NP č.499 > Téma číslaPraha z rychlíkuLibor Hruška

Otec Radima Prahla Roman je předním českým kunsthistorikem. I Prahl mladší dějiny umění studoval, přednáší o nich ale v úplně jiných kulisách – za běhu v terénu, zpoceným posluchačům v běžeckých botách. Před čtyřmi lety si začal přivydělávat jako běžecký průvodce Prahou.

A nešlo by to třeba až v devět? A neuděláme klasický rozhovor někde v kavárně? snažím se s Radimem Prahlem do poslední chvíle vyjednávat. Bezúspěšně. Sraz v 6.30 pod Starými zámeckými schody platí a to, co mě zajímá, probereme na čtyřkilometrové trase mezi Malou Stranou, Hradem a Starým Městem. Zapínám diktafon, vyrážíme.


Začít se živit se jako běžecký průvodce napadlo třiačtyřicetiletého Radima před čtyřmi lety, když si byl zaběhat v ulicích Barcelony. Všiml si, že na pobřeží míjí organizované skupinky turistů v běžeckém, a začal sondovat, jestli něco podobného už funguje také v Praze. Zjistil, že tu sice nebude první, ale i přesto to zkusil a založil firmu Running Tours Prague. „Kvůli prvnímu klientovi jsem musel přerušit dovolenou. Seděl jsem zrovna v Kácově v pivovarské hospodě na zahrádce a najednou přišel mail s objednávkou. Tak jsem se zvednul a hned vyrazil do Prahy," vzpomíná, zatímco – ke mně milosrdným tempem – stoupáme po Starých zámeckých schodech směr Hrad.

Délka trasy i tempo se přizpůsobí zákazníkovi. je-li větší skupina, pak nejslabšímu kusu stáda.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Příští stanice: Petržalka / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy. číst dále Krásná geometrie / Libor Hruška > NP č.530 > Příběh Ikonické geometrické kompozice Zdeňka Sýkory mizejí z veřejného prostoru. Jeho žena Lenka neúnavně bojuje za jejich záchranu. číst dále Komín vždycky přežije / Libor Hruška > NP č.520 > Téma čísla Se stavebním inženýrem a historikem Martinem Vonkou jsme se sešli u paty přes sto třicet let starého čtyřiapadesátimetrového komínu bývalého cukrovaru v pražských Modřanech. číst dále Za vlnkou doleva / Libor Hruška > NP č.510 > Téma čísla Žlutá, modrá, zelená, červená. Značky se nemalují jen na kůru stromů, v osmdesátých letech se barevné symboly objevily také na fasádách panelových domů při výstavbě sídliště Jižní Město II. O propracovaném systému, který člověka dokáže beze slov – jen za pomoci kombinace symbolů a barev – nasměrovat na tu správnou adresu, jsme si povídali s jeho spoluautorkou, architektkou Vítězslavou Rothbauerovou. číst dále