NP č.504 > Téma číslaSilicon Valley na DunajiDarek Šmíd

V červnu zveřejnil deník The Financial Times zprávu o tom, že na Slovensku vzniká středoevropská varianta Silicon Valley; článek označil Bratislavu za „Danube Valley“, čili Dunajské údolí, zralé na dominanci v oblasti mladého technologického podnikání.

Když se podíváte na plán centra slovenské společnosti Eset, které vzniká v prostorech někdejšího nemocničního areálu na Patrónce, nebudete o pochybovat; Eset, který má v oboru softwarové bezpečnosti globální záběr, staví centrum ne nepodobné sídlům Googlu či Facebooku. „Prvotní studie počítá kromě kanceláří pro 1400 lidí i s místem na podporu vzdělávacích aktivit, sportovní halou, prostorem na podporu start-upů a parkovištěm pro 900 aut," přibližuje možnou podobu místa s investicí 100 milionů eur Zuzana Hošalová z Esetu. Tohle bude velké; jak to ale vypadá s „Danube Valley" obecně? Odborník na internetový marketing Juraj Sasko, spoluzakladatel agentury Visibility, je ohledně Danube Valley trochu skeptický. „Je pravda, že startupová scéna v Bratislavě se posunula dopředu," říká k tomu, že vedle vznikajících podnikatelských inkubátorů nyní funguje i podpora pro začínající projekty ze strany státu a soukromých fondů; „západní místa v čele s Berlínem mají však stále mílový náskok," dodává.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Dobrý trh / Jan Štěpánek > NP č.504 > Téma čísla Ne, že bychom v Praze neměli skvělé trhy, farmářské, náplavkové, bleší, kdovíjaké, ale co se atmosféry, nadšení (skoro až spikleneckého) týče, Dobré trhy v bratislavské Panenské ulici a na Jakubově náměstí jsou se vším všudy skutečnou společenskou událostí. Prapůvodní smysl trhu se zde ukazuje se vším všudy. číst dále Martina Pauková / Věra Mezuláníková > NP č.504 > Téma čísla S Martinou Paukovou jsem si povídala v Berlíně na festivalu ilustrace. Mrkněte se na její web, dojde vám, že tohle není jen tak. Martina je největší středoevropská ilustrátorská star. Její práce najdete v magazínech jako Wired, Bloomberg nebo Forbes. číst dále Všichni musíme v životě bojovat. Prodejkyně Olga versus Michal David / Olga > NP č.504 > VIP Rozhovor Když zavoláte paní Olze na telefon, ozve se vám do tůtání písnička Michala Davida. Prodejkyně NP paní Olga je skalní fanynka Michala Davida a se svým idolem se potkala v pražském Divadle Broadway mezi zkouškami muzikálu Muž se železnou maskou. Při rozhovoru v divadelním zákulisí Olga s Michalem zavzpomínali na dětská léta i nepříjemné životní zkušenosti. číst dále Taláršou / Jan Stern > NP č.504 > Fejeton Za mého mládí bylo možno v televizi spatřit leccos. Třeba jste sáhli do takového rukávu a nahmátli jste tam pračku, ledničku, v ideálním případě všechno. Nebo se házely koule do takového velkého klobouku. Anebo se utkávali zaměstnanci Závodu kuličkových ložisek se zaměstnanci Textilany, aby se ukázalo, kdo má lepší zaměstnance. číst dále