NP č.511 > Téma číslaZima zahřejeRedakce

Říká vám něco jméno Wim Hof? Neboli Ledový muž? Tenhle pán má zimu fakt rád. Jakože opravdu hodně hodně moc.

V roce 2008 se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když vydržel ponořený do ledu o minus dvaceti stupních po dobu jedné hodiny, 13 minut a 48 sekund. Zdá se vám to hodně? On tenhle svůj výkon brzy překonal, celkem své rekordy překonal šestnáctkrát. A nekoří jen sebe, ale celý svět, má na kontě 26 světových rekordů včetně uběhnutí celého maratonu 45 km v oblasti za polárním kruhem v teplotách kolem -15 °C. Přitom na sobě neměl nic než šortky a celou vzdálenost uběhl bez bot, naboso.


Když jsme se rozhodli věnovat téma tohoto čísla lidem, kteří milují zimu a vyhledávají mráz, samozřejmě že jsme na tohoto pána při redakčních poradách narazili, ale nic ve zlém, tohle je na nás trochu extrém. Tenhle pán na vás z Googlu vyskočí na první dobrou a jsou ho plné magazíny. My jsme se rozhodli hledat více mezi řádky, chtěli jsme najít lidi, kteří nám prostřednictvím svých příběhů zprostředkují na zimu a chlad zajímavý náhled. Dobrá, je tu jeden lehce extrémní, či spíše výjimečný případ. Kolega Štěpán vyzpovídal Markétu zvanou Peggy, která spolu se svým přítelem Adamem jako první v historii zvládla Laponskou výzvu – což je devět set kilometrů dlouhý puťák Laponskem. Kromě obligátních a zajímavých rad ohledně toho, jak se udržovat i v extrémně studených podmínkách v relativním teple a jak vlastně nezmrznout, se Peggy rozpovídala o tom, co takováhle túra udělá se vztahem. U sportu ještě zůstaneme, ale v rekreačnější podobě. Ledoznalec Radek Mikuláš je nejen vášnivým bruslařem, ale také autorem skvělé knihy Ledové Čechy, což je asi první a jediný ledový průvodce po naší vlasti. Po jakých řekách se dá bruslit a co všechno krásného přitom můžete pozorovat? Méně romantický pohled na sníh pak nabízí kolega Libor, který se začetl do historie českého ledařského průmyslu, který ještě ve 20. století zajišťoval mimo jiné to, že pivovary měly – relativně – studené pivo po celý rok. A protože si dáváme záležet na tom, aby téma ke konci vygradovalo v něco – řekněme – nadčasovějšího, celý materiál uzavírá skvělý text Darka Šmída. Co se stane, když se necháte zmrazit? Jelikož přitom zemřete, duše vám odejde z těla, a když vás rozmrazí a oživí, kým budete? Rozmrzlíkem bez duše?


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Atlas ledů / Libor Hruška > NP č.511 > Téma čísla Fascinovaným pozorovatelem zamrzlých hladin řek a rybníků, tak sám sebe nazývá Radek Mikuláš, geolog a dálkový bruslař. Z ledových koláčů a temných hvězd, na které narážel při svých bruslařských výpravách, poskládal první český atlas ledů. číst dále Architektura 489 / Libor Hruška > NP č.511 > Startér V číslici 489 jsou zašifrovány dva klíčové roky československé historie – 1948 a 1989. Projekt, který před dvěma lety rozjeli Pavlína Krásná a Pavel Hrubý, se právě na toto období zaměřuje – mapuje stavby vybudované za socialismu a snaží se je zbavit nálepky nejošklivější české architektury. číst dále Zimní muž / Michaela Rozšafná > NP č.511 > Téma čísla Reinhold Latraner pracuje jako strojní zámečník a opravář lanové dráhy na nejvyšší horu Štýrska Hoher Dachstein v rakouských Alpách. Drsné mrazivé počasí je pro něj devět měsíců v roce denní chléb a jak přiznává, občas si připadá jako zimní muž. číst dále Laponsko pěšky / Štěpán Materna > NP č.511 > Téma čísla Mráz lze milovat i poté, co v něm strávíte téměř měsíc jen s ojedinělými možnostmi schovat se a ohřát. S chutí nám o tom vyprávěla Markéta „Peggy“ Marvanová, která se svým přítelem Adamem Záviškem úspěšně dokončila devítisetkilometrovou Laponskou extrémní výzvu. Jako první v historii. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů