NP č.370 > Pošli to dálLearn, moreTomáš Malík

V polovině února představila nevládní organizace Člověk v tísni ve spolupráci s jednou z bank působících v tuzemsku program tzv. prospěchových retrostipendií pro děti žijící v sociálně vyloučených lokalitách.

 

Toto označení se v ČR týká především v ghettech žijících Romů, odtud název celého projektu – Learn, more. Retrostipendia pak proto, že je vstup do programu podmíněn nadprůměrnými studijními výsledky za předcházející rok, přičemž ty je nutné po dobu vyplácení stipendií minimálně udržet. Záměrem celé akce je přinést finanční prostředky ze soukromé sféry do sociálně vyloučených lokalit a zároveň motivovat děti končící základní školu k dalšímu středoškolskému vzdělávání. Podobný počin je v českém kontextu spíše výjimečný a v principu si zaslouží pochvalu.

Nad celým projektem se však zároveň vznáší i několik otazníků. Tím nejmenším je fakt, že kritéria čerpání stipendií jsou nastavena natolik přísně, že se se vší pravděpodobností budou nakonec týkat jen těch rodin, jejichž děti by pokračovaly v dalším vzdělávání tak jako tak. Přísně nastavená pravidla mají koneckonců svoji logiku – jednak bude pro nevládní organizaci mnohem snazší vykázat úspěšnost podobného projektu, protože mírou efektivity bude počet dětí pokračujících ve studiu na střední škole či učilišti. Jednak nebude program soukromou firmu tolik stát.

Mnohem závažnějším etickým problémem je nepochybně nutnost navázat úzkou spolupráci se sociálními pracovníky Člověka v tísni. Ti budou podle tiskového materiálu vydaného k projektu přísně kontrolovat rodiny ucházející se o stipendia. Nejenom že se dozorem nad přidělením či odejmutím stipendia naruší jeden ze základních pilířů úspěšné sociální práce, jímž je rovnocenné partnerství obou zúčastněných stran. Zároveň znamená podmínění získání stipendií navázáním spolupráce s konkrétní neziskovou organizací značně nezdravou konkurenční výhodu, protože pracovníci ostatních neziskovek budou i nadále moci nabídnout „jen“ porozumění a zodpovědnou práci. V této souvislosti je zajímavé, že spolu s rozjezdem projektu začíná Člověk v tísni z pozice jedné z nejbohatších nevládních organizací v ČR platit svým dobrovolníkům mzdu. Nutně se tak znovu posílí tlak na ostatní neziskovky, které lákají dobrovolníky jen prospěšností celé věci o sobě.

Zdvižené obočí pak vyvolává celý doprovodný text k programu, jenž má údajně za cíl rozptýlit omyly a mýty spojené se startem projektu Learn, more. V roli těchto mýtů vystupují latentně xenofobní výpady, jako například Člověk v tísni platí Romům stipendia nebo Retrostipendia skončí v automatech či budou utracena za drogy. Naneštěstí dokument nijak nezpochybňuje oprávněnost podobně vedené kritiky. Naopak ji umocňuje, když místo aby ji jednoznačně odmítl s poukazem na to, že závislost na automatech či drogách se týká mizivé menšiny lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách, raději znepokojené čtenáře ujišťuje, že ke zneužívání stipendií k nákupu drog a gamblingu nedojde právě díky působení pracovníků Člověka v tísni na rodinu. S úspěšným rozptýlením mýtů o projektu Learn, more se pak textu bohužel daří posílit i ty nejhorší stereotypy o Romech a chudých lidech obecně.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Hlubočepy na poprvé / Martina Křížková > NP č.370 > Reportáž Masopust se v staročeském duchu slavil sedm set let. S nástupem komunistů pozbyl na významu. Tradice se nyní na mnoha místech pomalu obnovuje, i když mění formu a získává nový obsah.   číst dále Šílené pas de deux / Iveta Hajdáková, Michal Děd > NP č.370 > Ženská stránka „Tancuj, jako kdyby se na tebe nikdo nedíval!“ radí lidová moudrost. Zdálo by se, že nemůže být nic jednoduššího než spontánní, volné a bezstarostné vlnění v rytmu hudby a nic nevinnějšího než požitek z něj.   číst dále Nezastavujme v půli cesty! / Andrea Novotná, Petr Pospíšil > NP č.370 > Pošli to dál Vážený ministře financí (nebo kdo to u nás vlastně rozhoduje o pojmenování veřejných budov a prostranství), píšeme Vám v reakci na návrh některých pražských aktivistů, kteří již poněkolikáté odvážně a srdnatě prolomili atmosféru zastydlého čecháčkovství.   číst dále Nalepíme tě na zeď / Petr Pospíšil > NP č.370 > Téma čísla „Popravdě, jestli z toho článku vyjde, že jsme kurvy, tak je nám to vlastně jedno,“ říká vysoký mladík. Co provedl? Pojmenovat se to dá různě – v jazycích umělecké kritiky, PR, dobrých mravů i trestního práva. Řekněme třeba, že smíchal žánry. Anebo jinak: představte si, že na vás jednoho dne kouká na ulici ze zdi nějaký váš nepříliš povedený, ale za to hodně odhalující facebookový status – i se jménem a profilovou fotkou.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů