NP č.374 > Pošli to dálHrdina, nebo terorista?Jaroslav Fiala

Konečně se dočkal. Třiaosmdesátiletý Kubánec Louis Posada Carriles byl zproštěn viny. Není to však jeden z několika desítek disidentů, které nedávno propustila Castrova vláda, nýbrž strůjce největšího teroristického útoku na západní polokouli před 11. zářím 2001. Soud v El Pasu v americkém státě Texas o jeho propuštění rozhodl na začátku dubna.

 

Co Carrilese tak proslavilo? Především bombový útok na let číslo 455 společnosti Cubana Airlines, při kterém zahynulo třiasedmdesát civilistů včetně žen, dětí a čtyřiadvaceti členů kubánského šermířského týmu. Letoun vzlétl 6. října 1976 z Barbadosu, ale do Havany už nedorazil. Po sérii dvou explozí se krátce po startu zřítil do moře. Piloti svým posledním manévrem zabránili smrti mnoha turistů na blízké pláži.

Carriles, jenž podle vyjádření amerického Národního bezpečnostního archivu patří k největším pachatelům násilí v posledních čtyřiceti letech, opustil po nástupu Fidela Castra Kubu a jako spolupracovník CIA se zúčastnil desítek utajených operací včetně příprav na vylodění v Zátoce sviní. V roce 1967 odjel do Venezuely, kde získal občanství a připojil se k místním tajným službám. Dokumenty CIA a FBI prokázaly, že patřil nejen ke strůjcům útoku na letadlo Cubana, ale také na další civilní cíle. Patřila k nim zejména série pumových atentátů v kubánských hotelích v devadesátých letech, jejichž následkem zemřel italský turista a dvanáct lidí bylo zraněno. Stojí za zmínku, že militantní miamská organizace Alpha 66 tehdy varovala turisty na Kubě, že je považuje za „ospravedlnitelné cíle vražd a únosů“. Carriles byl několikrát zatčen, propuštěn na svobodu a ve Venezuele dokonce uprchl z vězení. V roce 2000 se pokusil o neúspěšný atentát na Castra – při projevu na univerzitě v Panamě, kdy měl zahynout nejen nenáviděný Fidel, ale i stovky studentů. Kdo by si však myslel, že byl Carriles tentokrát v USA souzen za své teroristické činy, je na omylu. Čelil pouze obviněním za lhaní pod přísahou u pohovoru na imigračním úřadě. Carriles už je nyní v Miami, kde ho mnozí považují za hrdinu. Jeho dosavadní „trest“ spočívá v tom, že ho americké aerolinky nepustí na palubu žádného letadla.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Afrika křesťanská / Magdaléna Vaculčiaková > NP č.374 > Dějiny přítomnosti Kontinentem, kde křesťanství stále expanduje, je určitě Afrika. V životaschopném rytmu se zde mísí s ostatnímu náboženstvími. V připomínce oslavy Velikonoc v Ugandě by ale nemělo zapadnout, že jeho přijetí nemusí být jednoznačné.   číst dále Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Chobotnice vrací úder / Stanislav Beránek > NP č.374 > Reportáž Liberec proslul spojením s korupcí a (ne)průhledným propojením politiky a soukromého byznysu. Někteří Liberečtí by na tuto pověst mohli být až jaksi hořce pyšní. Liberecká chobotnice inkasovala pár úderů v loňských komunálních volbách, ale už se začíná vracet do formy a je stále při chuti, ba co víc, začíná mít hlad.   číst dále Impotence, idiocie a indicie / Jan Stern > NP č.374 > Fejeton Tak jsem vám nedávno potkal spolužačku z vysoké školy. A ona mi povídá, že ty moje fejetony jsou hezké, ale „genderově hrozné“. To mnou otřáslo. A zařekl jsem se, že do příštího fejetonu vrazím ten genderově nejvyváženější fór, co znám, i kdyby se tam nehodil.   číst dále

Nejčtenější články autora

Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále Přestat být cizincem / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.342 > Rozhovor Může se Vietnamec stát někdy Čechem? Jak daleko může zajít islamofobie v Evropě? Mohou Češi pomoci řešit izraelsko-palestinský konflikt? Kudy vede hranice mezi nekritickou vstřícnosti a strachem z cizího? Rozhovor s politologem Pavlem Baršou.   číst dále Pošlete pryč své vojáky! / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.373 > Dějiny přítomnosti Bývá přirovnávána ke známé barmské disidentce Su Ťij, ve Velké Británii obdržela cenu Anny Politkovské a západní média ji považují za jednu ze sta nejvlivnějších osobností loňského roku. Kdo je ta odvážná Afghánka, o které v Česku není moc slyšet?   číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále