Před dvěma lety sepsaly moudré hlavy s Elonem Muskem a Stephenem Hawkingem v čele varování před autonomními zbraněmi. Stroje na zabíjení, které rozhodují o životě a o smrti z vlastních pohnutek, to nezní jako dvakrát prima recept na veselou budoucnost. Musk s Hawkingem upozorňovali, že autonomní zbraně jsou po právu označovány za třetí vojenskou revoluci po střelném prachu a jaderných zbraních. Takovými autonomními zbraněmi jsou dnes kupříkladu vojenské drony Perdix, které (na rozdíl od dronů Predator či Reaper, ovládaných z dálky lidskými piloty) rozhodují o svých akcích samy a jejich rozhodnutí vycházejí ze vzájemné komunikace.
Za vlády g. w. bushe vyrazily drony do padesáti akcí, za obamy do pěti set.
Ke konci uplynulého roku proběhl v Americe test doposud největšího roje dronů, který čítal 103 kousků útočících v roji jako bzučící mrak robotických sršňů; vojenský výzkum v Americe, Rusku i v Číně pracuje na sebevražedných dronech, které někam přiletí a vybouchnou; dnešní terorističtí sebevražední atentátníci jsou zřejmě jen lidský předvoj rojů vojenských sebevražedných dronů.
Neexistuje přitom důvod myslet si, že by se vojensko-průmyslový komplex chytl za nos a řekl si: „Pro Krista pána, tohle už začíná fakt vypadat jako něco z Terminátora, pojďme se na to vykašlat!" Zatímco za vlády prezidenta George W. Bushe vyrazily drony jen na padesátku akcí, Barack Obama to rozjel ve velkém a odsouhlasil přes pět stovek útoků dronů; ani Donald Trump se s tím mazat nebude – jen o prvním víkendu jeho vládnutí dostaly zelenou tři dronové akce v Jemenu. Střelným prachem si lidé udělali vzájemné zabíjení jednodušší. Atomovkou je proměnili v záležitost stisknutí jednoho knoflíku. A s drony, ať už autonomními, či jen sebevražednými, je teď delegují na stroje. Letos v USA vyprší pětileté vládní nařízení „Directive 3000.09", které drželo vývoj autonomních zbraní jakž takž pod krkem; uvidíme, co bude dál. Asi to bude veselé. Zvlášť pro drony.