Přehled článků autora: Libor Hruška
Libor Hruška
Lovec mraků
> NP č.533 > Téma čísla
Šumavský rozervanec, básník a vyléčený alkoholik Roman Szpuk je doma v lesích kolem Churáňova. Místo psychofarmak si naordinoval klidnou práci meteorologa, pravidelný spánek pod širým nebem a dlouhé sudkovské výpravy za ideálním světlem a stínem s vlastnoručně vyrobenou camerou obscurou.
Hynais, Mucha i malíři pokojů
> NP č.531 > Téma čísla
Opona, monumentální obraz i jeden z hlavních atributů divadla. O tom, jak složité je dostat opony pod střechu galerie, ví své pionýr české „oponologie“ Milan Kreuzzieger.
Krvavý Vilém a Franz Josef aneb Loutky na frontě
> NP č.531 > Téma čísla
Za americkými vojáky přijela do Koreje Marilyn Monroe, hrdinové první světové války museli být rádi i za Kašpárka se Škrholou. Na frontě, v zajateckých táborech i v lazaretech, tam všude zvedali morálku mužstva čeští loutkáři. Působili na obou stranách barikády – v rakousko-uherské armádě i v řadách československých legionářů. O tom, jak bylo pro vojáky divadlo důležité, jsme si povídali s Richardem Matulou, autorem výstavy Loutky na frontě, která je nyní k vidění v Chrudimi.
Krásná geometrie
> NP č.530 > Příběh
Ikonické geometrické
kompozice Zdeňka
Sýkory mizejí
z veřejného prostoru.
Jeho žena Lenka
neúnavně bojuje za jejich
záchranu.
Příliš směšné na středověk
> NP č.529 > Téma čísla
Dvojice mladých historiků Vojtěch Bažant a Martin Šorm boří stereotypy o zamračené středověké Evropě. Slovní hříčky, absurdní humor, ironie, satira i nadsázka, to vše existovalo už tehdy. A k tomu nádavkem prdící mniši, hroziví hlemýždi a zajíci zabijáci.
Industry punk
> NP č.529 > Příběh
Máme rádi živelné konverze industriálu, říkají mladí architekti.
Dárky pro památky
> NP č.528 > Téma čísla
Chátrají a bez finanční injekce mohou klidně z kulturní mapy zmizet úplně. Řeč je o zapomenutých kapličkách, zámcích, hřbitovech, fabrikách nebo roubenkách.
Dárců přibývá. I díky dobrým kampaním
> NP č.528 > Téma čísla
Patříme mezi štedré národy? Jakým organizacím pomáháme nejčastěji, jaké jsou etické limity fundraisingových kampaní a jak naučit dobročinnosti děti? „Dobrý fundraising není jen o penězích. Neziskovky by kolem sebe měly vytvářet okruh lidí, kteří sdílejí stejné hodnoty,“ říká přední expert na filantropii Jan Kroupa.
„Vůbec neradíme příchozímu do Prahy, aby s sebou psa bral.“
> NP č.527 > Téma čísla
První pejskaři to ve městech neměli jednoduché. Platilo to hlavně pro chovatele takzvaných psů luxusních, jejichž chov nepřinášel žádný hospodářský užitek. Jak se Praha před půl druhým stoletím rozhodla regulovat jejich počty a kde udělali autoři filmového Švejka chybu.
Jubilejní háje - Les, základ státu
> NP č.524 > Téma čísla
Někdy les není jen obyčejným lesem, může být i politickým symbolem. Tak jako háje svobody, které se na území Československa ve velkém sázely v jubilejním roce 1928. Primárně šlo o politické gesto, některé z hájů ale lesníkům zároveň sloužily jako pokusné laboratoře.
Lidi už spolu v hospodě nemluvěj
> NP č.522 > Téma čísla
Libor Hruška (40) vyrazil za historikem Jiřím Rakem (71) na jeho letní byt v Lužických horách. V kytlické hospodě U Duhy probrali, zda jsou jejich oblíbené čtyřky ohroženým druhem a jestli by tu dřív turista z vnitrozemí mohl dostat přes ústa.
... a pivo se zase točí
> NP č.522 > Téma čísla
Beranův hostinec se po zhruba sto letech znova probudil k životu. Zničené roubenky, která byla dříve klasickou vesnickou hospodou, se ujala
parta mladých lidí, kteří hostinec rekonstruují
do původní podoby.
Dobré časy industriálu
> NP č.520 > Téma čísla
Jak se mění náš vztah ke starým fabrikám a industriálním památkám? Je současná popularita industriální turistiky marketingovou bublinou, nebo začínáme jinak vnímat své dějiny?
Komín vždycky přežije
> NP č.520 > Téma čísla
Se stavebním inženýrem a historikem Martinem Vonkou jsme se sešli u paty přes sto třicet let starého čtyřiapadesátimetrového komínu bývalého cukrovaru v pražských Modřanech.
Sudetské skalky
> NP č.518 > Téma čísla
Botanik Jan Albert Šturma je rodilý Pražák, dnes ale většinu času tráví v pohraničí. Věnuje se rekultivaci důlních brownfieldů, zkoumá opuštěné německé vesnice a do Sudet se sám přestěhoval. Koho jiného se zeptat na specifika sudetské flóry, na to, jakou vazbu má na pravlast prvních německých kolonistů a jak se proměnila před sedmdesáti lety po odsunu jejich potomků?
Osmičkové lípy
> NP č.514 > Startér
Čas od času se stane, že se úplně stejný nápad zrodí ve dvou hlavách naráz. Přesně to se přihodilo autorům projektů Lípy republiky a Stromy svobody, které se shodně pokoušejí zmapovat exempláře národního stromu zasazené na oslavu založení samostatného Československa.
Zákoutí kolektivní paměti
> NP č.513 > Téma čísla
Vzpomínky na lidský život jako předmět vědeckého zkoumání. S ředitelem Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Miroslavem Vaňkem jsme si povídali o nástrahách pamětnického vzpomínání, zvlášť když jde třeba o vysoké funkcionáře minulého režimu.
Pro památky vše
> NP č.513 > Startér
Majitele historických budov, odborníky na jejich opravy, památkáře, kunsthistoriky a širokou veřejnost propojuje už přes deset let nezisková organizace Institut pro památky a kulturu.
Atlas ledů
> NP č.511 > Téma čísla
Fascinovaným pozorovatelem zamrzlých hladin řek a rybníků, tak sám sebe nazývá Radek Mikuláš, geolog a dálkový bruslař. Z ledových koláčů a temných hvězd, na které narážel při svých bruslařských výpravách, poskládal první český atlas ledů.
Pivaři a ledaři
> NP č.511 > Téma čísla
Pivovarské lednice jsou úžasným příkladem zaniklé vývojové větve architektury. Jak tyto ledové banky fungovaly a jak ledařský průmysl koexistoval s tím pivovarským?
Architektura 489
> NP č.511 > Startér
V číslici 489 jsou zašifrovány dva klíčové roky československé historie – 1948 a 1989. Projekt, který před dvěma lety rozjeli Pavlína Krásná a Pavel Hrubý, se právě na toto období zaměřuje – mapuje stavby vybudované za socialismu a snaží se je zbavit nálepky nejošklivější české architektury.
Zpívat rukama
> NP č.510 > Téma čísla
Soubor Hands Dance se zaměřuje na tlumočení písní do znakové řeči. Vypravili jsme se za nimi podívat do Brna a ve zkušebně JAMU navštívili jejich zkoušku.
Za vlnkou doleva
> NP č.510 > Téma čísla
Žlutá, modrá, zelená, červená. Značky se nemalují jen na kůru stromů, v osmdesátých letech se barevné symboly objevily také na fasádách panelových domů při výstavbě sídliště Jižní Město II. O propracovaném systému, který člověka dokáže beze slov – jen za pomoci kombinace symbolů a barev – nasměrovat na tu správnou adresu, jsme si povídali s jeho spoluautorkou, architektkou Vítězslavou Rothbauerovou.
Dobrý dddddddd...
> NP č.509 > Téma čísla
Cítíte se teď v zimě k smrti unaveni? Vězte, že vedle vás žijí lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř. Narkoleptici dokážou usnout během projížďky na koni i za pokladnou v samoobsluze.
Sám v díře
> NP č.507 > Téma čísla
Díra, šuplík, ajnclík. Zatímco 20. století institut samovazby výrazně omezilo, ve století předcházejícím byla samota často ordinovaným lékem k nápravě hříšníků.
Samotáři z povolání
> NP č.507 > Téma čísla
Nedobrovolná samota jako trest, dobrovolná jako způsob obživy. S historikem Vítem Vlnasem jsme hovořili o různých podobách poustevnictví v českých zemích.
Lovec spojů
> NP č.506 > Téma čísla
Žijí mezi námi, kupují jízdenky u stejných pokladen, postávají vedle nás na peronech, mohou k nám kdykoli přisednout do kupé. Vlakem ale železniční cestovatelé nejezdí proto, aby se jako my, běžní smrtelníci, z bodu A dostali do bodu B. Závodí.
Zpoždění je požehnání
> NP č.506 > Téma čísla
Jiří Krejčík je součástí kolektivu autorů webu Vagus.cz, který shrozmažďuje recenze nádražních restaurací. Jejich popisy bizarního kouzla nádražek se dočkaly i knižních verzí. Druhá kniha s názvem Chcípni do rána na chlupatý zuby vychází v rozšířené edici.
Přečti a Povídej!
> NP č.505 > Startér
Přestože je někdy dělí i neskutečných devadesát let, dobře si popovídají. Řeč je o předškolácích a seniorech, které vzájemně propojuje nezisková organizace Mezi námi. Cílem mezigeneračních setkávání je stmelování společnosti.
Exotika
> NP č.504 > Téma čísla
Nejlepší bratislavská restaurace? Čárda v maďarském Dunakiliti, žertuje můj kamarád, Peter Martinko z Bratislavy. Nadsázka, ale ne zas tak velká, tohle můžeme my Pražáci Bratislavanům opravdu jenom tiše závidět.
... a v přírodě to všechno propukne
> NP č.502 > Téma čísla
Na táboře jsem byl všehovšudy čtyřikrát. Ve třech případech jako dítě, jednou jako vedoucí. Počet letních táborových lásek: 0. Někde se evidentně stala chyba, část mých vrstevníků dokázala léto vytěžit o dost víc. Třeba kamarád P., velký znalec anatomie tábora.
Odpadkový hrdina
> NP č.502 > Startér
Recyklace plastů evropského střihu? Ne, v jihovýchodní Asii bohužel většina odpadu končí v přírodě. Čech Jan Bareš místní učí, jak „macgyverovsky“ využívat alespoň nepotřebný polystyren. Jeho drtičky fungují v Thajsku a Indonésii, plánuje je nabídnout i Čechům.
Zabijácké výtahy, archy Noemovy a chodovské UFO
> NP č.501 > Téma čísla
Jižák, Jižák je město snů. Největší české sídliště neinspirovalo jenom PSH, ale
za čtyřicet let, co stojí, i desítky spisovatelů a filmařů. Jak se v literatuře a filmu
pohled na Jižní Město proměňoval, na to jsme se zeptali jihoměstského patriota,
kulturologa Jana Lukavce.
Válka za nezávislost sídlišť
> NP č.501 > Téma čísla
Podnikli jsme pěší pouť po pohostinských zařízeních pražského Jižního Města.
Sraz byl na Chodově u sochy budovatele a loučili jsme se o pět hodin později
u kosmonautů na Hájích. Tohle je naše závěrečná zpráva. Zdá se, že sídliště je
dnes skvělé místo k životu. Tedy aspoň pro chlapy určitě!
Praha z rychlíku
> NP č.499 > Téma čísla
Otec Radima Prahla Roman je předním českým kunsthistorikem. I Prahl mladší dějiny umění studoval, přednáší o nich ale v úplně jiných kulisách – za běhu v terénu, zpoceným posluchačům v běžeckých botách. Před čtyřmi lety si začal přivydělávat jako běžecký průvodce Prahou.
Splněný sen archeologa?
> NP č.498 > Téma čísla
Zdeněk Dragoun a Michal Tryml měli to štěstí, že se na začátku kariéry v 70. letech dostali k vykopávkám spojeným s výstavbou pražského metra. Splněný sen archeologa? Jen pokud by na práci bylo více času. Stavba metra se nesmí zpozdit, zněl stranický úkol, a tak si archeologové museli vybírat, co zachránit.
Příští stanice: Petržalka
> NP č.498 > Téma čísla
I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy.
Ptačí zastávky
> NP č.498 > Startér
Bezpečné zastávky, tak se jmenuje projekt, který vloni rozjeli čeští ornitologové. Lidé na komunitní mapu zakreslují prosklené zastávky, na nichž umírají ptáci. Dobrovolníci pak tato místa upravují.
Těžké snění nevidomých
> NP č.497 > Téma čísla
Jak se nevidomí rozhodují, že je čas jít spát? A jak poznají, že je už ráno? A když spí, o čem se jim zdá? Spánkové deprivace u části nevidomých vedou k tomu, že ti pak končí v ordinacích neurologů. Zeptali jsme se dvou nevidomých, jak se s nepříliš známým fenoménem, který provází život slepců, srovnávají.
Pravá tma už neexistuje
> NP č.497 > Téma čísla
Astronom Pavel Suchan je nejznámějším českým bojovníkem proti světelnému smogu. A to nejen proto, že astronomové bez pořádné tmy nemohou pořádně pracovat, ale i proto, že nadměrné osvícení veřejného prostoru je zdraví škodlivé a paradoxně také snižuje naši bezpečnost. Proč je třeba lobbovat za větší tmu?
Kolonizace. Jak ji vidí botanik.
> NP č.495 > Téma čísla
Urbanisté a krajinní architekti dnes zhusta řeší, jak nově využít kolejiště zrušeného nákladového nádraží, opuštěnou těžební jámu nebo areál bývalé fabriky. Spontánní proměna přitom už dávno začala, vlastně hned ve chvíli, kdy místo ztratilo svou původní funkci. Které rostliny jsou nejschopnějšími kolonizátory brownfieldů, jsme probrali s Janem Albertem Šturmou, botanikem, jenž se specializuje právě na tak trochu jinou městskou přírodu. Přírodu, kterou „skoro nikdo nemá rád“.
Sen o české Africe
> NP č.495 > Téma čísla
Po 1. světové válce někteří Češi podlehli imperiálním choutkám. Co kdybychom po poraženém Německu získali Togo? Pokud se o tom mezi evropskými diplomaty kdy jednalo, tak pouze v kuloárech. Historik a spisovatel Pavel Kosatík se ale zamýšlí, jakými bychom byli koloniálními správci a jak by to ovlivnilo naše další dějiny.
Na ovoce
> NP č.495 > Startér
Na začátku byla interaktivní mapa míst, kde si lze legálně načesat jablka, švestky, třešně nebo ořechy. Dnes iniciativa Na ovoce mění tvář Prahy – vysazuje nové sady a plánuje naučnou ovocnou stezku.
Zvířata bez domova / Jak to vidí prodejce
> NP č.494 > Život prodejce
Osmiměsíční Blondie a dvouletá Elsa dělají společnost Vladimírovi v obytné buňce, kterou má pronajatou od radnice Prahy 9. „Mám se o koho starat, komu se svěřit a mám pocit, že nejsem sám. To je jedna věc, zároveň mě ale taky má kdo chránit, nemusím shánět paralyzér, nůž nebo jinou zbraň. Když lidi uvidí velkého psa, dostanou strach. Mnoho lidí z řad bezdomovců bylo zabitejch a já si myslím, že kdyby měli pejska, tak by bylo těch životů zmařenejch mnohem míň. Pes na nebezpečí opravdu dokáže dobře upozornit,“ říká Vladimír, ale dodává, že pes musí být dobře vycvičený a živený.
Zvířata bez domova / Psí život i pro kočku
> NP č.494 > Život prodejce
Člověku se svěřit bojím, ale psovi, tomu řeknu všechno, ten to nevykecá, vypráví Vladimír, který se svou fenkou Blondie prodává NP ve Vodičkově ulici. Pochází z Vysočiny a život ve městě si bez zvířete nedokáže představit. Není sám, jemu i stovkám dalších lidí bez domova pomáhá nezisková organizace Psí život.
Rande v kině? Vinnetou!
> NP č.494 > Film
Oldřich je básník, který pro verš nejde daleko ani při prodeji Nového Prostoru, a tak první rychlá recenze filmové výstavy v pražském paláci Chicago mohla těžko proběhnout jinak.
Města podle Bati
> NP č.493 > Téma čísla
Maďarsko, Jugoslávie, Polsko, Francie, Švýcarsko, Nizozemsko, Německo, Anglie. Tam všude koncern Baťa pronikal nejen svými výrobky, ale od 30. let 20. století i zakládáním továren a „ideálních průmyslových měst budoucnosti“. Vzorné tovární obce byly symbolickým štítem pro obchodní expanzi firmy, říká historik Ondřej Ševeček, který je spoluautorem nové knihy Tovární města Baťova koncernu, mapující projekty baťovských měst na evropském kontinentu.
V malování hledáme ztišení
> NP č.493 > Rozhovor
V pražské Bolzanově ulici, kde dnes sídlí denní centrum Naděje, malíř Michal Singer dříve pracoval. Bylo to na začátku 90. let, kdy jako grafik dával tvář týdeníku Respekt. Dnes uznávaný český autodidakt na stejné adrese vede kurzy malby pro lidi bez domova. „Pro klienty je to azyl, forma vnitřní emigrace,“ říká.
Čtyři stěny za osm tisíc. Jak bydlí prodejci NP?
> NP č.493 > Život prodejce
Velká většina prodejců Nového Prostoru přebývá na ubytovnách. Zní to sice lépe než spaní pod mostem nebo po tramvajích, ale happy end přece jen vypadá jinak. Případ prodejce Slavka je ukázkový: měsíčně utratí vysokou částku za nouzové přežívání, ale na pořádné bydlení nedosáhne.
Málo, nebo moc?
> NP č.492 > Téma čísla
HRAČKY VS. RODIČE
Dnešní děti mají hraček zbytečně moc, zlaté 19. století, kdy si vystačily s kusem špagátu, polínkem nebo smrkovou šiškou. Opravdu?
Prolistovali jsme příručky pro rodiče ze století páry a zjistili, že se v nich čtenář dozví zhruba toto: Dnešní děti mají hraček zbytečně moc, zlaté 18. století, kdy… A takhle bychom proti proudu času mohli pokračovat dál, třeba Jean-Jacques Rousseau se ve svém pedagogickém spisu Emil čili o výchově podobně pohoršoval už roku 1762. Zlaté 17. století!
Hračky na vozíku
> NP č.492 > Téma čísla
HRAČKY S HENDIKEPY
Když společnost Lego před rokem představila novou figurku na vozíku, psalo se o začátku velké hračkové revoluce. Panenky s lupénkou nebo medvídci s kochleárními implantáty se brzy stanou běžným sortimentem obchodů, celý byznys se změní, bude lépe reflektovat skutečný svět, v němž děti žijí. Nebo ne?
Na českém trhu to ale zatím na žádnou (ani malou) revoluci nevypadá, stačí se podívat na pulty hračkářství.
Pravidlo Z!: Kdo dřív přijde, ten dřív mele
> NP č.492 > Rozhovor
Jak může fungovat alternativní model prodeje steetpaperu? Na výdejně ve východní části Amsterdamu mi ho o Vánocích představil zkušený harcovník Jeroen de Rooij. V Amsterdamském Z! pracuje už od 90. let.
Jak se kde prodává
> NP č.492 > Život prodejce
Kde se prodejcům Nový Prostor prodává dobře a kde to jde hůř?
Jak to v NP funguje s prodejními místy? Kdo rozhoduje o tom, kde budou prodejci prodávat?
Ti za plotem
> NP č.491 > Téma čísla
„Uzavřený rezidenční
areál bude přístupný jen
vám, kteří v něm budete
doma. Samozřejmostí je
recepce, která se postará
o vaši poštu i vzkazy,
a reprezentativní lobby
pro přijímání návštěv
i setkávání rezidentů.
Společná místa pro
obyvatele viladomů
se stanou oázou plnou
zeleně.“
Ultimátní ghetto
> NP č.491 > Téma čísla
Ještě koncem raného novověku mrtví
běžně sdíleli prostor se živými – bezprostředně
po smrti byla těla vystavována
v domech a i ve městech se
pohřbívalo kolem kostelů nebo přímo
v nich.
Velký dům – velký sen
> NP č.491 > Téma čísla
Na začátku bývá malý
dům a velký sen, na
konci velký dům a často
i velký problém. Sociální
antropolog Radan Haluzík
objíždí svět a zkoumá
megalomanské vily
„bohatých chudých“ –
zbohatlých vesničanů,
kteří se stavbou vil snaží
zbavit stigmatu nízkého
sociálního statusu.
Paradoxně tím vytvářejí
nová ghetta, z nichž už
není úniku.
Voda na čaj? Zmrzla
> NP č.491 > Život prodejce
Většina prodejců Nového Prostoru
bydlí na ubytovnách, pár z nich ale
mrazivé noci přečkává v extrémně
spartánských podmínkách – jedni
na podlaze opuštného domu, další
v zahradní chatce bez kamen.
O mezních situacích hovoří téměř
nevzrušeně. Pátnáct pod nulou,
to ještě jde. Při dvaceti už nám
zamrzne voda v konvici.
Tak si to pojďme spočítat
> NP č.490 > Téma čísla
A nejšťastnějším státem planety
pro letošní rok se stává… Kostarika.
Tak ne, Dánsko. Nebo přece jenom
Kostarika? Jakou vypovídací hodnotu
mají výpočty Hrubého národního štěstí
nebo Indexu šťastné planety.
Sny nás všech smrdí stejně
> NP č.490 > Rozhovor
Začátkem ledna odvysílala Česká
televize dokument režisérky Mariky
Pecháčkové Spi sladce, pokus
o portrét kolektivního nevědomí
lidí bez domova. Jaké sny se zdají
pražským bezdomovcům?
Autonapůl
> NP č.490 > Startér
Ještě relativně nedávno
bylo v Česku sdílení
aut doménou hrstky
alternativních rodin
nebo jednotlivců.
Tuzemský trh se ale
profesionalizoval,
existuje i Asociace
českého carsharingu,
která o podpoře tohoto
způsobu dopravy jedná
s radnicemi velkých
měst. Jednou z firem,
které sdílení nabízejí,
je brněnské Autonapůl,
historicky vůbec první
český profi carsharing.
Tvá stopa
> NP č.489 > Téma čísla
Odpadky, které po sobě zanecháváme, jsou zátěží
pro naši planetu. No, to je jasné jako facka. O tom
se asi nemá smysl znova rozepisovat. My jsme se
rozhodli na fenomén odpadu podívat z těch méně
zjevných úhlů. Odpadky jsou totiž kromě jiného
i úžasným zdrojem příběhů, na kterých lze ukázat
nejen obecnější trendy vypovídající o naší civilizaci,
ale i o konkrétních lidech a jejich osudech.
Antropolog odpadu
> NP č.489 > Téma čísla
Antropolog Daniel Sosna ze Západočeské univerzity
v Plzni se posledních pět let věnuje garbologii,
společenskovědní disciplíně zabývající se studiem
odpadu. Analýza odpadu může prozradit mnohé
o stavu současné společnosti, zároveň ale Sosna
objevil a začal zkoumat i fascinující svět ohroženého
„kmene“ zaměstnanců skládek.
Odpadkoví Stalkeři
> NP č.489 > Téma čísla
S analýzou odpadu pracují nejenom
antropologové a archeologové, ale
i vyšetřovatelé, bulvární novináři nebo
političtí aktivisté.
Opravárna
> NP č.489 > Startér
„Je to výzva pro mladé
lidi, kteří mohou něco
podobného založit
u nás.“ Takhle před
lety zakončil novinář
Jan Charvát svůj
článek o nizozemském
komunitním projektu
Repair Café, který
od roku 2009 dává
dohromady majitele
porouchaných výrobků
s kutily i profesionálními
opraváři z okolí. Pak
se ale nad posledním
souvětím zamyslel,
smazal ho a rozhodl
se „něco podobného“
založit sám.
Prodejkyně Růženka: Jsem holka ze severu, ale doma jsem v Praze
> NP č.489 > Moje město
Růženčini rodiče se dali dohromady v Ústí. On, Chomutovák,
byl ve městě chemiček na vojně, ona, původem z vesnice ležící
kousek za Prahou, tam pracovala v kině. „Máma ho nejdřív vůbec
nechtěla. Říkala, že si s cikánem –
on měl totiž strašně černý vlasy
– nic začínat nebude. Nakonec si ale dala říct,“ culí se Růženka.
To bylo koncem padesátých let. Mladí manželé zůstali na severu,
přestěhovali se ale do Chomutova, kde nejprve bydleli u tchyně
a pak se přesunuli do vlastního malého bytu. Měli pět dcer. „Otec
vždycky z legrace říkal, že nemá děti, jen samé dcery. Já navíc byla
nejstarší, takže jsem se o všechny musela starat,“ vzpomíná Růženka.
Pod Krušnými horami strávila prvních devatenáct let života
a i teď sem čas od času zajede na návštěvu jedné ze svých dcer.
Objeli jsme čtyři místa, která měla ve svém rodném městě ráda:
ďolíček, kde stával její rodný dům, základku s mléčným barem,
bývalý obchodní dům Prior a kavárnu na hlavním náměstí, kde
se seznámila se svým manželem.