NP č.394 > Pošli to dálAmatérští malíři proti nenávistiZuzana Brodilová

Chcípni smažko! Sanashit. Drogy dětem dává! Tyto i mnohé další vzkazy přibývaly v průběhu posledních dvou let na fasádě kontaktního centra Sananim, které slouží drogově závislým na pražském Smíchově.

 

Pomalovaná zeď přitom byla jen špičkou ledovce nevraživosti, která mezi obyvateli Smíchova vznikla vůči centru ještě před jeho otevřením. O sporu, ve kterém se osobně angažovaly politické špičky, létala trestní oznámení, pochodovaly hlídky DSSS a padaly dokonce i rány (jeden z kontaktních pracovníků byl před centrem napaden), jsme už v Novém Prostoru podrobně informovali před více než rokem (Protidrogové centrum jako terč, NP č. 353). Od té doby se Sananim, ve snaze najít podmínky pro společné soužití, pokusil iniciovat s nespokojenými sousedy mediační setkání. Napětí však dále stoupalo. V červnu loňského roku přestala být situace dále udržitelná, kontaktní centrum proto snahu o dohodu s obyvateli vzdalo a přislíbilo, že si začne hledat náhradní prostory. Ty se sice navzdory intenzivní snaze zatím nenašly, počet a síla útoků ale podle dohody skutečně výrazně klesla.

V situaci stále přítomného napětí došlo minulý týden k něčemu nevídanému. Když přišli ráno lidé ze Sananimu do práce, našli místo vulgárních nápisů zeď svítící novotou. Záhadu na oranžovo přemalované zdi vysvětlil vzkaz ve schránce. „Jako malý projev díků za vaši nelehkou práci jsme si dovolili udělat vám malé překvapení. Snad potěší. Až barva pořádně zaschne, doděláme ještě drobnosti. Držíme vám palce a mějte se co nejlépe,“ vzkázali neznámí, podepsaní jako Amatérští malíři. Vedoucí kontaktního centra Tomáš Vejrych netuší, kdo se za podpisem skrývá, z podpory i jejího provedení je ale nadšený. „Měli jsme hroznou radost. To ráno bylo až dojemné. Po tom, co jsme tady ty dva roky zažívali, přišel najednou projev uznání. Na to vůbec nejsme zvyklí. Moc nás to potěšilo.“ Již na první pohled je přitom patrné, že malíři odvedli poctivou práci – nešlo jen o prosté zamazání vulgárních nápisů, ale o kvalitní vymalování, které dává místu zcela jinou atmosféru.

Počmáraná fasáda s plejádou nápisů od těch naivních až po vyloženě neonacistické téměř symbolicky odrážela konflikt, jenž v ulici Na Skalce probíhal po celou dobu přítomnosti Sananimu. Teď jsou díky noční akci neznámých malířů nápisy pryč. Solidární akt jakoby symbolicky nechal celý spor zmizet a znovu nastolil otevřený prostor. Třeba by se novotou zářící zeď mohla stát inspirací i příležitostí také pro nový začátek vztahů mezi obyvateli a těmi, kdo zde pomáhají závislým.

 


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Vzít do ruky sprej... / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Graffiti patřilo k vedlejším produktům revoluce. Stylizované nápisy na zdech přiblížily Prahu západu dříve než nové supermarkety a silnice. Policie zpočátku příliš často zasahovat neuměla nebo nechtěla. Příslovečné betonové džungle sídlišť tak vytvořily ideální prostor pro vznik místních „crew“. Všeho do času?   číst dále Před zraky Evropy / Tomáš Havlín, Zuzana Brodilová > NP č.364 > Téma čísla „Pět set milionů párů očí se nyní upírá kam?“ hecuje Martina Adamcová publikum v plaveckém areálu Polanka, a to jí sborově odpovídá: „Do Třebíče!“ Píše se rok 1992, Hry bez hranic právě začínají a ještě nikdo neví, že ten rok za sebou třebíčští sportovci nechají nejen Prahu, ale rovnou celou Evropu.   číst dále Cesty do dospělosti / Jan Kratochvíl, Zuzana Brodilová > NP č.419 > Rozhovor Kde potkáte nejšťastnější děti? A co dnes člověk může udělat pro to, aby se stal dospělým? Pořídit si občanku, sexuální zážitek nebo volební právo? S americkým psychologem Bretem Stephensonem o společnosti, která ztratila schopnost umožnit dětem stát se dospělými... číst dále Namísto popravy / Ondřej Slačálek, Zuzana Brodilová > NP č.445 > Téma čísla Začaly komunální volby – sezóna očisty měst od všeho, co vadí. Psími lejny počínaje, lidmi konče. Do kurzu se dostává sousloví „nulová tolerance“. číst dále
celý archiv