NP č.498 > Novinky / TechnoskopStřecha, která přežije smrt vesmíruDarek Šmíd

Psát katastrofické články o tom, jak se konec světa blíží a jak nás zmutované bakterie nesežerou pouze v případě, že nás dřív stihnou superinteligentní roboti přeměnit v baterky, je sice zábavné, ale zapomínat na dobré zprávy by se také nemělo. Takže tady jsou hned dvě.

Za prvé, vzpomínáte si na ty housenky z minulého čísla Nového Prostoru, o nichž se psalo v souvislosti s tím, že dokážou ekologicky likvidovat v přírodě nerozložitelné plasty (tím, že je prostě sežerou)? Tak nyní je tu zpráva o houbě, která umí proměnit plastový odpad pro změnu v jídlo. Celá technologie nese označení Fungi Mutarium a spočívá v tom, že samotný plast se během procesu promění v jedlou houbu. Takže dobrou chuť a jdeme na dobrou zprávu č. 2, kterou nám přinesl ze své svaté hory sám posel růžové budoucnosti, vynálezce Elon Musk. Solární domovní střechy jeho společnosti Tesla jsou nyní skutečností a mají záruku na nekonečnou dobu. Jasně, podle všeho je to jen taková smluvní klička (z tiskové zprávy to vypadá spíš jako že střecha vydrží klidně donekonečna, pokud ovšem tak dlouho vydrží i dům, na němž sedí), ale stejně – se šikovným právníkem by se to možná dalo uhrát. Tak snad nám střechu do té doby nesežerou ty plastožravé housenky a houby.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Splněný sen archeologa? / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla Zdeněk Dragoun a Michal Tryml měli to štěstí, že se na začátku kariéry v 70. letech dostali k vykopávkám spojeným s výstavbou pražského metra. Splněný sen archeologa? Jen pokud by na práci bylo více času. Stavba metra se nesmí zpozdit, zněl stranický úkol, a tak si archeologové museli vybírat, co zachránit. číst dále Příští stanice: Petržalka / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy. číst dále Metro podle psychologa / Michaela Rozšafná > NP č.498 > Téma čísla Podle dopravního psychologa Radka Stehlíka se u nás ve veřejné dopravě sociální světy pouze dotýkají, ale neprolínají, což je dané naší mentalitou. číst dále O múzách a vrtkavosti Jarda Gottwald versus Tomáš Klus / prodejce Jarda > NP č.498 > VIP Rozhovor Jedna z nejoblíbenějších písniček prodejce Jardy Gottwalda z Holešovic je Pánubohu do oken od Tomáše Kluse. V tomhle rozhovoru se dozvěděl o zákulisí jejího vzniku, a navíc zjistil, že Tomáš má chatu jen několik kilometrů od místa, kam sám jezdí na víkendy. A to je přesně to, proč tyhle rozhovory vznikají... číst dále