Jedním z hlavních hrdinů knihy je Jiří Janeček, slizký pražský politik a svého času radní pro sociální otázky na pražském magistrátu. Ano, ten, který slavnostně pózoval s Akčním plánem proti bezdomovcům. A zároveň šedá eminence korupční buňky ODS na Praze 11. Ano, té, která nechávala sledovat a patrně i mlátit své odpůrce.
Už z akčního plánu bylo jasné, a také jsme o tom v Novém Prostoru od začátku psali, že je napsaný tak, aby umožnil přihrávat výhodné zakázky soukromým firmám. Nikdo ovšem nemohl vědět to, co se po srovnání se situací na Jižním Městě jeví jako velmi pravděpodobné – že byl totiž šitý na míru jediné konkrétní firmě, a sice samotné ABL. Sociální práci v táboře za městem pro bezdomovce by dělali hoši superguru Bárty – ostatně, vzhledem k duchu akčního plánu je jisté, že právě „drsňáci“ zvyklí porušovat práva jiných lidí přinejmenším na soukromí se k něčemu takovému přesně hodili.
Zapomínaným hrdinou celého příběhu zůstávají občanští aktivisté z Jižního Města, sledovaní, napadaní a vysmívaní. Ukazují i to, že i v „králíkárnách“ paneláků, které podle nejrůznějších estétů deprivují své obyvatele a nemohou vést ke vzniku smysluplných komunit, může vyrůst zajímavá iniciativa a pospolitost, která svou aktivitou a nasazením zahanbuje i měštěníny z centra.