NP č.504 > Téma číslaSlovenštinaŠtěpán Materna

My Češi máme pro slovenštinu slabost. Pro její měkkost a hravost. Jak svůj rodný jazyk vnímá rapper, pro kterého je hra s mateřštinou denním chlebem?

V dřevních dobách počátků českého a slovenského hiphopu jsem vždy lehce tíhl k tomu slovenskému, reprezentovanému především skupinou Trosky. Jaksi zpovzdálí a nikterak náruživě sleduji obě scény dodnes. Ale co je to, co dělá ze slovenského rapu něco lepšího, na to jsem vlastně nikdy nepřišel. Zeptal jsem se proto jednoho z nejpovolanějších – rappera, DJ, hudebního producenta a moderátora Branislava Kováče, známého jako Vec. Spolu s Midim zakládal roku 1992 skupinu Trosky, která v listopadu odehraje svůj koncert v Praze.

 

Často tvoříte s českými rappery. Jak vnímáte rozdíly slovenštiny a češtiny pro hiphopovou tvorbu?
Keďže je slovenčina môj materinský jazyk, veľa vecí, z ktorých sú Česi odvarení, je pre mňa úplne prirodzené. Tiež bývam často namäkko z pražského slangu, pričom pre Pražákov je všedný. Alebo dnes som vám, Čechom, na chvíľu závidel slovo „aniž", lebo keď som hľadal slovenský ekvivalent, napadol ma len výraz „bez toho, aby", čo je v rape strašne nepraktické a dlhé spojenie. A takto by som mohol pokračovať do nekonečna. Oba naše jazyky majú veľa plusov aj mínusov, je to vždy len o mozgu, ktorý ho spracováva.

 

Máte pocit, že slovenština je pro Čechy přitažlivá?
Veľakrát som sa stretol s názorom, že „slovenština je hrozně sexy". Je pravda, že mi to vždy vraveli ženy, takže vysvetlení, prečo by to tak mohlo byť, sa ponúka hneď niekoľko. Nechajme sex faktor tak a venujme sa faktom. Máme niečo, čo vám chýba: dvojhlásky ia, ie, iu a tie môžu naozaj navodiť dojem, že hovoríme mäkšie. Podľa mňa to je ale kokotina. Dúfam, že som sa vyjadril dosť tvrdo. :)


autor / Štěpán Materna VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Sešit od slova „sešít“ / Štěpán Materna > NP č.525 > DIY Mezi všemi těmi 3D tiskárnami a digitálními kutily 21. století působí hlouček lidí s barevnými papíry a tiskátky jako návštěva ze století předminulého. Nacházíme se na pražském Výstavišti na festivalu Maker fair. U stánku autorského papírnictví Papírna stojí menší stůl, kolem něj sedí šest lidí a soustředí se na krátký výklad instruktora Ondřeje. Začíná workshop zaměřený na ruční výrobu sešitů, kterého jsme se přijeli zúčastnit. číst dále Nejdřív střecha / Štěpán Materna > NP č.516 > Startér Vojtěch Sedláček v rámci svých firem ProVás a Obslužná zprostředkovává práci osobám se zdravotním omezením. „Když jsem ale zkoušel zaměstnávat lidi bez domova, zjistil jsem, že to nejde. Hledal jsem tedy jiné způsoby, jak jim pomoci, a narazil na koncept Housing First,“ popisuje začátky projektu Nejdřív střecha. číst dále Ušil jsem si námořnické tričko / Štěpán Materna > NP č.524 > DIY „Už jenom začistíme lemy, a bude to.“ Zní to povzbudivě, blíží se ale půl devátá večer a dnešní kurz se chýlí ke konci. Vzdáváme to a domlouváme se na další termín, už třetí. Původně jsme se domluvili, že pro účely naší reportáže budeme šít něco jednoduchého, co zvládneme na jedno sezení. Třeba triko. Jenže během první lekce jsme ani nevzali do ruky jehlu a nit, ani jsme nesedli k šicímu stroji. číst dále Dejvické malování / Štěpán Materna > NP č.530 > DIY Říkáte si: přijít někam a něco načmárat na papír, to nic není! Také jsem si to říkal. Jenže pak jsem najednou zjistil, že už čtvrt hodiny sedím za stolem a přemýšlím, co vlastně budu malovat. Když jsem se totiž domlouval s Monikou Kočendovou, majitelkou Dejvického ateliéru, na vzniku této reportáže, byla trochu tajemná. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů