NP č.343 > Pošli to dálZabavená vlastAndrea Novotná

Stačilo jedno špatné kliknutí – a Česká republika se ocitla v exekuci.

 

Pohledávka vůči ministerstvu práce a sociálních věcí ve výši 25 758 Kč se špatným kliknutím jedné úřednice na katastru nemovitostí změnila v pátek 11. prosince 2009 v možnost exekuce celé České republiky – všech ministerstev, parlamentu, Úřadu vlády a všech státních a polostátních podniků. Hodnoty v řádu miliard korun byly ohroženy exekucí po několik dní, chyba byla napravena až následující pondělí.

Úřady se sice dušují, že se nic stát nemohlo a asi mají pravdu. Dokonce ani v zemi, kde platí více pozitivní právo a nároky pochybných vykuků než zdravý rozum, se sotva jednoho krásného dne probudíte a zjistíte, že všechny úřady vzal čert, respektive že se na nich ocitla cedulka zabaveno. Tradičně antiautoritářským Čechům by to sice dost možná ani nevadilo – možná je to pro mnohé z nich spíše velmi lákavá vidina. Jenže kdo by nad touto exekucí držel ochrannou ruku, když ten, kdo ji držel dosud, by byl sám zabavován?

Situace, k níž došlo v půli prosince, spíš ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se někdo dostal do exekuce. I přes dílčí změny k lepšímu, o kterých si mimo jiné přečtete v naší reportáži, soustřeďuje kasta exekutorů stále vysoké pravomoci. Nezbývá, než se jí koukat pořádně na prsty.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Vítejte ve válce nového typu / Jaroslav Fiala, Andrea Novotná > NP č.351 > Téma čísla „Dochází ke ztrátám na životech, takže v této fázi hry není čas na lehkovážnost," řekl veterán z Perského zálivu, americký generál Norman Schwarzkopf. Jako odborník na simulace vojenského výcviku chtěl ukázat, jak těžké je dnes odlišit virtuální realitu od skutečného boje. Kdo však dokáže ze současných konfliktů vytěsnit pach krve?   číst dále Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Česká práce / Martina Křížková, Andrea Novotná > NP č.379 > Reportáž Lidé, kteří stojí za masivním zneužíváním zahraničních dělníků v českých lesích, se zapletli již dříve ve Vietnamu. Podvod, na který upozornil Nový Prostor letos v lednu, tentokrát však přímo z Hanoje.   číst dále Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále