NP č.343 > Pošli to dálBlízkovýchodní relativitaJaroslav Fiala

Pozorovatelé izraelsko-palestinského konfliktu někdy říkají, že na Blízkém východě je lepší ničemu a nikomu nevěřit. Za každou pravdou se prý skrývá jiná pravda, a je proto lépe držet se více stranou.

 

Jejich skepse je celkem pochopitelná. Roky se ostatně tvrdilo, ze mírové řešení je na dosah ruky, aby se pak jako mávnutím kouzelného proutku náhle vše smetlo ze stolu. To, nakolik lze přikládat slovům jiný význam, ukazují i aktuální údaje izraelské nevládní organizace B‘Tselem o výstavbě izraelských osad na palestinských územích – podle většiny odborníků jedné z nejdůležitějších překážek na cestě k urovnání sporu. Radikální osadníci žijící na Západním břehu totiž často pobývají na pozemcích, které izraelská vláda označila jako zabrané kvůli bezpečnosti, avšak pouze „dočasně“. Při bližší prohlídce takové „osady“, jako je třeba Ma‘ale Adumim, však o dočasnosti nelze příliš hovořit. Moderní město v kalifornském stylu s třicetitisícovou populací o rozloze necelých 50 kilometrů čtverečních bylo založeno již v roce 1976. Další osada, Kiryat Arba u Hebronu, zase existuje „dočasně“ už čtyřicet let. Vše provází pravidelné konflikty mezi osadníky, místními obyvateli a izraelskými vojáky či zábrany v pohybu a uzávěry v první řadě pro Palestince. Ačkoli Izrael evakuoval v roce 2005 asi 8700 osadníků především z Gazy, na území Západního břehu a Východního Jeruzaléma je dnes přibližně 130 osad se zhruba 470 000 obyvateli, u nichž sídlí vojenské posádky. Ačkoli izraelský premiér Netanjahu nyní jejich další výstavbu přechodně zmrazil, „dočasnost“ trvání osad, a spolu s tím i pokračující bezpráví a napětí se zdají být spíše stálými jevy ve zdejší každodennosti.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Přestat být cizincem / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.342 > Rozhovor Může se Vietnamec stát někdy Čechem? Jak daleko může zajít islamofobie v Evropě? Mohou Češi pomoci řešit izraelsko-palestinský konflikt? Kudy vede hranice mezi nekritickou vstřícnosti a strachem z cizího? Rozhovor s politologem Pavlem Baršou.   číst dále Zlo, koště a bradavice / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.355 > Téma čísla Primitivové a rozvraceči versus normální a slušní lidé. Rozdělování společnosti na nesmiřitelné tábory obvykle provázelo hledání vnitřních nepřátel. Také současné hony na čarodějnice však mají své inkvizitory a oběti, jejichž role se mohou velmi rychle proměňovat.   číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále Pošlete pryč své vojáky! / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.373 > Dějiny přítomnosti Bývá přirovnávána ke známé barmské disidentce Su Ťij, ve Velké Británii obdržela cenu Anny Politkovské a západní média ji považují za jednu ze sta nejvlivnějších osobností loňského roku. Kdo je ta odvážná Afghánka, o které v Česku není moc slyšet?   číst dále