NP č.396 > Pošli to dálA ani si nic nekoupiliAndrea Novotná

Socha knížete Václava na Václavském náměstí v Praze počítala už mnohokrát demonstranty, kteří se pod ní sešli. Kolik napočítala 21. dubna, nám neprozradí, různí pozorovatelé ale házejí čísly kolem stovky tisíc, což představuje největší protest proti vládě od roku 1989.

 

Odboráři a občanské iniciativy (včetně sdružení tělesně postižených, kteří byli velmi viditelně přítomni) vyjádřili protest proti reformám a čekali, jaký bude mít jejich protest ohlas. Dočkali se. Zejména TV Nova se nás svými zprávami rozhodla vrátit o několik desítek let zpět.

Ve více než pětiminutovém spotu se TV Nova rozhodla udělat z odborářů podivné patrony, kteří ničemu nerozumí a nejraději ze všeho by vrátili společnost do minulého režimu. Novácká televize si smlsla na záběru odborářského vůdce, který šel onen den poněkud nevkusně na pivo s ministrem Kalouskem, proti němuž řečnil. Ještě větší pozornost ale věnovala tomu, že si demonstrující odboráři přivezli z domova svačiny, a nezvýšili tak tržbu stánkům s předraženými párky. Usilovným zjišťováním (ve zprávách pouštěli prodejce za prodejcem) se naši investigativní novináři dopátrali k tomu, že během demonstrace stoupla tržba pouze obchodníkům s pivem a zmrzlinou. Opravdu klíčová informace, již je třeba se dozvědět v hlavním zpravodajském čase…

Ještě příznačnější než reakce bulvární televize bylo ovšem „pokrytí“ demonstrace ze strany Hospodářských novin. Ty mají mezi mnoha vzdělanými lidmi punc seriózního média, které má jako jediný z českých deníků smysl číst. Skoro se ale zdá, jestli tato popularita není způsobena spíš než „seriózností“ skrýváním zpráv, které pro některé čtenáře mohou být nepříjemné. Na prvních třech stranách totiž Hospodářky o demonstraci vůbec neinformovaly, fotka největší polistopadové demonstrace a informace zvící několika vět se vešly až na stranu 4. Co také v Hospodářských novinách s demonstranty, kteří si vozí z domova svačinu…

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Na okraji zájmu, v centru dění? / Andrej Bakšiš, Andrea Novotná > NP č.398 > Téma čísla Bude tomu dvacet let od summitu v Riu a jeho závazků k trvalé udržitelnosti. Můžeme zavzpomínat, nebo se zeptat: Ukázala se pozornost k životnímu prostředí jako trvale udržitelná?   číst dále Vrčení nukleárního tygra / Andrea Novotná > NP č.459 > Pošli to dál Budeme jaderným tygrem – zní z médií v souvislosti se zprávou, že vláda schválila energetickou koncepci, která počítá s výstavbou dalších bloků v Temelíně a v Dukovanech. Několik pochybovačných komentátorů začalo řešit, kde se na takovou investici vezmou peníze – jeden takový blok je totiž legrace odhadem asi za 150 miliard a v Česku, kde ceny staveb obvykle rostou podle indexu tunelu Blanka, to nejspíš nebude cena konečná. Zásadních zpochybnění jaderné energetiky ale už mnoho nezní, v inženýrském národě zlatých českých ručiček se to pokládá za okrajovou zábavu zelených kverulantů, technofobních paranoiků a jiných obvyklých podezřelých. Nejsme na Ukrajině a nový Černobyl či nová Fukušima jsou přece tak nepravděpodobné… číst dále Střípky z dějin české emigrace / Andrea Novotná > NP č.460 > Téma čísla Z Česka v minulosti neodcházeli jen inženýři, jak nám dnes sugeruje jedna politička, když zdůvodňuje, proč není na místě cítit solidaritu s dnešními uprchlíky. Jsme národem emigrantů? A co se můžeme dozvědět z těch kapitol českých dějin, které se neodehrávaly v českých zemích? číst dále