NP č.492 > Téma číslaAch, ty hračkyRedakce

Známý povzdech. Ty hračky! Je jich moc. Jsou divné. Jsou drahé. Děti z nich hloupnou. Celý hračkářský průmysl stojí na pozoruhodném paradoxu. Zatímco jedni rodiče hračky vymýšlejí a vyrábějí a prodávají, jiní rodiče se z té stále mohutnější nabídky hraček hroutí. A vítězi jsou děti.

Do hraček, které dětem kupujeme, projektujeme svoje vize toho, jaké naše děti mají být, čím mají být, až vyrostou, vštěpujeme jim skrze ně nějaké své základní životní hodnoty. Zároveň jsou hračky zdrojem napětí – hračky, se kterými si naše děti chtějí hrát, neodpovídají našim představám a možnostem. Děti vždy chtějí něco jiného. A vždy toho chtějí víc, než je zdrávo. S oblibou nadáváme na výrobce hraček i obří hračkářství, dobře víme, že ve spojení s dětmi jsou vždy o něco silnější. Přitom spoustě lidí nedochází, že celý hračkářský byznys, to jsme i my, rodiče.


Oslovili jsme několik zajímavých lidí, kteří do procesů hračkářského průmyslu vstupují v různé chvíle s různými posláními. Jak vypadá vývoj hraček a jak snaha trefit se do dětského vkusu připomíná věštění z koule, nám vyprávěl pan Kotík, šéf společnosti vyrábějící českého Igráčka. Vypravili jsme se i za Radkem Musílkem, redaktorem časopisu Můžeš, který se věnuje životu handicapovaných, a povídali si s ním třeba i o tom, jestli postiženým dětem chybějí hračky na vozíku. A došlo i na psycholožku, paní Kouckou z poradny pro páry, které mají pocit, že jim svět hraček jejich dětí tak trochu přerůstá přes hlavu.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Dědictví versus exekuce. Co s tím? / Jan Kalous > NP č.492 > Poradna první pomoci Co se stanete, když je váš plat zatížen exekucí a vy do toho dědíte? co dělat v případě, kdy dědíte podíl rodinného majetku? jak zabránit tomu, aby vaše exekuce nedolehla i na majetek zbytku rodiny? číst dále Háčkaři / Jan Stern > NP č.492 > Fejeton Češi dali světu spoustu důležitých, užitečných, ba revolučních věcí. Nohejbal, Ďáblovu bibli napsanou za jednu noc, remosku, lehký tank vzor 38, počítačovou hru Mafia, spodně kvašené pivo, semtex, Švejka, becherovku, velmi elegantní tramvaj Tatra T3 s oblými bruselskými tvary, pražského krysaříka, kostkový cukr, reformaci, pomlčkovou válku, nejdražší halu na světě, nejdražší tunel na světě, českou uličku a všechny Kaplického nepostavené stavby. číst dále Balada o očích černouškových / Adam Borzič > NP č.492 > Novinky / Kultura 98 % procent na filmovém serveru Rotten Tomatoes se nevidí moc často. Čím to, že vcelku nenápadný film Moonlight tak upoutal světovou kritiku, že se o něm hovoří i jako o velké naději pro letošní Oscary? číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále
celý archiv