V červencovém čísle NP 420 jsme přinesli reportáž z chátrajícího domu na Prosecké ulici v Praze, obydleného chudými lidmi. Prodejce NP Václav nás ale začátkem září informoval: „Ten barák je zazděnej. To si asi neudělali sami ty lidi na zimu.“
Dům, který patří pražskému magistrátu, ale je ve správě městské části Praha 8, má skutečně zazděná okna i vchod. Radní na Praze 8 Markéta Adamová (TOP 09) k tomu uvedla: „Je to náš objekt a nechceme, aby do něj někdo vnikal. Kromě toho plánujeme jeho rekonstrukci, projektovou dokumentaci už máme hotovou.“ Kam se poděli Renata, Jozef, Štefan a další, s nimiž se čtenáři NP mohli seznámit, radní Adamová neví. „Měli nájemní smlouvy? V domě nikdo nebydlel,“ říká dokonce.
Jelikož v činžáku na Prosecké má podle Markéty Adamové výhledově vzniknout azylový dům pro lidi bez domova, je pravděpodobné, že nedávné vyklizení domu jde ruku v ruce s aktuální bezdomoveckou agendou jejího stranického kolegy, primátora Tomáše Hudečka. Protože však nelze vyloučit, že zazdění domu může mít souvislost i s naší reportáží otištěnou v NP, dojde asi na slova prodejce Václava: „Musíte být opatrnější. Tohle je prostě česká nenávist.“
___
Helena, Jana, Nikol a Zuzka, čtyři ženy bez domova, vyvěsily v poslední červencový den na opuštěný dům ministerstva spravedlnosti ve Washingtonově ulici vPraze uHlavního nádraží transparenty „Pracujeme a chceme i bydlet!“ a „Dejte šanci lidem bez domova!“ Vyzvaly tak chodce k zamyšlení: Proč mají lidé umrzat před zamčenými dveřmi léta prázdných domů? Kdo na čtveřici žen narazil, mohl podepsat petici za uzákonění možnosti obydlení nevyužitých domů nebo již tradičně ochutnat jídlo z dílny „kuchařek bez domova“„Do tohohle baráku bychom se vešli všichni, i naše kuchyně, i pokojíčky, i kancelář. Tohle by mohl být domov pro sto lidí. Pro všechny z hlaváku,“ shrnula akci paní Helena.