NP č.497 > Poradna první pomociV práci tajím těhotenstvíJan Kalous

Aneta právě nastoupila do nového zaměstnání. Během prvního měsíce zjistila, že je těhotná. Momentálně to ale svému zaměstnavateli nechce sdělit, jednak se bojí, že těhotenství ještě nemusí dopadnout dobře, a také má strach, že o práci přijde.

Pokud žena otěhotní v době, kdy je ve zkušební lhůtě, ve zkušební době, je povinna to sdělit zaměstnavateli? První tři měsíce jsou nejisté...
Zákon ženě neukládá povinnost těhotenství nahlásit. Ale v případě, že Aneta vykonává práci, která by mohla ohrozit její těhotenství nebo která je těhotným přímo zakázaná vyhláškou ministerstva zdravotnictví č. 180/2015 Sb., je v jejím zájmu o těhotenství zaměstnavateli říct.


Pokud by to přece jen zaměstnavateli sdělila, může ji vyhodit?
Ano, bohužel může, protože ve zkušební době nemusí zaměstnavatel uvádět důvod skončení pracovního poměru. Těhotenství znamená ochranu před určitým typem výpovědi až po uplynutí zkušební doby.

 

Má žena, která v těhotenství skončila v práci ve zkušební době, nárok na rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a není závislá na způsobu ukončení pracovního poměru.

Ve zkušební době nemusí zaměstnavatel uvádět důvod ukončení pracovního poměru.

Má žena, která v těhotenství skončila v práci ve zkušební době, nárok na rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a není závislá na způsobu ukončení pracovního poměru.

 

Jaké jsou vlastně příspěvky, které může zaměstnaná žena po porodu dostat, a jak se od sebe liší?
Základní dlouhodobě pobírané dávky jsou dvě a každá má úplně jiný charakter.


Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) – lidově „mateřská“
To je dávka nemocenského pojištění. Aby měla žena nárok na PPM, musí být v posledních 24 měsících před počátkem pobírání PPM nemocensky pojištěná dohromady alespoň 270 dní. Také musí začít čerpat PPM v době, kdy je nemocensky pojištěná.
Jestliže ale poslední zaměstnání skončila již těhotná, má nárok na PPM i tehdy, začne-li ji pobírat do 180 dní od skončení pracovního poměru.


Rodičovský příspěvek (RP)
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a není závislá na výši příjmu rodiny. Začíná se pobírat buď po skončení pobírání PPM, nebo, pokud na PPM není nárok, ihned po narození dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč a rodič si za určitých okolností může zvolit, během jaké doby si chce tuto částku vybrat.


Rodič ale musí zajistit celodenní řádnou péči o dítě, dítě nesmí chodit do školky či jeslí více než 46 hodin měsíčně. Jestliže už dítěti byly dva roky, může chodit do jeslí či školky neomezeně, nárok na RP zůstává. Příspěvek se pobírá vždy pouze na nejmladší dítě v rodině.

 

Dále je možné v souvislosti s narozením dítěte mít nárok na


Porodné
Je to jednorázová dávka státní sociální podpory, jejímž smyslem je přispět na nákup věcí potřebných pro dítě. Nárok na něj má žena, která porodila první či druhé dítě a současně příjem rodiny nepřevyšuje 2,7násobek životního minima rodiny. Porodné je 13 000 Kč u prvního dítěte a 10 000  Kč u druhého dítěte. Jestliže se narodí dvojčata, či dokonce více dětí najednou, je porodné 23 000 Kč.


Přídavek na dítě
To je také měsíční dávka státní sociální podpory, nárok na ni je podmíněn příjmem maximálně do 2,4 násobku životního minima rodiny. Tento příspěvek není příliš velký – na dítě do 6 let dostanete 500 Kč, na dítě od 6 do 15 lety 610 Kč a na dítě od 15 do 26 let 700 Kč.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jan Kalous VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Přemnožené lidstvo / Darek Šmíd > NP č.497 > Novinky / Technoskop Dětičky jsou roztomilé, ale čeho je moc, toho je příliš; lidí by na planetě možná mělo být méně číst dále Tma léčí / Jakub Yellen, Jan Štěpánek > NP č.497 > Téma čísla Terapie tmou je původně stará tibetská technika yangtig neboli příprava na smrt. V Beskydech ji svým klientům nabízí Andrew A. Urbiš. Týdenní pobyt v naprosté tmě a tichu má prý blahodárné účinky na vaše psychické i fyzické zdraví. Prostě se vypnete a jste sami se sebou. Děsivé? Ozdravné. číst dále Těžké snění nevidomých / Libor Hruška > NP č.497 > Téma čísla Jak se nevidomí rozhodují, že je čas jít spát? A jak poznají, že je už ráno? A když spí, o čem se jim zdá? Spánkové deprivace u části nevidomých vedou k tomu, že ti pak končí v ordinacích neurologů. Zeptali jsme se dvou nevidomých, jak se s nepříliš známým fenoménem, který provází život slepců, srovnávají. číst dále Než na světlo sázím na tmu / Jakub Yellen > NP č.497 > Téma čísla Když se řekne tma, vybaví se vám poměrně záhy slovo smrt. Kam vlastně odcházíme? Ze světla do tmy? Nebo obráceně? Profesor Karel Cvachovec, předseda České společnosti anesteziologie (ČSARIM), má ze své praxe bohaté zkušenosti nejen s tmou v bezvědomí, ale také se zážitky v blízkosti klinické smrti. číst dále

Nejčtenější články autora

Dědictví versus exekuce. Co s tím? / Jan Kalous > NP č.492 > Poradna první pomoci Co se stanete, když je váš plat zatížen exekucí a vy do toho dědíte? co dělat v případě, kdy dědíte podíl rodinného majetku? jak zabránit tomu, aby vaše exekuce nedolehla i na majetek zbytku rodiny? číst dále V práci tajím těhotenství / Jan Kalous > NP č.497 > Poradna první pomoci Aneta právě nastoupila do nového zaměstnání. Během prvního měsíce zjistila, že je těhotná. Momentálně to ale svému zaměstnavateli nechce sdělit, jednak se bojí, že těhotenství ještě nemusí dopadnout dobře, a také má strach, že o práci přijde. číst dále Smrt v obalu / Jan Kalous > NP č.489 > Téma čísla Pokud člověk nepřistoupí k radikálnímu řešení a kupříkladu se nevrhne do jícnu sopky, jak to měl udělat antický filosof Empedoklés z Akragantu, musí počítat s tím, že s nějakým obalem přijde do kontaktu i po smrti. Jsou samozřejmě i kultury, kde to jde bezobalově, předpokládejme ale, že naprostou většinu z nás čeká nudná kremace či pohřeb do země vycházející z naší legislativy. číst dále Anděl bez slabého místa / Jan Kalous > NP č.489 > Film „V Praze bývalo 81 kin a já chodil snad do všech,“ vzpomíná pan Bohumil, který prodává Nový Prostor na metru Vysočanská a kterého jsme pro toto číslo využili jako našeho nového filmového zpravodaje. Kdybyste se u tohoto nenápadného prodejce zastavili na kus řeči o filmu, budete asi překvapeni jeho encyklopedickými znalostmi. Nás tentokrát zajímalo, jak se mu líbil film Anděl páně 2. Byl na něm už dvakrát a chystá se jít potřetí. číst dále
celý archiv