NP č.343 > Pošli to dálBlízkovýchodní relativitaJaroslav Fiala

Pozorovatelé izraelsko-palestinského konfliktu někdy říkají, že na Blízkém východě je lepší ničemu a nikomu nevěřit. Za každou pravdou se prý skrývá jiná pravda, a je proto lépe držet se více stranou.

 

Jejich skepse je celkem pochopitelná. Roky se ostatně tvrdilo, ze mírové řešení je na dosah ruky, aby se pak jako mávnutím kouzelného proutku náhle vše smetlo ze stolu. To, nakolik lze přikládat slovům jiný význam, ukazují i aktuální údaje izraelské nevládní organizace B‘Tselem o výstavbě izraelských osad na palestinských územích – podle většiny odborníků jedné z nejdůležitějších překážek na cestě k urovnání sporu. Radikální osadníci žijící na Západním břehu totiž často pobývají na pozemcích, které izraelská vláda označila jako zabrané kvůli bezpečnosti, avšak pouze „dočasně“. Při bližší prohlídce takové „osady“, jako je třeba Ma‘ale Adumim, však o dočasnosti nelze příliš hovořit. Moderní město v kalifornském stylu s třicetitisícovou populací o rozloze necelých 50 kilometrů čtverečních bylo založeno již v roce 1976. Další osada, Kiryat Arba u Hebronu, zase existuje „dočasně“ už čtyřicet let. Vše provází pravidelné konflikty mezi osadníky, místními obyvateli a izraelskými vojáky či zábrany v pohybu a uzávěry v první řadě pro Palestince. Ačkoli Izrael evakuoval v roce 2005 asi 8700 osadníků především z Gazy, na území Západního břehu a Východního Jeruzaléma je dnes přibližně 130 osad se zhruba 470 000 obyvateli, u nichž sídlí vojenské posádky. Ačkoli izraelský premiér Netanjahu nyní jejich další výstavbu přechodně zmrazil, „dočasnost“ trvání osad, a spolu s tím i pokračující bezpráví a napětí se zdají být spíše stálými jevy ve zdejší každodennosti.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

O mostech mezi hudbou a lidmi / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.379 > Téma čísla Spojení hudby a nejmodernějších technologií může vyústit do vzniku pozoruhodných nástrojů, léčby těžkých nemocí i poznávání sebe sama. Americký skladatel Tod Machover se o to pokouší už řadu let v sepjetí s vírou v lidskou tvořivost a změnu k lepšímu.   číst dále Pošlete pryč své vojáky! / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.373 > Dějiny přítomnosti Bývá přirovnávána ke známé barmské disidentce Su Ťij, ve Velké Británii obdržela cenu Anny Politkovské a západní média ji považují za jednu ze sta nejvlivnějších osobností loňského roku. Kdo je ta odvážná Afghánka, o které v Česku není moc slyšet?   číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále