NP č.426 > Pošli to dálZaujímáme postojeAndrea Novotná

Devatenáct let od Krylovy smrti by se člověku chtělo jeho slova parafrázovat: „Zpráva z tisku: Přední čeští hudebníci nazpívali píseň Karla Kryla Tak vás tu máme, aby varovali před levicí. A co na to Karel Kryl?“

 

„Zpráva z tisku: Obě delegace položily věnce na hrob neznámého vojína.

A co na to neznámý vojín?“

Těmito slovy začíná Krylova Píseň neznámého vojína, pokus vžít se do pocitů člověka, jehož příběh je zneužitý ke chvále současné moci. Devatenáct let od Krylovy smrti by se člověku chtělo jeho slova parafrázovat:

„Zpráva z tisku: Přední čeští hudebníci nazpívali píseň Karla Kryla Tak vás tu máme, aby varovali před levicí.

A co na to Karel Kryl?“

Za mrtvé dokáže mluvit jenom básník. I my ostatní si ale můžeme připomenout, že Kryl před svou smrtí podporoval sociální demokraty, jednu ze stran, proti kterým dnes umělci Krylovým jménem brojí. Pokud si poslechneme Krylovu píseň Braniboři v Čechách, najdeme tam sžíravý portrét českého člověka jako kombinace přikrádání, konzumu a těšení se na parodii demokracie – „demokraturu“. A jeho píseň Demokracie rozkvétá se stala jednou z nejsžíravějších kritik českých devadesátých let. Obnovená demokracie podle Kryla „místo srdce břicho má a místo duše tlamu“. „Dali nám nové postoje, a ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli,“ zpívá se tam také.

Krylovy písně snad pro svůj patos lákají leckoho. Před několika lety je nazpíval Dan Landa, bývalý propagátor rasismu a tvůrce obskurních rytířských řádů. Dnes zpívá Krylův text z papíru zpěvácká elita na angažovaném koncertu. Skutečně zaujímáme postoje, až příliš často, stačí k tomu koneckonců jen něco odkliknout na internetu. Ale dokážeme je domyslet a stát za nimi?

Těžko říct, co by na použití svých písní říkal sám Kryl. I když, možná to není až tak těžké. Možná si jenom stačí doposlechnout Píseň neznámého vojína až do konce.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Na okraji zájmu, v centru dění? / Andrej Bakšiš, Andrea Novotná > NP č.398 > Téma čísla Bude tomu dvacet let od summitu v Riu a jeho závazků k trvalé udržitelnosti. Můžeme zavzpomínat, nebo se zeptat: Ukázala se pozornost k životnímu prostředí jako trvale udržitelná?   číst dále Vrčení nukleárního tygra / Andrea Novotná > NP č.459 > Pošli to dál Budeme jaderným tygrem – zní z médií v souvislosti se zprávou, že vláda schválila energetickou koncepci, která počítá s výstavbou dalších bloků v Temelíně a v Dukovanech. Několik pochybovačných komentátorů začalo řešit, kde se na takovou investici vezmou peníze – jeden takový blok je totiž legrace odhadem asi za 150 miliard a v Česku, kde ceny staveb obvykle rostou podle indexu tunelu Blanka, to nejspíš nebude cena konečná. Zásadních zpochybnění jaderné energetiky ale už mnoho nezní, v inženýrském národě zlatých českých ručiček se to pokládá za okrajovou zábavu zelených kverulantů, technofobních paranoiků a jiných obvyklých podezřelých. Nejsme na Ukrajině a nový Černobyl či nová Fukušima jsou přece tak nepravděpodobné… číst dále