Čínská zpravodajská agentura Xinhua ve spolupráci s technologickým gigantem Sogou představila světu dva syntetické moderátory, fungující na principu umělé inteligence. Jde o dvojici sympatických fešáků, z nichž jeden moderuje zprávy v angličtině a druhý v mandarínštině; podoba každého z nich je přitom založena na podobě skutečného moderátora z masa a kostí. Server The Verge k informaci sice podotýká, že noví moderátoři „nejsou o nic sofistikovanější než digitální loutky", ale možná by bylo zajímavé podívat se do hlavy oněch skutečných moderátorů, jejichž podoby na sebe ty dvě digiobludy vzaly, a pokusit se v jejich myšlenkách vyhledat obavu z toho, zda se teď necítí o něco více nahraditelní. Kdyby se u vás v práci objevil váš digitální dvojník, neměli byste pocit, že jde o manifestaci polemiky s vnitřním pocitem vaší jedinečnosti? Moderátoři budou podle Xinhuy makat 24 hodin denně „na oficiálních stránkách a platformách sociálních sítích, čímž sníží výdaje na produkce a zvýší efektivitu". Dokáže tohle váš živý moderátor?
relevantní informace se dostanou jen k těm, kdo si to budou moci dovolit
Existence digitálních moderátorů s umělou inteligencí v digitálních mozkovnách nabízí vedle obligátní otázky nahraditelnosti lidí ve specifické profesi papouškování předepsaných zpráv (a nemusíme chodit tak daleko; viz případy z poslední doby nahrazování zesnulých herců jejich digitálními klony, jako v případě Petera Cushinga v Rogue One) také zajímavou paralelu k fake news, falešným zprávám, šířícím se po internetu. Pozornost v poslední době vzbudil článek s názvem This Is How We Radicalized The World na serveru Buzzfeed News, jehož autor Ryan Broderick dal do zajímavé souvislosti existenci „fake news" a kanálů, které pustí své uživatele k hodnověrnému obsahu pouze skrze platební bránu. Broderick naznačuje možnou budoucnost, v níž se relevantní informace dostanou jen k lidem, kteří si to budou moci – nebo budou chtít – dovolit; neplacené „informační kanály", kterým dnes vládnou zcela neinformativní algoritmy sociálních sítí, se pak utopí v neověřených fake news, v nichž budou své uživatele máchat od rána do večera.
Poslední názorový špunt, který by zpravodajskému nesmyslu dokázal zatnout tipec, je hodnověrný moderátor; ovšem už se současnou technologií deepfakes, jejímž prostřednictvím si můžete vyrobit třeba digitálního ruského prezidenta, který bude na vašem youtubovém kanálu vyprávět sprosté vtipy, si lze vytvořit vlastního fake moderátora, který vám bude ty fake news číst. A bude-li vymodelován tak hodnověrně, jako zmínění moderátoři čínští, zbaštíme mu to i s navijákem.