NP č.374 > Pošli to dálHrdina, nebo terorista?Jaroslav Fiala

Konečně se dočkal. Třiaosmdesátiletý Kubánec Louis Posada Carriles byl zproštěn viny. Není to však jeden z několika desítek disidentů, které nedávno propustila Castrova vláda, nýbrž strůjce největšího teroristického útoku na západní polokouli před 11. zářím 2001. Soud v El Pasu v americkém státě Texas o jeho propuštění rozhodl na začátku dubna.

 

Co Carrilese tak proslavilo? Především bombový útok na let číslo 455 společnosti Cubana Airlines, při kterém zahynulo třiasedmdesát civilistů včetně žen, dětí a čtyřiadvaceti členů kubánského šermířského týmu. Letoun vzlétl 6. října 1976 z Barbadosu, ale do Havany už nedorazil. Po sérii dvou explozí se krátce po startu zřítil do moře. Piloti svým posledním manévrem zabránili smrti mnoha turistů na blízké pláži.

Carriles, jenž podle vyjádření amerického Národního bezpečnostního archivu patří k největším pachatelům násilí v posledních čtyřiceti letech, opustil po nástupu Fidela Castra Kubu a jako spolupracovník CIA se zúčastnil desítek utajených operací včetně příprav na vylodění v Zátoce sviní. V roce 1967 odjel do Venezuely, kde získal občanství a připojil se k místním tajným službám. Dokumenty CIA a FBI prokázaly, že patřil nejen ke strůjcům útoku na letadlo Cubana, ale také na další civilní cíle. Patřila k nim zejména série pumových atentátů v kubánských hotelích v devadesátých letech, jejichž následkem zemřel italský turista a dvanáct lidí bylo zraněno. Stojí za zmínku, že militantní miamská organizace Alpha 66 tehdy varovala turisty na Kubě, že je považuje za „ospravedlnitelné cíle vražd a únosů“. Carriles byl několikrát zatčen, propuštěn na svobodu a ve Venezuele dokonce uprchl z vězení. V roce 2000 se pokusil o neúspěšný atentát na Castra – při projevu na univerzitě v Panamě, kdy měl zahynout nejen nenáviděný Fidel, ale i stovky studentů. Kdo by si však myslel, že byl Carriles tentokrát v USA souzen za své teroristické činy, je na omylu. Čelil pouze obviněním za lhaní pod přísahou u pohovoru na imigračním úřadě. Carriles už je nyní v Miami, kde ho mnozí považují za hrdinu. Jeho dosavadní „trest“ spočívá v tom, že ho americké aerolinky nepustí na palubu žádného letadla.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Impotence, idiocie a indicie / Jan Stern > NP č.374 > Fejeton Tak jsem vám nedávno potkal spolužačku z vysoké školy. A ona mi povídá, že ty moje fejetony jsou hezké, ale „genderově hrozné“. To mnou otřáslo. A zařekl jsem se, že do příštího fejetonu vrazím ten genderově nejvyváženější fór, co znám, i kdyby se tam nehodil.   číst dále Afrika křesťanská / Magdaléna Vaculčiaková > NP č.374 > Dějiny přítomnosti Kontinentem, kde křesťanství stále expanduje, je určitě Afrika. V životaschopném rytmu se zde mísí s ostatnímu náboženstvími. V připomínce oslavy Velikonoc v Ugandě by ale nemělo zapadnout, že jeho přijetí nemusí být jednoznačné.   číst dále Sportem k rovnosti? / Iveta Hajdáková, Michal Děd > NP č.374 > Ženská stránka Když se ze cvičenců lije pot a krevní řečiště jim zaplavuje endorfinový koktejl, prospívá to nejen jejich zdraví a mravnímu vývoji, ale podporuje to i vzájemný pocit sounáležitosti a rovnosti. Sport považujeme za bohulibou aktivitu, která v duchu fair play boří mnohé hranice. Je tomu tak doopravdy?   číst dále

Nejčtenější články autora

O mostech mezi hudbou a lidmi / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.379 > Téma čísla Spojení hudby a nejmodernějších technologií může vyústit do vzniku pozoruhodných nástrojů, léčby těžkých nemocí i poznávání sebe sama. Americký skladatel Tod Machover se o to pokouší už řadu let v sepjetí s vírou v lidskou tvořivost a změnu k lepšímu.   číst dále Zlo, koště a bradavice / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.355 > Téma čísla Primitivové a rozvraceči versus normální a slušní lidé. Rozdělování společnosti na nesmiřitelné tábory obvykle provázelo hledání vnitřních nepřátel. Také současné hony na čarodějnice však mají své inkvizitory a oběti, jejichž role se mohou velmi rychle proměňovat.   číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále Přestat být cizincem / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.342 > Rozhovor Může se Vietnamec stát někdy Čechem? Jak daleko může zajít islamofobie v Evropě? Mohou Češi pomoci řešit izraelsko-palestinský konflikt? Kudy vede hranice mezi nekritickou vstřícnosti a strachem z cizího? Rozhovor s politologem Pavlem Baršou.   číst dále
celý archiv