NP č.343 > Pošli to dálZabavená vlastAndrea Novotná

Stačilo jedno špatné kliknutí – a Česká republika se ocitla v exekuci.

 

Pohledávka vůči ministerstvu práce a sociálních věcí ve výši 25 758 Kč se špatným kliknutím jedné úřednice na katastru nemovitostí změnila v pátek 11. prosince 2009 v možnost exekuce celé České republiky – všech ministerstev, parlamentu, Úřadu vlády a všech státních a polostátních podniků. Hodnoty v řádu miliard korun byly ohroženy exekucí po několik dní, chyba byla napravena až následující pondělí.

Úřady se sice dušují, že se nic stát nemohlo a asi mají pravdu. Dokonce ani v zemi, kde platí více pozitivní právo a nároky pochybných vykuků než zdravý rozum, se sotva jednoho krásného dne probudíte a zjistíte, že všechny úřady vzal čert, respektive že se na nich ocitla cedulka zabaveno. Tradičně antiautoritářským Čechům by to sice dost možná ani nevadilo – možná je to pro mnohé z nich spíše velmi lákavá vidina. Jenže kdo by nad touto exekucí držel ochrannou ruku, když ten, kdo ji držel dosud, by byl sám zabavován?

Situace, k níž došlo v půli prosince, spíš ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se někdo dostal do exekuce. I přes dílčí změny k lepšímu, o kterých si mimo jiné přečtete v naší reportáži, soustřeďuje kasta exekutorů stále vysoké pravomoci. Nezbývá, než se jí koukat pořádně na prsty.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Výrobci dluhů / Alexandr Budka > NP č.343 > Reportáž Exekuce jsou stále závažný problém. Nejde jen o to, že v časech krize a nejistoty roste množství dluhů. Jestli si myslíte, že zrovna vy žádné dluhy nemáte a nemusíte se tedy bát, jste na omylu!   číst dále Gay na útěku z Bagdádu / Tomáš Halda > NP č.343 > Rozhovor V syrské uprchlické čtvrti Džaramána jsem potkal Sámera. Spadá hned do dvou rizikových skupin - pochází z křesťanské rodiny a ještě k tomu je gay. Nejen Bagdád, ale i pobyt v Damašku je pro něj kvůli jeho orientaci nebezpečný.   číst dále Proč intelektuálové neradi sportují / Petr Pospíšil > NP č.343 > Téma čísla Prý sportují všichni - prý je to zdravé, veselé a hravé. Když ne aktivně, tak aspoň vsedě, s výkřiky a pohledem upřeným na televizní obrazovku. Tolik fakta, která spolehlivě položí trapnost na lopatky ještě než si stačíte všimnout, že si rozhodčí zapomnělvzít trenýrky. Kolik kol ale mohou vydržet ti, kterým ze sportovního "My" běhá mráz po zádech a řeknou to nahlas? Tentokrát aspoň čtyři!   číst dále