NP č.487 > Pošli to dálNekompromisní bodyBarbora Bažantová

Kolik bodů máš, tolikrát jsi člověkem. Čínská vláda už šest let testuje na menším vzorku obyvatel bodovací systém, který by chtěla do tří let rozšířit na celou čínskou populaci. Nebo alespoň na ty, kteří žijí internetovým životem. A jak známo, kdo není připojený, jako by v určitém slova smyslu ani neexistoval.

 

Jak by měl bodovací systém fungovat? Do roku 2020 má vzniknout gigantická databáze, v níž se budou shromažďovat veškeré informace o jednotlivých občanech. Najdou se zde údaje o jejich přestupcích, o tom, kde koho pomlouvají na internetu, či zhodnocení, jak se starají o své rodiče. Za různé úkony a prohřešky se jim budou přičítat nebo odečítat body a celkové skóre nakonec nemilosrdně určí, jaký bude zbytek jejich života. Kdo nenasbírá dostatečný „sociální kredit“, se nebude moct hlásit na určité pozice, ale ani cestovat první třídou nebo jíst v luxusních restauracích. Jeho ratolesti nebudou moct studovat na prestižních školách… Ti šťastnější a šikovnější naopak obdrží jako odměnu slevy na zboží na internetu.

 

Zajímavé je, že originální koncept, který čínská vláda testovala na skupině dobrovolníků v provincii Suining a který klasifikoval lidi do skupin A až D podle míry „vzornosti“, byl veřejností kritizován, neboť připomínal projekt japonské okupační armády ze třicátých let minulého století. Vládní úředníci problém vyřešili tím, že přestali používat označení skupin, rozdělení však zůstalo. Možná nejde o žádnou drastickou změnu ani v jiných ohledech. Podobné dělení existuje už dávno, hlavní kritéria se nemění. Můžeme hořekovat nad nelidskostí a nesvobodou, jež zažívají nebozí Číňané, anebo si můžeme připustit, že jejich realita se v tomto ohledu od té naší západní zas tolik neliší. 

 


autor / Barbora Bažantová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA