NP č.498 > Novinky / TechnoskopStřecha, která přežije smrt vesmíruDarek Šmíd

Psát katastrofické články o tom, jak se konec světa blíží a jak nás zmutované bakterie nesežerou pouze v případě, že nás dřív stihnou superinteligentní roboti přeměnit v baterky, je sice zábavné, ale zapomínat na dobré zprávy by se také nemělo. Takže tady jsou hned dvě.

Za prvé, vzpomínáte si na ty housenky z minulého čísla Nového Prostoru, o nichž se psalo v souvislosti s tím, že dokážou ekologicky likvidovat v přírodě nerozložitelné plasty (tím, že je prostě sežerou)? Tak nyní je tu zpráva o houbě, která umí proměnit plastový odpad pro změnu v jídlo. Celá technologie nese označení Fungi Mutarium a spočívá v tom, že samotný plast se během procesu promění v jedlou houbu. Takže dobrou chuť a jdeme na dobrou zprávu č. 2, kterou nám přinesl ze své svaté hory sám posel růžové budoucnosti, vynálezce Elon Musk. Solární domovní střechy jeho společnosti Tesla jsou nyní skutečností a mají záruku na nekonečnou dobu. Jasně, podle všeho je to jen taková smluvní klička (z tiskové zprávy to vypadá spíš jako že střecha vydrží klidně donekonečna, pokud ovšem tak dlouho vydrží i dům, na němž sedí), ale stejně – se šikovným právníkem by se to možná dalo uhrát. Tak snad nám střechu do té doby nesežerou ty plastožravé housenky a houby.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Příští stanice: Petržalka / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy. číst dále Prosíme, nastupte! A neopírejte se o dveře. / Redakce > NP č.498 > Téma čísla Symbol pokroku. Atomový kryt. Velkolepá galerie. Umělá noc. To vše může být metropolitní železnice, zkráceně METRO. Když do labyrintu tunelů, nástupišť, eskalátorů a vestibulů vstoupíte poprvé v životě, nevstoupíte jen do nějaké dopravní stavby, vkročíte do podzemního království, do zhmotněné představy Julese Verna. Přesně tahle jsme se na metro chtěli podívat i my. číst dále Busking / Štěpán Materna > NP č.498 > Téma čísla Protékám úzkými trubkami londýnského metra. V jednu chvíli udělám krok stranou a zůstanu stát. Nikdo se nepodiví, nikdo se neotočí, každý má dost práce s vlastním protékáním. číst dále Pasivista / Jan Stern > NP č.498 > Fejeton Jsou věci, na které nejsem zrovna hrdý. Třeba že jsem viděl všechny díly seriálu Dva a půl chlapa. Ale pak jsou věci, za které se nestydím, ač mi leckdo naznačuje, že bych měl. Třeba za to, že jsem pasivista. číst dále