NP č.467 > Pošli to dálRadikální knihovniceRad Bandit

Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic.

Na co si myslíš že knihovny jsou?“ otočí se na mě Jess, když ji udiveně následuji tímhle architektonickým zázrakem plným lidí bez domova. Alespoň ty veřejné vždy byly jedněmi z prvních nízkoprahových komunitních center pro nemajetné lidi. Myšlenka rovného přístupu ke knihám, které si člověk nemůže dovolit a potažmo ke znalostem a vzdělání je stará jako vědomí systémové nespravedlnosti generující chudobu, které se za ní vleče jako ocas. „Tohle je dítě industriální revoluce. Jak knihovna, tak její osazenstvo,“ pokračuje Jess, když mě vede dál do útrob skleněné krychle.

Knihovnu navrhl jeden z nejoceňovanějších holandských architektů Rem Koolhaas a 362 987 čtverečních stop téhle budovy z krystalického skla a oceli působí na turisty mimořádně impresivně. Obsahuje pět platforem z nichž každá je zasvěcená určitému programovému prostoru. Další čtyři otevřená podlaží mezi nimi nabízejí místo tisícovce lidí, kteří sem mohou přijít číst, použít jeden z tří set počítačů, anebo jen tak odpočívat v „obýváku“ nedaleko fontány.

Jessina práce bývala kdysi zápultní. Jako jiné knihovnice nevystupovala třeba celý den z poza dřevěné desky, která z ní dělala podivnou figuru bez nohou. Pak se ale něco změnilo. Po cestě domů na autobus potkávala desítky lidí bez domova, kteří na zmuchlaných batozích posedávali někde pod lampou a četli knihy a časopisy. Tohle jí nedávalo smysl. Slovo dalo slovo a Jess jakoby narostly nohy.

Terénní knihovnice dnes vyráží do denních center pro lidi bez domova, do nocleháren, i do ulic. Její job nabral zcela jinou dimenzi. Chodí a říká: „Hej, nedaleko je překrásná teplá čítárna, přijďte si uvařit čaj a strávit den mezi knihami.“ A daří se to. Kromě lidí bez domova, kteří mohou smysluplně trávit čas v teple a s knihou v ruce, jsou nyní v seattleské centrální knihovně vítáni i jejich psi. Co na to veřejnost? Prý si zvykla. Bezdomovectví je součástí městské krajiny po celé věky, je nakonec úplně jedno, jestli jsou venku nebo uvnitř.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Stud před make-upem / Rad Bandit > NP č.481 > Pošli to dál Bydlí u mě pět Romáků. Nejmladšímu je pět let a nejstaršímu třicet pět. Je to skvělá rodina se třemi dětmi, z nichž ty dvě starší chodí spolu pěšky do školy do Táborské, po cestě si třeba koupí zmrzlinu a ruku za ruku překrosí křižovatku nad Synkáčem. Mám je rád, píšou mi: „Vážený pane, dnes jsme zaplatili nájemné." „Vážený pane, moc se nám tu libí." - „Vážený pane, utekla nám kočka, nevadí, když si pořídíme psa?" Nevadí. Nevadí mi vůbec nic až na vzpomínku, jak jsem rodinu Kočích poznal.   číst dále Vozit dříví do lesa / Rad Bandit > NP č.461 > Pošli to dál Jsem ve sporu. Nejde o Řecko, uprchlíky ani budoucnost světa. Jde o hovno. Přesněji řečeno o hovna v pytlíku a jejich poločas rozpadu ve volné přírodě. Je to spor ideologický a nemá vůbec jednoduché řešení. číst dále Sny a rovnice / Rad Bandit > NP č.466 > Pošli to dál Přání lidí bez domova znám jako staré boty. Vypadají jako takové zvláštní chomáče. Nosí je po kapsách, chlupaté obláčky, myšlenky a sny.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů