou rukou a dosáhnete stejného emociálního prožitku, jako byste tančili celým tělem. Vlastně je to takový pěkný dárek, který nám byl přibalen k životu, a jak v rozhovoru na stranách 12–13 říká etnoložka Daniela Stavělová, ten dárek byl dán úplně všem, protože potřebu tance má každý člověk bez rozdílu vrozenou.


Tanec prapůvodně ale nebyl žádná zábava, na kterou by se hromadně koukaly masy lidí. Byl vždy součástí rituálů a nezřídka byl používán jako komunikační prostředek k navázání kontaktů s oním světem. Neméně důležitou úlohu měl i v našem národně uvědomovacím procesu koncem devatenáctého století, kdy měly sbírky lidových tanců a písní podpořit naši národní identitu. Celá tahle snaha pomoci národu tancem pak přispěla i k tomu, že náš model školami podporovaných tanečních je světovým unikátem. Nikde jinde se základy společenských tanců nevyučují na prahu dospělosti tak masivně jako u nás. A tak se dodnes v tanečních po celé republice ozývá věta, která prý do vydýchaných sálů padá už od třicátých let devatenáctého století: Pánové, zadejte se. Příběh tanečního mistra Jiřího Dohnala, který na Příbramsku vede taneční už přes padesát let, čtěte v rozhovoru Michaely Rozšafné na stranách 14–15.


Abychom pestrost tance ukázali i z pohledu dnešních dní, poohlédli jsme se po současných tanečních proudech. Kolega Darek Šmíd narazil na pole dance neboli tanec u tyče a ve svém textu na stranách 18–19 rozehrává zajímavou debatu o tom, zda devítileté holčičky u tyče, kterou máme spojenou spíše s nočními bary a erotickým průmyslem, jsou ještě akceptovatelné. Ovšem pole dance je tak neuvěřitelně rychle se rozvíjející taneční disciplína, že už byl přesunut mezi sporty a spolu s pokerem dokonce usiluje o olympijskou nominaci.


A abychom vás ke čtení následujících stran přitáhli definitivně, podle toho, jak se vám s někým tančí, prý poznáte, jaký bude v posteli... Zkrátka letní téma jako hrom!


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Existuje pravda na jevišti? / Redakce > NP č.531 > Téma čísla To, co se odehrává na jevišti, nikdy není pravda. Je to dohoda několika dokonale smluvených lidí, kteří šest až osm týdnů zkoušeli najít, uchopit a zapamatovat si takovou sestavu jevištních úkonů, aby přetvořili abstraktní pojmy jako láska, lež, touha, zrada, spravedlnost či pravda ve smyslový zážitek diváka. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Hranice trpělivosti / Redakce > NP č.533 > Téma čísla Jak moc jsme museli být trpěliví, abychom vyrobili číslo o trpělivosti? To je otázka, která se v nás sebezpytně vyrojila, když teď koukáme na hotové a zalomené stránky tématu a za krkem cítíme posledních čtrnáct dnů, kdy jsme s trpělivostí vstávali i uléhali. číst dále Generace 80. let / Redakce > NP č.515 > Téma čísla Kluci z osmdesátek to mají s devadesátkami tak napůl. Prý klidná doba, ale zároveň na nich nenávidí všeobecný šlendrián. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů