NP č.428 > UličníciZprávy uliceTomáš Havlín

 

Anticiganismus je strach a bezmoc!

Zhruba pět set demonstrantů – odpůrců neonacismu, zaplnilo odpoledne 17. 11. Jungmannovo náměstí v centru Prahy. Účelem této demonstrace bylo vyvolat protiakci vůči pochodu Dělnické mládeže, která se hlásí k ultrapravicové DSSS.

Antifašistické shromáždění svolala iniciativa Ne rasismu jako protest, že neonacisté zneužívají mezinárodní studentský den k propagaci své ideologie. Účastníkům akce byla rozdána hesla vyjadřující odpor vůči rasismu a anticiganismu. Tato hesla byla na plakátcích nalepených na překližkové desce s dřevěnou násadou. Svým vzhledem připomínaly transparenty škrabku na sníh a dobře se nesly.

Nejčastější hesla byla: „Anticiganismus je strach a bezmoc!“, „Náckům 17. listopad nepatří“ a „Nechceme fašismu nadále jen přihlížet, ukažme, že neměl, nemá a nebude mít v české společnosti místo“. Tato myšlenka zazněla z úst řečníka na začátku akce a sklidila bouřlivý potlesk, zatímco na adresu nácků se ozýval protestní pískot. Po krátkých projevech dalších spolupořadatelů, hlavně lze jmenovat pirátskou stranu a levicové anarchisty, se shromáždění doprovázené automobilem s hlasitou hudbou vydalo za nezbytného dohledu Policie ČR na pochod Prahou.

Milan Porazil, prodejce NP v Praze, ul. Komunardů u velkoprodejny Albert


Případ odcizené hůlky

Již osm let obědvám stále u stejného stolu, vzdáleného jen asi deset metrů od mého prodejního místa. Skrz prosklené dveře mám výhled na židli a hůl, které venku nechávám, ale nedávno jsem se dočkal překvapení. Když jsem se vrátil z oběda, hůl byla pryč.

První dojem byl, že si někdo zažertoval, ale bohužel, i když jsem prohledal okolí a vyptával se lidí, nikde nic. Vrátil jsem se do bufetu a postěžoval si svým známým, co mě potkalo, a pak se stalo to překvapení: Po nějakém čase přišel pan Radek, dlouholetý známý, a přinesl mi krásnou bambusku barvy mahagon, odhadem třicátá léta minulého století. Po krátkém čase přišel další přítel a podával mi klasickou hliníkovou hůlku.

A tak se mi potvrdil zákon rovnováhy, kterému věřím: Na jedné straně darebák, která neváhá okrást starého postiženého chlapa, a na straně druhé dobří lidé, kteří okamžitě a nezištně pomohli. Děkuji vám, přátelé.

Přeji všem hezké vánoce a potkávejte se jen s dobrými lidmi

Jarda, Makovského nám., Brno



Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Všechno je to imaginární / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.404 > Rozhovor Lenka a Tereza střídají umělecké pseudonymy jako ponožky. Jednou jsou MC Hydra a MC Hyena, podruhé MC Hogofogo a MC Pupupidu a občas se objeví i s třetí MC, Bárou. Společně ale vystupují jako Fakné a v Česku představují výjimečný úkaz.   číst dále Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále Baví mě, jak se lidé oblékají / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.342 > Rozhovor Ludmila Kybalová napsala o dějinách módy více knih, než má leckdo dohromady v knihovně. Učarovala jí upjatá španělská móda i nedbalá elegance s dírou na patě. Do oblékání ale nikomu mluvit nechce. "Recept na módu neexistuje," říká. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů