NP č.497 > Téma číslaNež na světlo sázím na tmuJakub Yellen

Když se řekne tma, vybaví se vám poměrně záhy slovo smrt. Kam vlastně odcházíme? Ze světla do tmy? Nebo obráceně? Profesor Karel Cvachovec, předseda České společnosti anesteziologie (ČSARIM), má ze své praxe bohaté zkušenosti nejen s tmou v bezvědomí, ale také se zážitky v blízkosti klinické smrti.

Smrt jsme si v rámci našeho tématu nejprve definovali jako odchod do tmy. Pak nás na jedné poradě poslouchal náš fotograf a nadhodil myšlenku: „A co když je to obráceně a smrt je odchod ze tmy do světla?" Tím se před námi vynořila poměrně zajímavá filozofická otázka. Co vy si o tom myslíte jako lékař?

Jsem k odchodu kamsi do světla dosti skeptický. Lidé, kteří vám o tom takto vyprávějí, jsou zatíženi nesmírným zkreslením. Mluvil jsem v x případech s lidmi, kteří překonali klinickou smrt, a vždycky tam platilo, že měli období toho těžkého stonání, jehož součástí byla i tato epizoda, v podstatě vymazané. A já nemohu z těchto útržkovitých vyprávění odlišit, jestli je to opravdu zážitek z okamžiku, kdy ten člověk začal nabírat rozum, nebo je to jen smyšlenka. Co se týká biologických faktů, víme, že ve stavech agonálních nepochybně dochází ke ztrátě vědomí. To je dané sníženým prokrvením mozku a za těchto podmínek mozek zkrátka nemůže fungovat. Ale to není nic, řekl bych těžce nevratného, to zažilo mnoho lidí, kteří třeba dlouho stáli v nějaké frontě, bylo tam horko, udělalo se jim špatně, omdleli, a když jim pak někdo zvedl nohy, normálně se vrátili bez jakýchkoli následných potíží k vědomí a popisovali to jenom jako zatmění před očima. Takže já bych si tedy spíše než na nějaké mystické putování za světlem přisadil na tu tmu.


Jdete tedy spíše cestou rozumu?
Já ani jinou cestou jít nemohu, protože z výpovědí lidí, kteří zažili dotek smrti, jednoznačně nevyplývá nějaká jiná cesta. Vůbec bych nechtěl ten zážitek zpochybňovat. Ale jestli je to jen fantazie nebo pravda, to většinou nejde jednoznačně určit.

Hranici smrti jsme stanovili smrtí mozku, což je kritérium akceptované v celém civilizovaném světě.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Přemnožené lidstvo / Darek Šmíd > NP č.497 > Novinky / Technoskop Dětičky jsou roztomilé, ale čeho je moc, toho je příliš; lidí by na planetě možná mělo být méně číst dále Tma léčí / Jakub Yellen, Jan Štěpánek > NP č.497 > Téma čísla Terapie tmou je původně stará tibetská technika yangtig neboli příprava na smrt. V Beskydech ji svým klientům nabízí Andrew A. Urbiš. Týdenní pobyt v naprosté tmě a tichu má prý blahodárné účinky na vaše psychické i fyzické zdraví. Prostě se vypnete a jste sami se sebou. Děsivé? Ozdravné. číst dále Pravá tma už neexistuje / Libor Hruška > NP č.497 > Téma čísla Astronom Pavel Suchan je nejznámějším českým bojovníkem proti světelnému smogu. A to nejen proto, že astronomové bez pořádné tmy nemohou pořádně pracovat, ale i proto, že nadměrné osvícení veřejného prostoru je zdraví škodlivé a paradoxně také snižuje naši bezpečnost. Proč je třeba lobbovat za větší tmu? číst dále Všichni za jednoho! / Jakub Yellen > NP č.497 > Startér Vážně onemocníte a přestanete zvládat činnosti všedního dne. Unikátní aplikace iPatronka.cz vám pomůže zorganizovat příbuzné, kamarády a třeba i sousedy, kteří se v přehledném on-line prostředí podělí o vaše povinnosti. Nápad, který vznikl na pozadí skutečného příběhu jedné rodiny, může pomoci zlepšit kvalitu života nejen nemocným samotným, ale i všem okolo nich. číst dále

Nejčtenější články autora

Kam chodí vlaky na záchod / Jakub Yellen > NP č.506 > Téma čísla Při cestách po železnici nám vždycky vrtalo hlavou, kam všechny ty vlaky chodí na záchod, když se jim naplní jejich vakuová bříška. Zašli jsme se na to přeptat do depa kolejových vozidel v pražské Michli. číst dále Prodejce Vladimír - Hipík z české Sibiře / Jakub Yellen > NP č.498 > Moje město Vypravili jsme se s prodejcem Vladimírem z Vodičkovy ulice do jeho adoptivního rodného města Moravských Budějovic, abychom se prošli ve stopách jeho života. Opět jsme narazili na krach průmyslu v místním kraji, který dokáže s lidskými osudy pěkně zamávat. číst dále Swing me, baby! / Jakub Yellen > NP č.521 > Téma čísla Česko v posledních letech zasáhla nebývalá swingová vlna. Tančí se všude. Taneční kurzy, školy a studia pomalu převyšují poptávku. Proč se to stalo? ptali jsme se tanečnice a zpěvačky Kateřiny Steinerové, která byla před deseti lety u zrodu tohohle swingového pobláznění. číst dále Je to jednoduché, ale není to snadné / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Téma čísla „Lidé mohou začít meditovat z velmi blbých důvodů. Třeba se jim líbí, jak hezky to vypadá. To opravdu důležité přichází později“, říká kněz a ředitel kolínského kláštera Petr Vacík. Do Kolína se na jeho meditační kurzy sjíždějí lidé z celé země, bez ohledu na vyznání. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů