Jak vytvořit obrázek prosperující společnosti, když ti, kteří tvoří její součást, sami neprosperují? Vládnoucí strana Fidesz v Maďarsku přišla s překvapivou odpovědí: kriminalizovat chudobu. V platnost tu nedávno vstoupil nový zákon namířený proti bezdomovcům. Pokud policie narazí na člověka bez přístřeší, který spí na ulici, nejprve ho varuje. Podruhé už má následovat pokuta v přepočtu několika tisíc korun, anebo rovnou vězení.
Logika je to prostá: Čím víc „nepřizpůsobivých“ bude mizet z dohledu, čím víc bude odstraněno „nevyhovujících“ lidí, tím méně jich bude v poměru k zdravému národnímu tělu. Záhuba druhého člověka přece není součástí našeho života. Zvlášť když se jedná o někoho, koho považujeme za nenormálního, tím víc nás to může učinit zdravějšími a čistšími.
Není to však nic nového. V období ekonomického a politického úpadku je pro vládnoucí vrstvy vždycky těžší zdůvodnit před lidmi vlastní moc. Stojí proto před problémem, jak si udržet kontrolu nad populací. Základním trikem je svést na někoho vinu a obrátit hněv obyvatel náležitým směrem. Poukazuje se proto na barbary před branami (obvykle v podobě migrantů), a aby toho nebylo dost, nepřátelé se vyrojí i uvnitř společenského těla. Právě proti nepřátelům, kteří všechno kazí, se totiž mají ti „zdraví“ semknout. A mnoho lidí na to kupodivu slyší.
Stávající vlády v Maďarsku, ale třeba i v Česku ví, že jejich politika vytvoří ostřejší rozdíly mezi bohatými a chudými. A také že budou čím dál víc zatěžovat právě ty chudé. Nejjednodušší je proto ty nejchudší rovnou kriminalizovat. Aby se pak kdekdo mohl navenek pohoršovat nad nuzáky, ale zároveň se v skrytu duše ještě víc bát, co se stane, když mezi nimi sám skončí.