NP č.405 > FejetonTykadla pryč od berušek!Jan Stern

Má zdaleka nejoblíbenější konspirační teorie vypráví o tom, kterak nám zatrolení piklící biologové zatajují, že hmyz vůbec nezapadá do evolučních linií a že jde tudíž o mimozemský výsadek, civilizaci vetřelců, která, vybavena na přežití všech myslitelných katastrof, čeká, až pozemské rybo-savco-lidské linii dojde dech, a pak shrábne celou planetu.

 

Možná prý i některý z hmyzích druhů je již připraven na vývoj inteligentního tvora, nebo dokonce již tuto vyšší inteligenci má – nejspíše prý šváb – a jen před námi si zatím hraje na blbce, dokud tady nebude moct být opravdu pánem.

Zdá se mi to být zcela přesvědčivou konstrukcí, jen v jedné věci s konspiračními teoretiky nesouhlasím. Že hmyz čeká na náš pád zcela pasivně. Vždyť je zcela zřejmé, že naší civilizaci byla již dávno vyhlášena válka, že vetřelci po nás jdou a jsou nemilosrdní. Řada teroristických akcí je přímo spektakulárních. Včely zavile opylují naše plodiny, dobře vědouce, že jsou narvané dusičnany (bioplodiny biodusičnany), a takto nás jednoho dne vyhubí. Kůrovec bere útokem Šumavu a nebýt všeznalce, který má rád pěší turistiku, a proto ho udělali správcem parku (po dobré zkušenosti s jeho působením ve funkci ministra dopravy, kterou si vysloužil tím, že si v dětství rád hrál s vláčky), tak savčí pevnost už dávno padla. Žížaly se po vzoru kamikadze divoce nechávají nabodávat na háčky a decimují takto rybí populace, z nichž by mohl jednou na pevninu připlazit se znovu obratlovec, rozjet opět evoluci a začít konkurovat broukocivilizaci.

Největší umělecká díla hrozbu potměšilého útoku ve svém velkém tušení již ostatně dávno zobrazila: Moucha, Arachnophobia, Roj, Brouk v hlavě. Bohužel úpadková západní kultura zplodila i řadu nihilistických, sebenenávistných, ba nebojím se říci velezrádných produktů. Ferda mravenec, Včelka Mája, Mravenec Z, Příběhy včelích medvídků (byť mnohorozměrná postava Pučmelouda v sobě má i cosi varujícího a burcujícího) a samozřejmě Trhák, s obludnou hymnou všech zrádců naší domovské linie Nech brouka žít.

Řeknu to upřímně a vlastenecky: já tu hmyzí verbež nenávidím a už odmala jsem tak nějak cítil, že se jí nedá věřit. Ono dokud jen tak škodí, to se snad dá ještě vydržet. Ale nejhorší je, když se nám ta invazivní cizopasící chamraď začne vysmívat. Mávám rukou nad tím, že jsem musel v osmi letech jít kvůli jedné z čeledí dohola, aniž by to tehdy bylo v módě. Mávám rukou nad tím, že do hola (ale v jiných partiích) musela jít kvůli příbuzné čeledi v osmnácti letech má starší sestra, v okolí nazývaná Veselá Jarča. Jsem ochoten přehlédnout i to, že mouční červi znehodnotili všech pět tun mouky, kterou má babička skladovala ve spíži, patrně pro případ válečného konfliktu se státy NATO, čímž devalvovali veškeré rodinné jmění. Jsou však věci, které odpustit nejde. Jak mám chápat, že mě ještě nikdy nebodl komár?! O co tady komu jde?!

Ne, nedivte se prosím mému rozhořčení. Není vůbec nelogické. Mohlo by být. Ale není, a to kvůli té zatrolené okurkové sezóně. I toto léto, jako již tradičně, totiž tři nejserióznější zpravodajské servery udělaly v nouzi nejvyšší otvírák z informace, že lidi, které obzvláště štípou komáři a jiná havěť, mají prý sex-appel. No a ti, kteří havěti nechutnají, jsou prý jaksi nechutní i pro přísavky lidské.

A to už je trochu moc. Př itáhnout si z vesmíru, př ikrmovat dusičnany, harašit s našima krásnýma blond beruškama a makovejma brunet panenkama a ještě se mi vysmívat? Tak to ne přátelé, zejtra kupuju Biolit i Ortosan a rozdáme si to na férovku!

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Smrt bravíčkového ducha / Jan Stern > NP č.470 > Fejeton Naši dobu lze kritizovat mnoha způsoby. Pro někoho je příliš konzumní, pro jiného příliš globálně oteplená a pro dalšího příliš nemravná. Mě nic z toho netrápí. Zimu nesnáším a zpěvačky vrtící zadečky, ani konzumace čehokoli neprošlého mi nevadí. Já patřím k těm, kdo skuhrají, že je naše doba málo duchovní. číst dále Jenda Dikobraz Troška / Jan Stern > NP č.475 > Fejeton Vždycky jsem jim záviděl. Filmařům. Že mají svoji internetovou filmovou databázi, kde je konečně objektivně zhodnoceno jejich dílo. My, fejetonisté, samozřejmě nic. Kolem filmů víří emoce, kolem našich textíčků jen občasný dopis do redakce: „Chtělo by to větší písmenka, ale jinak jste fajn.“ Říkám otevřeně: je to demotivující. Občas se proto zasním. A úplně to vidím... číst dále Biolit na anděly / Jan Stern > NP č.501 > Fejeton Karel Čapek kdysi napsal takovou povídku. Kdyby ji nedopsal, mohl být dneska řazen k magickému realismu či fantasy literatuře. Byla totiž o jedné takové vězeňské cele v Itálii, kde se pravidelně děly zázraky. Ať do ní strčili jakéhokoli delikventa a hříšníka, tento se tajuplnou mocí v té cele napravil a vydal na správnou cestu. Tedy k bohu. číst dále 1985 / Jan Stern > NP č.512 > Fejeton Léto roku 1985 jsem trávil v tiché vesničce za Prahou. Centrem nedění zde byla malá samoobsluha Jednota a hospůdka u fotbalového hřiště, kde na stěně visel umaštěný zažloutlý plakát Jiřího Korna s nápisem Pragokoncert. Tam jsem chodil každé poledne na guláš a limonádu Broňa. číst dále