U každého tématu je vždy zajímavé porovnat záměry, přání a cíle, které jsme měli na startu, když se téma promýšlelo, s tím, jak to nakonec dopadlo. Od začátku jsme věděli, že chceme zdůraznit jednu věc – dluhy se mají platit. Pak jsme také chtěli, aby to nebyla žádná depka a téma vyznělo spíš pozitivně, což je taková naše mantra. Asi nejpřekvapivější vyjádření se nám v tomhle ohledu dostalo od prezidenta České asociace věřitelů Pavla Staňka, který řekl něco, co byste od někoho, kdo hájí práva věřitelů, nečekali. Řekl, že oni nezdůrazňují, aby se dluhy platily, ale aby se řešily. Že i to je svého druhu platba, svého druhu vyrovnávání dluhu. A co se týče nálady, nejsme ani tak pozitivní, jako spíš věcní, z čehož máme ještě větší radost, protože jestli se dnes exekuce v Česku týkají milionu lidí, tedy každého desátého, je třeba si věcně říct, proč se to děje a jak z toho ven. A tak jsou před vámi stránky, na nichž máte celou problematiku předluženosti, exekucí a z nich vycházejících křivd a trápení jako na dlani, navíc protkané mnoha návody a kontakty, na koho se obracet a jak se chovat, ať už vám exekuce přímo nehrozí, nebo jste jimi zavaleni, případně stojíte na druhém břehu, někomu jste půjčili a on vám to nevrací.
Už výše uvedené prohlášení Pavla Staňka odkazuje na to, že si tvůrci systémových opatření začínají uvědomovat, že přílišná tvrdost spolu s absencí motivace nenutí dlužníky své závazky splácet. Pravě naopak. A že jde i z pohledu sociologického o obrovský problém, který mění náladu celé krajiny. Jan Štěpánek se v rozhovoru se sociologem Danielem Prokopem například dostali k tomu, že v regionech, které jsou exekucemi zasažené nejvíce, dochází k sestupnému víru, jenž vysává exekuované peníze, které by v takovém kraji normálně zůstaly. V některých oblastech kvůli tomu zanikly i ty nejzákladnější služby, protože na ně lidé zkrátka nemají peníze. Jak pak vypadá kvalita života a nějaká společenská angažovanost, asi netřeba dále rozvíjet.
Z povídání s právníkem Petrem Němcem, který stojí za projektem exekutormasmulu.cz, zase vyplynulo, že v dluhové problematice je spousta háčků a nastražených pastiček, které lidi úplně zbytečně dostávají do problémů. Ještě stále totiž díky rozhodčím řízením dobíhají protiprávní exekuce, jejichž zastavení závisí na jediné věci – člověk, proti kterému je vedena, se musí sám ozvat. Jenže lidé to nevědí a úvěrové společnosti na to spoléhají a dělají mrtvé brouky, aby exekuce v jejich prospěch nakonec proběhla. Petr Němec už by se dávno chtěl profesně posunout i do jiných oblastí práva, ale dokud tohle systémové bezpráví bude rozvracet rodiny a způsobovat sebevraždy, on prý u tohohle úzkého výseku dluhové problematiky zůstane.
A to jsou jen fragmenty informací a příběhů, které vás na následujících stranách čekají. Ať jsou vám k užitku. Tohle téma si jiný cíl neklade.