NP č.514 > Téma číslaDěti v násRedakce

Texty o dětech potlačených v dospělých. A k nim ilustrace od dětí. Prostě to nejlepší z obou světů v jednom.

Základní umělecká škola Taussigova sídlí v malé pěkné budově schované uprostřed pražského sídliště Ládví. Vítá nás Dušan Šoltys, který zde vyučuje výtvarnou výchovu. Když jsme mu řekli o našem plánu, aby jeho žáci ilustrovali naše texty o hledání vnitřního dítěte, nadšeně souhlasil. Odvolávali jsme se na kontakt, který nám ho měl doporučit a který on měl znát, ale neznal ho, vlastně jsme se mu dovolali omylem. „Ale to nevadí, já poslouchám, mně to přijde jako skvělej nápad," směje se nám do telefonu. Tenhle znak až dětské spontánnosti nás uspokojí. Jo, to je náš člověk. A tak o pár dní později stojíme v jeho učebně výtvarné výchovy. A co že přesně chceme? „Jojojojojo, no to je super, to bude děti děsně bavit." A děti už se valí do třídy.


Dušan si na začátku hodiny bere slovo a vysvětluje dětem, že je tu někdo z novin a že z toho možná bude otištěný obrázek (nakonec jich bylo na 200 a vešlo se jich do čísla asi 10, pardon, děti!). V hodině, na které jsme přítomni, budou děti prvního stupně kreslit na téma Darkova článku Popkulturní rauš. Přeloženo do dětštiny: „Na co koukáte s rodičema a znáte to vy i oni?" Děti valí na papíry šmouly, Čtyřlístek, Star Wars, My Little Pony a my vidíme, že to funguje. „Na tohle koukáme s tátou a on vždycky vzpomíná na to, jak na to taky koukal jako malej." Za obrázky, které uvidíte na dalších stránkách, jsou dialogy, povídání, příběhy. Proč s tátou sledujete jen nový Star Wars? Jak se líbí jemu? A jak tobě? Co je – proboha – tak dobrýho na novém Indianu Jonesovi? I proto jsme Dušana požádali, aby nám pak ke všem vybraným kresbám dopsal krátký text o žákovi, který to kreslil. Protože pokud hledáme klíč v dětech v nás, bez dětí se to neobejde.


Během několika týdnů žáci pana Šoltyse ilustrovali tři články, kromě Popkulturního rauše také rozhovor o tom, jak naše dospělé návyky ovlivňují první roky života. A o tom, jak se korporace snaží probudit vnitřní dítě ve svých zaměstnancích, aby pak spokojeněji a více pracovali.

Jsou to všechno texty, které se v tom nejlepším slova smyslu dospěle snaží najít to, co nás spojuje a nebo naopak odcizuje s naším dětským já. Ačkoliv se v NP co číslo střídají věhlasní ilustrátoři a nadaní studenti uměleckých škol, z téhe ilustrátorské party a celého tohohle experimentu jsme vlastně až dětsky nadšení. Málokdy se stane, že si text s ilustrací takhle povídá. Nejde o techniku ani doslovnost. V tomhle
případě jako by ze stránek mluvila nějaká hlubší míra intuice.


Poučení z našeho příběhu je takové, že kdo opravdu chce najít své vnitřní dítě, dokáže ho najít. Stačí mít oči dokořán a upnuté správným směrem. Protože díky tomu se třeba zahledíte směrem k panu Šoltysovi a protože dobrý úmysl se vždycky dětsky tetelí na svoje zadostiučinění.
A ve vás se zase na chvilku probudí dítě.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

A je to ghetto / Redakce > NP č.491 > Téma čísla Kateřina Šedá v souvislosti s brněnským Bronxem nerada mluví o ghettu. To slovo pro ni má příliš negativní nádech. Raději mluví o vesnici uprostřed města. Strávila tu několik let, chodila dům od domu, byt od bytu a mapovala život zdejších obyvatel. Na jednu výpravu nás vzala s sebou. číst dále Strašidlo jménem sluníčkář / Redakce > NP č.479 > Téma čísla Českem obchází nové strašidlo, říká se mu sluníčkář. Jako první jej popsal už před třemi lety v sérii článků Jiří X. Doležal, v době migrační krize se ale zjevuje stále častěji. Jak jeho podobu popisují lidé, které vystraší? číst dále Štěstíčko smrdí / Redakce > NP č.490 > Téma čísla Potkali jsme několik zajímavých lidí, kteří své štěstí hledají veskrze originálním a inspirativním způsobem. Ať už jsme se o hledání štěstí bavili s tibetským mnichem, který díky lásce skončil v ostravské továrně, s psychiatrem lomeno jogínem, anebo s dvojicí cynických komiků, často jsme naráželi znovu a znovu pořád na dost podobné motivy.   číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů