NP č.472 > Pošli to dálSolidární teroristkyEva Lédlová

Sobota 23. ledna se v severním cípu francouzského departmentu Pas-de-Calais nesla ve znamení solidarity.

V tamním nechvalně proslulém uprchlickém táboře, který je všeobecně znám spíše pod názvem „Džungle v Calais“ (viz NP 462) se sešlo na dva tisíce lidí, vedle samotných migrantů také členové politických a lidskoprávních organizací či podporovatelé z různých koutů Francie. Chtěli upozornit na krajně nedůstojné podmínky, ve kterých je zhruba sedm tisíc obyvatel tohoto tábora nuceno žít.

Problém nastal, když se s končící demonstrací odtrhla asi stovka migrantů a rozeběhla se směrem k přístavu. Jako výraz solidarity se k nim přidala i skupinka tří italských studentek. Situace byla podle dívek velice nepřehledná, vpředu bylo vidět jen kouřovou clonu ze slzného plynu, za zády zase blížící se policejní antony. Dívky tak spolu s hrstkou dalších zvolily jako únikovou cestu díru v plotě, který odděluje přístav od džungle, a schovali se společně na toaletách, kde je následně policie zadržela. Všichni „pachatelé“ francouzské národnosti byli bez postihu propuštěni, italské dívky však putovaly na základě přímého rozhodnutí ministra vnitra na tři dny do detenčního zařízení s plánem je na základě reálné, aktuální a závažné hrozby pro francouzskou společnost vyhostit z francouzského území.

Vzhledem k tomu, že zařazení do této škatulky, jejíž původní smysl byl chránit francouzskou společnost před terorismem, a nikoli šikanovat demonstranty, je z právního hlediska možné jen v případě, že dotyčný spáchá přestupek po dobu prvních tří měsíců svého pobytu ve Francii, a dívky zde žijí, studují a pracují již druhým rokem, byla tato obskurní kvalifikace popsaného „činu“ nakonec změněna. Pomohl také tlak ze strany univerzit, italského velvyslanectví, různé petice a medializace celého případu. Aby bylo absurditě celého představení učiněno zadost, prefektura později jakákoli obvinění vůči dívkám stáhla, jakoby se nikdy nic nestalo. Inu, když národ zakouší těžké chvilky pod nájezdem krvelačných solidárních Italek, je třeba nic nepodcenit a hlavně jednat rychle.


autor / Eva Lédlová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Francie vestoje / Eva Lédlová > NP č.476 > Pošli to dál Devátého března Francouzi poprvé vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanými změnami v zákoníku práce. O dva týdny později, po pravidelných demonstracích a stávkách po celé zemi, se v ulicích sešlo dvakrát tolik demonstrantů, až přes milion lidí. číst dále Chléb a hry / Eva Lédlová > NP č.480 > Pošli to dál Právě probíhající evropský fotbalový šampionát plní stránky snad všech deníků, týdeníků, čtrnáctideníků a občasníků v internetové i tištěné podobě. Fotbaloví chuligáni mají svátek a přijeli si do Francie porovnat bojový um na evropské úrovni. číst dále Bobřík odvahy / Eva Lédlová > NP č.471 > Pošli to dál Rozsudek Vrchního soudu v Nantes z konce ledna, velící vystěhovat se osmi rodinám a čtyřem farmám z oblasti Notre Dame des Landes kvůli plánované výstavbě nového letiště, byl dlouho očekávanou událostí. číst dále O hlas méně / Eva Lédlová > NP č.474 > Pošli to dál Před necelým rokem si ekologická aktivistka Berta Cáceres v San Franciscu převzala Goldmanovu cenu, nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Za své názory a především angažovanost v boji proti výstavbě přehrady Agua Zarca na řece Gualcarque v Hondurasu nyní zaplatila matka čtyř dětí ve svém domě životem. číst dále