NP č.454 > Pošli to dálSetkání s minulostí – tou vlastníJakub Horňáček

I přes vojenské neúspěchy si Islámský stát v Sýrii a Levantě uchovává svou schopnost šokovat.

Na začátku března chalífát pustil do světa video, na kterém jeho ozbrojenci rozbíjeli exponáty uchované v Mosulském archeologickém museu. Následovně se začaly šířit zprávy, které přiživuje irácká vláda ve snaze přimět své spojence k přímé vojenské intervenci, o srovnání dávných asyrských měst Nimrud a Hatra se zemí. Propaganda džihádistů se znovu trefila do černého a jejich počínání odsoudil kde kdo. Generální ředitelka UNESCO se nezdráhala prohlásit ničení památek za válečný zločin, byť by se dalo polemizovat, proč používat tak silný výraz až teď, kdy dochází ke zkáze pouhých – byť velice drahocenných – předmětů, zatímco vraždy muslimů, defenestrace homosexuálů či kamenování místních cizoložnic vzbudily nesrovnatelně menší emoce.

Na celé věci pramálo mění také fakt, že většinu ničených exponátů mosulského muzea tvoří repliky. Propagandistická síla ISILu totiž spočívá v tom, že zobrazuje vytěsněné složky našeho „kulturního dědictví“, na které bychom nejradši zapomněli. Koneckonců neméně zdatnými ikonoklasty byli ve své době husité a kalvinisté, Filippo T. Marinetti relativně nedávno vyzýval k zničení muzeí a v našich končinách je stále dosti silné přesvědčení, že hospodářskému rozvoji musí ustoupit vše staré a historické, co je na obtíž. V tomto případě však ničení památek na sebe bere uklidňující formu demolicí, probíhajících za dodržení všech stavebních předpisů.


autor / Jakub Horňáček VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Rande prezidentských kuriozit / Jakub Horňáček > NP č.464 > Pošli to dál Američané si již zřejmě zvykli na dosti bizarní kandidáty v prezidentských primárkách. číst dále Ekologie podle Františka / Jakub Horňáček > NP č.460 > Pošli to dál Od začátku svého pontifikátu tepe papež František do kapitalismu a zbožštění peněz. Po encyklice Evangelii gaudium, v níž se v některých pasážích pouští do horlivé kritiky peněžní ekonomie měnící lidi ve zboží, si tak pontifex vzal na paškál otázku životního prostředí. V novém textu Laudato si‘ papež pléduje za integrální ekologii, která by měla mít za cíl nejen ochranu přírody, ale také zlepšení životní a sociální situace těch, na které ekologické problémy dopadají nejcitlivěji. Papež také nepřímo varuje před takovou ekologií, která si myslí, že se problémy životního prostředí dají vyřešit pouhým rozvojem nových technologií. „Byla by to stejná iluze jako si myslet, že sociální nerovnosti budou vyřešeny volným trhem,“ varuje vatikánský vládce. číst dále Příběh diamantových nemocí / Jakub Horňáček > NP č.468 > Téma čísla   Pro mnohé americké dvojice jsou symbolem slibu věčné lásky. V životech některých obyvatel opačného konce planety ale představují zdroj nekonečného utrpení.     číst dále Ten za to může / Jakub Horňáček > NP č.466 > Pošli to dál Na původu současného toku uprchlíků nepanuje celospolečenská shoda.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů