NP č.487 > Pošli to dálNekompromisní bodyBarbora Bažantová

Kolik bodů máš, tolikrát jsi člověkem. Čínská vláda už šest let testuje na menším vzorku obyvatel bodovací systém, který by chtěla do tří let rozšířit na celou čínskou populaci. Nebo alespoň na ty, kteří žijí internetovým životem. A jak známo, kdo není připojený, jako by v určitém slova smyslu ani neexistoval.

 

Jak by měl bodovací systém fungovat? Do roku 2020 má vzniknout gigantická databáze, v níž se budou shromažďovat veškeré informace o jednotlivých občanech. Najdou se zde údaje o jejich přestupcích, o tom, kde koho pomlouvají na internetu, či zhodnocení, jak se starají o své rodiče. Za různé úkony a prohřešky se jim budou přičítat nebo odečítat body a celkové skóre nakonec nemilosrdně určí, jaký bude zbytek jejich života. Kdo nenasbírá dostatečný „sociální kredit“, se nebude moct hlásit na určité pozice, ale ani cestovat první třídou nebo jíst v luxusních restauracích. Jeho ratolesti nebudou moct studovat na prestižních školách… Ti šťastnější a šikovnější naopak obdrží jako odměnu slevy na zboží na internetu.

 

Zajímavé je, že originální koncept, který čínská vláda testovala na skupině dobrovolníků v provincii Suining a který klasifikoval lidi do skupin A až D podle míry „vzornosti“, byl veřejností kritizován, neboť připomínal projekt japonské okupační armády ze třicátých let minulého století. Vládní úředníci problém vyřešili tím, že přestali používat označení skupin, rozdělení však zůstalo. Možná nejde o žádnou drastickou změnu ani v jiných ohledech. Podobné dělení existuje už dávno, hlavní kritéria se nemění. Můžeme hořekovat nad nelidskostí a nesvobodou, jež zažívají nebozí Číňané, anebo si můžeme připustit, že jejich realita se v tomto ohledu od té naší západní zas tolik neliší. 

 


autor / Barbora Bažantová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Policie pod ochranou / Barbora Bažantová > NP č.482 > Pošli to dál Práce policisty je nebezpečná a jen pro silné povahy. Nikdy nevíte, kdy se o vás nebezpečně ramenem otře útlá aktivistka nebo kdy na vás někdo bude pokřikovat hanlivými jmény. Pokud jste o práci ve sboru přemýšleli, ale měli jste z podobných vyhrocených incidentů strach, dál se bát nemusíte. Ve sněmovně odhlasovali zákony, které policii konečně ochrání. číst dále Pracující do práce! / Barbora Bažantová > NP č.469 > Pošli to dál Uvnitř supermarketu je narváno k prasknutí, asi předvánoční shon, cukroví se samo neupeče. Hned u vchodu se ke mně připojí pán z místní sekuritky, moje nestandardní vzezření mi před- určuje roli lupičky. Doprovodí mě až k pokladně, kde čekám na zaplacení a z nudy pozoruji drob- nou etudu, která se odehrává mezi skupinkou zaměstnanců. Nejmladší z nich, asi dvacetiletý kluk, žadoní u starší kolegyně: „Prosím můžu si skočit na malou? Já už fakt musím!“ Žena ho odbude: „Jak na malou? Nejdřív ukliď účtenky a posbírej tady ten bordel, odnes ty košíky a...“ „Jenže já fakt musím, jenom na malou, jsem hned zpátky,“ posbírá ještě spadané účtenky a zmizí. číst dále Malá panna tě sleduje / Barbora Bažantová > NP č.473 > Pošli to dál Krásná, usměvavá, s útlým pasem a dlouhýma nohama. Někteří si přejí být jako ona, jiní kritizují její nerealistický vzhled zanechávající trauma v nejednom dítěti. Od té doby, co firma Mattel představila panenku Barbie na newyorském veletrhu hraček, uběhlo víc než půl století. číst dále Hry bez hranic / Barbora Bažantová > NP č.479 > Pošli to dál Když byly v roce 1995 zrušeny hraniční kontroly mezi zeměmi schengenského prostoru, zdálo se, že cestování v rámci Evropy bude už jen svobodnější. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů