NP č.405 > FejetonTykadla pryč od berušek!Jan Stern

Má zdaleka nejoblíbenější konspirační teorie vypráví o tom, kterak nám zatrolení piklící biologové zatajují, že hmyz vůbec nezapadá do evolučních linií a že jde tudíž o mimozemský výsadek, civilizaci vetřelců, která, vybavena na přežití všech myslitelných katastrof, čeká, až pozemské rybo-savco-lidské linii dojde dech, a pak shrábne celou planetu.

 

Možná prý i některý z hmyzích druhů je již připraven na vývoj inteligentního tvora, nebo dokonce již tuto vyšší inteligenci má – nejspíše prý šváb – a jen před námi si zatím hraje na blbce, dokud tady nebude moct být opravdu pánem.

Zdá se mi to být zcela přesvědčivou konstrukcí, jen v jedné věci s konspiračními teoretiky nesouhlasím. Že hmyz čeká na náš pád zcela pasivně. Vždyť je zcela zřejmé, že naší civilizaci byla již dávno vyhlášena válka, že vetřelci po nás jdou a jsou nemilosrdní. Řada teroristických akcí je přímo spektakulárních. Včely zavile opylují naše plodiny, dobře vědouce, že jsou narvané dusičnany (bioplodiny biodusičnany), a takto nás jednoho dne vyhubí. Kůrovec bere útokem Šumavu a nebýt všeznalce, který má rád pěší turistiku, a proto ho udělali správcem parku (po dobré zkušenosti s jeho působením ve funkci ministra dopravy, kterou si vysloužil tím, že si v dětství rád hrál s vláčky), tak savčí pevnost už dávno padla. Žížaly se po vzoru kamikadze divoce nechávají nabodávat na háčky a decimují takto rybí populace, z nichž by mohl jednou na pevninu připlazit se znovu obratlovec, rozjet opět evoluci a začít konkurovat broukocivilizaci.

Největší umělecká díla hrozbu potměšilého útoku ve svém velkém tušení již ostatně dávno zobrazila: Moucha, Arachnophobia, Roj, Brouk v hlavě. Bohužel úpadková západní kultura zplodila i řadu nihilistických, sebenenávistných, ba nebojím se říci velezrádných produktů. Ferda mravenec, Včelka Mája, Mravenec Z, Příběhy včelích medvídků (byť mnohorozměrná postava Pučmelouda v sobě má i cosi varujícího a burcujícího) a samozřejmě Trhák, s obludnou hymnou všech zrádců naší domovské linie Nech brouka žít.

Řeknu to upřímně a vlastenecky: já tu hmyzí verbež nenávidím a už odmala jsem tak nějak cítil, že se jí nedá věřit. Ono dokud jen tak škodí, to se snad dá ještě vydržet. Ale nejhorší je, když se nám ta invazivní cizopasící chamraď začne vysmívat. Mávám rukou nad tím, že jsem musel v osmi letech jít kvůli jedné z čeledí dohola, aniž by to tehdy bylo v módě. Mávám rukou nad tím, že do hola (ale v jiných partiích) musela jít kvůli příbuzné čeledi v osmnácti letech má starší sestra, v okolí nazývaná Veselá Jarča. Jsem ochoten přehlédnout i to, že mouční červi znehodnotili všech pět tun mouky, kterou má babička skladovala ve spíži, patrně pro případ válečného konfliktu se státy NATO, čímž devalvovali veškeré rodinné jmění. Jsou však věci, které odpustit nejde. Jak mám chápat, že mě ještě nikdy nebodl komár?! O co tady komu jde?!

Ne, nedivte se prosím mému rozhořčení. Není vůbec nelogické. Mohlo by být. Ale není, a to kvůli té zatrolené okurkové sezóně. I toto léto, jako již tradičně, totiž tři nejserióznější zpravodajské servery udělaly v nouzi nejvyšší otvírák z informace, že lidi, které obzvláště štípou komáři a jiná havěť, mají prý sex-appel. No a ti, kteří havěti nechutnají, jsou prý jaksi nechutní i pro přísavky lidské.

A to už je trochu moc. Př itáhnout si z vesmíru, př ikrmovat dusičnany, harašit s našima krásnýma blond beruškama a makovejma brunet panenkama a ještě se mi vysmívat? Tak to ne přátelé, zejtra kupuju Biolit i Ortosan a rozdáme si to na férovku!

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Simonina éra / Jan Stern > NP č.461 > Fejeton Život je rozčlánkován. Na etapy. Já osobně třeba prožil etapu Julie. Robertsové, samozřejmě, v kozačkách nad kolena a se žvejkačkou. Pak přišla éra Marie, tedy Fredrikssonové, z Roxette, v elasťákách, v klipu Joyride. Pak mi vlítla do denního snění Alice na laně. Tedy Alicia Silverstoneová, z klipu Cryin od Aerosmith. Načež nastala éra Rejčl, přesněji tedy přiléhavého trička Jennifer Anistonové v Přátelích. Od Mars útočí! začala epocha Natalie. Tedy Portmanové. Kvůli jedné vánoční krizi se nakrátko vyhoupla na trůn epochy Keira, no ale pak nastoupila do zpráv na Nově Charvátová (to je ta bloncka, co se po ní slehla zem) a bylo vymalováno. Na chvilku. Než přišla Avril. Které jediné dokážu odpustit černé oční stíny. číst dále Košatéři, končíme! / Jan Stern > NP č.462 > Fejeton Existuje takový hezký obrat: nemoc z povolání. Vymysleli ho kvůli učitelkám, ale ono z každého povolání člověk dříve či později onemocní. číst dále Světáci a vrbičkáři / Jan Stern > NP č.478 > Fejeton Jsou národy, do nichž narodíte-li se, nemá moc smysl pokoušet se dobývat svět, neboť budete spíše celý život bojovat o existenci – pokud takový národ neopustíte. Pak jsou národy, v nichž narodíte-li se, ani svět dobývat nepotřebujete, neboť vám patří, leží vám u nohou a všichni vám budou naslouchat už jen proto, že mluvíte jazykem, kterým hedlajnuje i marketér škodovky, byť nikdo netuší proč. Češi jsou tak něco mezi. číst dále Marťanský slovník člověkologie / Jan Stern > NP č.469 > Fejeton Bůh – Věc, kterou si lidé vymysleli, aby měli dojem, že je někdo odmění za to, když se vyhodí v autobuse do povětří, případně za to, že se do povětří nevyhodí, i když by chtěli. To první by lidé zřejmě dělali i bez Boha, to druhé asi ne. V tomto smyslu je Bůh klíčovým katalyzátorem hromadné dopravy pozemšťanů. Krom velkého Boha existovali v minulosti ještě menší bohové, kteří dělali za lidi to, co by oni také rádi dělali, ale bylo jim to hloupé (incest, sex se zvířaty apod.). Dnes tuto funkci plní tzv. internet. číst dále