NP č.499 > Téma číslaPraha z rychlíkuLibor Hruška

Otec Radima Prahla Roman je předním českým kunsthistorikem. I Prahl mladší dějiny umění studoval, přednáší o nich ale v úplně jiných kulisách – za běhu v terénu, zpoceným posluchačům v běžeckých botách. Před čtyřmi lety si začal přivydělávat jako běžecký průvodce Prahou.

A nešlo by to třeba až v devět? A neuděláme klasický rozhovor někde v kavárně? snažím se s Radimem Prahlem do poslední chvíle vyjednávat. Bezúspěšně. Sraz v 6.30 pod Starými zámeckými schody platí a to, co mě zajímá, probereme na čtyřkilometrové trase mezi Malou Stranou, Hradem a Starým Městem. Zapínám diktafon, vyrážíme.


Začít se živit se jako běžecký průvodce napadlo třiačtyřicetiletého Radima před čtyřmi lety, když si byl zaběhat v ulicích Barcelony. Všiml si, že na pobřeží míjí organizované skupinky turistů v běžeckém, a začal sondovat, jestli něco podobného už funguje také v Praze. Zjistil, že tu sice nebude první, ale i přesto to zkusil a založil firmu Running Tours Prague. „Kvůli prvnímu klientovi jsem musel přerušit dovolenou. Seděl jsem zrovna v Kácově v pivovarské hospodě na zahrádce a najednou přišel mail s objednávkou. Tak jsem se zvednul a hned vyrazil do Prahy," vzpomíná, zatímco – ke mně milosrdným tempem – stoupáme po Starých zámeckých schodech směr Hrad.

Délka trasy i tempo se přizpůsobí zákazníkovi. je-li větší skupina, pak nejslabšímu kusu stáda.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Příští stanice: Petržalka / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy. číst dále Za vlnkou doleva / Libor Hruška > NP č.510 > Téma čísla Žlutá, modrá, zelená, červená. Značky se nemalují jen na kůru stromů, v osmdesátých letech se barevné symboly objevily také na fasádách panelových domů při výstavbě sídliště Jižní Město II. O propracovaném systému, který člověka dokáže beze slov – jen za pomoci kombinace symbolů a barev – nasměrovat na tu správnou adresu, jsme si povídali s jeho spoluautorkou, architektkou Vítězslavou Rothbauerovou. číst dále Pro památky vše / Libor Hruška > NP č.513 > Startér Majitele historických budov, odborníky na jejich opravy, památkáře, kunsthistoriky a širokou veřejnost propojuje už přes deset let nezisková organizace Institut pro památky a kulturu. číst dále Města podle Bati / Libor Hruška > NP č.493 > Téma čísla Maďarsko, Jugoslávie, Polsko, Francie, Švýcarsko, Nizozemsko, Německo, Anglie. Tam všude koncern Baťa pronikal nejen svými výrobky, ale od 30. let 20. století i zakládáním továren a „ideálních průmyslových měst budoucnosti“. Vzorné tovární obce byly symbolickým štítem pro obchodní expanzi firmy, říká historik Ondřej Ševeček, který je spoluautorem nové knihy Tovární města Baťova koncernu, mapující projekty baťovských měst na evropském kontinentu. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů