NP č.497 > Téma číslaVidět ve tměRedakce

Dovedete si představit být týden sami se sebou v naprosté tmě? Tušíte, jak vypadá pravá tma? Ne taková, kterou zředí neodbytné světelné znečištění? A o čem se zdá slepcům? Jak poznají, že skončila noc a začal nový den? Čím více toho o tmě zjištujeme, tím více nás fascinuje. Zavřete oči. Co vidíte?

Tma, to není jen neprostupná temnota. Když se do ní zadíváte pozorněji, zjistíte, že má mnoho rovin, odstínů a vlastně i barev. Vybrali jsme několik zajímavých osobností, jejichž práce či životní poslání nějakým způsobem s fenoménem tmy souvisí. Vyrazili jsme do Beskyd za Andrewem Urbišem, pánem, který vás na týden zavře do vily Mátma, kde je naprosté ticho a tma. Andrew vám denně nenosí jen jídlo, ale také rady a naslouchá vám a dělá vám jakéhosi průvodce tmou, průvodce na cestě, kde se znovu nalézáte. Vyzpovídali jsme astronoma a také lobbistu za tmu, pana Suchana. Vyprávěl nám o fatálních důsledcích světelného znečištění, o nemožnosti člověka nalézt v současném světě tmu coby místo klidného osamění a pozorování života. Ve tmě toho občas uvidíte víc, než se zdá, a je škoda, že se o to ochuzujeme. Že tma vám zbystří smysly, nám vyprávěli vlastně všichni dotazovaní. To je přesně ten druh tmy, který lidé vyhledávají, ale co když ve tmě uvíznete nedobrovolně? Vyzpovídali jsme také Ivana a Honzu, dva nevidomé, kteří se nám svěřili se svými těžkostmi se spaním. Protože když nevidíte, nevíte, jestli je den, anebo noc, a spánkové deprivace slepců jsou nesmírně zajímavé a přitom nepříliš známé téma. A když bádáte o tmě, nemůžete se neotřít o téma smrti. Je umírání cestou ke světlu, a nebo do temnot? Namísto duchovního, psychologa nebo básníka jsme se na to zeptali toho, kdo na to má nejvíce přimočarý náhled – anesteziologa. Ačkoliv nám tvrdí, že smrt je spíše cestou do tmy, my po všech těch rozhovorech a reportážích, které jsme tomuto tématu věnovali, víme, že i kdyby nás po smrti nečekalo nic než tma, bude to neskutečně zajímavý a podnětný společník.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Přemnožené lidstvo / Darek Šmíd > NP č.497 > Novinky / Technoskop Dětičky jsou roztomilé, ale čeho je moc, toho je příliš; lidí by na planetě možná mělo být méně číst dále Pravá tma už neexistuje / Libor Hruška > NP č.497 > Téma čísla Astronom Pavel Suchan je nejznámějším českým bojovníkem proti světelnému smogu. A to nejen proto, že astronomové bez pořádné tmy nemohou pořádně pracovat, ale i proto, že nadměrné osvícení veřejného prostoru je zdraví škodlivé a paradoxně také snižuje naši bezpečnost. Proč je třeba lobbovat za větší tmu? číst dále Než na světlo sázím na tmu / Jakub Yellen > NP č.497 > Téma čísla Když se řekne tma, vybaví se vám poměrně záhy slovo smrt. Kam vlastně odcházíme? Ze světla do tmy? Nebo obráceně? Profesor Karel Cvachovec, předseda České společnosti anesteziologie (ČSARIM), má ze své praxe bohaté zkušenosti nejen s tmou v bezvědomí, ale také se zážitky v blízkosti klinické smrti. číst dále Tma léčí / Jakub Yellen, Jan Štěpánek > NP č.497 > Téma čísla Terapie tmou je původně stará tibetská technika yangtig neboli příprava na smrt. V Beskydech ji svým klientům nabízí Andrew A. Urbiš. Týdenní pobyt v naprosté tmě a tichu má prý blahodárné účinky na vaše psychické i fyzické zdraví. Prostě se vypnete a jste sami se sebou. Děsivé? Ozdravné. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů