NP č.335 > Pošli to dálSocialismus s ručením omezenímTomáš Havlín

V polovině srpna se k voličům dostaly dvě zprávy z tábora ČSSD. Jeden den informuje MfD o tom, komu socialisti seberou a kdo by naopak z jejich volebního úspěchu profitoval: biti budou bohatí a firmy (hlavně ČEZ), získají naopak chudí lidé, rodiny s dětmi, nezaměstnaní a důchodci. Sociální demokraté jsou přece strana, která má solidaritu se slabšími vepsanou v srdci.

 

Hned druhý den se ale čtenář nestačí divit. Paroubek se na návštěvě úřadu práce v Kutné Hoře dopustí něčeho, co média hodnotí jako multikulturní přešlap. „Není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém,“ řekl předseda ČSSD na adresu tchajwanské firmy Foxconn, která ve výrobě LCD monitorů a počítačových komponentů zaměstnává Vietnamce a Mongoly.

Paroubka nezajímá, v jakých podmínkách asijští dělníci pracují, jestli mají smlouvu s továrnou, nebo je odírá agentura. Problém pro něj je jejich samotná přítomnost v Česku: „Snižují hodnotu práce.“

Sociální demokracie by mohla pomáhat lidem, kteří jsou tady ilegálně. Mohla by tlačit na zlepšení podmínek těch, kdo zde pracují a žijí v polovičním otroctví. Do Lidového domu by mohli chodit mongolští dělníci na polévku zdarma. To je solidarita bez nacionalistických výhrad. ČSSD jí ale není schopná. Od socialistů zaznělo, že jejich předseda nic takového neřekl, případně že se do toho zamotal. Nezamotal. Stejně jako Rath a Zaorálek, kteří loni varovali před zelenými kartami argumentem, že nás čeká epidemie HIV, se spíš nechal předvolebně nabrífovat nějakým průzkumem veřejného mínění a vytáhl do boje o potlesk většiny s xenofobními argumenty. Vidíme pak sice ještě průkazku socialisty, ale to co slyšíme, by klidně mohl říkat ultrapravičák.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Město bohatých duchů / Andrea Novotná > NP č.335 > Téma čísla Nemocemi trpí nejen lidé, ale i jejich prostředí. Společenští vědci si již léta lámou hlavu nad chorobou, která postihuje velkoměsta. Říká se jí gentrifikace a projevuje se prostorovým oddělováním lidí podle příjmu. Může vést až k naprostému selhání městského organismu. Co předepsat, nevědí. A jak je na tom pacientka Praha?   číst dále Z Teheránu do Prahy / Jaroslav Fiala > NP č.335 > Pošli to dál V Íránu byly po nedávných volbách zadrženy stovky příznivců opozice. Poslední červencovou sobotu proto uspořádala Amnesty International před íránskou ambasádou v Praze demonstraci za jejich propuštění.   číst dále BONUS: Berlín míří k Paříži (Rozhovor s Andrejem Holmem) / Tomáš Havlín > NP č.335 > Téma čísla Sociolog Andrej Holm vzbudil o téma gentrifikace celospolečenský zájem. Nepodařilo se mu to ale díky vybroušeným článkům, ale proto, že ho před rokem a půl zatkla policie za údajné členství v teroristické skupině. Již na svobodě mluví o tom, jak v Berlíně vznikají chudá předměstí a kam až to může dospět.   číst dále Můj dům, moje čtvrť / Tomáš Havlín > NP č.335 > Téma čísla Dvacet let po pádu Berlínské zdi vznikají v hlavním městě spolkové republiky nové hranice. Tentokrát nevedou mezi politickými bloky, ale mezi nápoji. V jedné čtvrti se pije latté, v druhé levné pivo. Zdánlivá maličkost, kvůli které ale hoří auta. Latté se totiž podle některých roztahuje až moc.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů