NP č.490 > Téma číslaKe štěstí zkratky nevedouDarek Šmíd

Ono se řekne: „jít tomu štěstíčku naproti“; jenže jak si může být člověk jistý, že jde správným směrem? Co když jde místo štěstíčka naproti totální katastrofě? Štěstí je komodita natolik žádaná, že se za ně rád převlékne kdejaký průšvih a pak už jen čeká, až se mu lovec štěstí vrhne do chřtánu.

Vezměte si to nejpopulárnější instantní štěstí: výhru v loterii. Musí to být super, zaškrtat pár políček a vyfasovat za to pět set melounů, ne? No, ani ne. „Páchají sebevraždy. Prošustrují to… Rozvádějí se a umírají,“ popsal převládající charakteristiky štastlivců, kteří vyhrávají v loterii šílené prachy, jejich finanční poradce Don McNay pro magazín Time. Sedmdesát procent z nich o výhru za pár let přijde, mnozí se psychicky zhroutí, jejich sociální život se změní ve spálenou zem. Říká se tomu „prokletí loterie“; a vychází to z toho, že lidé na tu haldu „štěstí“ prostě nejsou připraveni.

Každý z nás potřebuje něco, co ho žene dopředu. Ta vyhlídka čehosi, to je vyhlídka na štěstí. Jdeme za ním, jako se horolezec škrábe po strmé stěně, a i když musíme občas sejít z cesty a na nějakou dobu ztratíme štěstí z dohledu, je to ta víra, že se někde zase objeví, co nás pořád táhne dál. Když se vám pak najednou v cestě objeví obří blikající neonová šipka, která slibuje zkratku, snad vás nešokuje, že se za ní skrývá nějaký neřád. Čeští bafuňáři, kteří šli „tomu štěstíčku naproti“, daleko koneckonců také nedošli. Štěstí má tisíce podob, ale jedna věc je spojuje: nevedou k němu zkratky.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Teorie velkého třesku plesku / Vít Boháček > NP č.490 > Pop Věda Všimli jste si, jak některé vědecké koncepty zdomácněly v běžné mluvě? Docela hodně jich pochází z oboru astronomie a fyziky. Možná proto, že astronomové umějí publiku nabídnout krásu hvězdné oblohy, a když člověk zjihle hledí vzhůru, leccos je při tom ochotný pochytit. Třeba takový velký třesk. Anglicky to zní ještě lépe: Big Bang. Skoro jako název nějaké bigbítové kapely. Každopádně o velkém třesku slyšel každý. Možná tam hrál roli romantický fakt, že všechno kolem nás je složené z atomů, které vznikly krátce poté, co kdysi strašně, strašně dávno něco obrovsky vybuchlo. Náš vesmír. Jsme prostě zplozenci výbuchu, i když rozpínání je asi vědečtější termín. číst dále Štěstíčko smrdí / Redakce > NP č.490 > Téma čísla Potkali jsme několik zajímavých lidí, kteří své štěstí hledají veskrze originálním a inspirativním způsobem. Ať už jsme se o hledání štěstí bavili s tibetským mnichem, který díky lásce skončil v ostravské továrně, s psychiatrem lomeno jogínem, anebo s dvojicí cynických komiků, často jsme naráželi znovu a znovu pořád na dost podobné motivy.   číst dále Povídka od prodejce : Autorské čtení / Zdeněk Straka > NP č.490 > Povídka Je 1. prosince 2016. Lístek z kalendáře již dopadl na dno koše a začíná se pomalu stávat minulostí. Dnes mě čeká autorské čtení. číst dále Klidná radost postačí (Štěstí podle psychiatra) / Ivan Adamovič > NP č.490 > Téma čísla Dr. Karel Nešpor pracuje již dlouhá léta v Psychiatrické léčebně v Bohnicích jako primář oddělení závislostí mužů. Neveselá práce, řeklo by se. Přesto působí jako přívětivý, vyrovnaný člověk. číst dále