NP č.367 > Pošli to dálŘečník HavelTomáš Havlín

Rozhovor s Václavem Havlem, odvysílaný 2. ledna Českou televizí v rámci Otázek Václava Moravce, probíhal ve všeobecném a poklidně novoročním duchu. Až do chvíle, než přišla řeč na reformy.

 

„Plní svoji povinnost, zastávají se zaměstnanců, když jim chtějí snížit platy, tak to chodí všude, ale zdá se mi, že to zatím nemá ten skutečný étos,“ poznamenal exprezident na adresu odborů a mnohým divákům tak přivodil krůpěje potu na čele, způsobené zadumáním, co že tím vlastně myslel. Pro vysvětlení můžeme sáhnout po Aristotelově Rétorice a dozvědět se, že étos označuje jeden ze tří druhů přesvědčování, jenž se nezakladá na racionálním dokazování ani vyvolávání posluchačových emocí, nýbrž na samotné autoritě a věrohodnosti řečníka. Dále pak už sami tušíme, že takovou autoritu nelze založit na pouhých materiálních zájmech (jak by si snad odboráři mohli myslet). Řečník, to musí být pokorný světec, reprezentant idejí a ohlašovatel bytí, jež nás přesahuje.

Nyní alespoň víme, že Václav Havel odborům tuto službu neprokáže. Naopak, už v předchozí části rozhovoru přiznal, že jeho rozum i cit patří programu Nečasovy vlády. „Já bych velmi rád, kdyby tou vládou reforem byla. Přeji to sobě, přeji to jim, přeji to spoluobčanům,“ řekl exprezident, jehož od čirého nadšení zrazuje jen zkušenost s nedostatečným odhodláním předchozích vlád. Co z toho pro nás vyplývá? Až Nečasův kabinet v březnu představí balík reforem, neměli bychom tak snadno propadnout pocitu zoufalství, ani si zmateně klást otázku Qui bono?. Vždyť útěchu i směr nám odteď nabízí nejen odpovědnost vládních ekonomů, ale i pravda a láska nevládních ideologů.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Pomějte se za svůj hlas / Alexandr Budka > NP č.367 > Pošli to dál V Českém Těšíně se budou opakovat volby kvůli aféře s kupováním hlasů. Člověka napadá, proč jen tam?   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále My si na vás posvítíme / Jan Stern > NP č.367 > Fejeton Před časem jsme v Novém Prostoru představili klenoty české populární kultury. Želbohu, číslo bylo poněkud nevhodně oslavné a mnozí čtenáři správně poukázali na zamlčené negativní aspekty popkultury. A musím přiznat – existují.   číst dále Kdo je bez viny, nemusí se bát... / Jaroslav Fiala > NP č.367 > Pošli to dál Už je na čase, aby tomu zatnuli tipec. Aktivity fanatických obhájců lidských práv v Izraeli by měly být rovnou zakázány. Proč? Izraelský parlament se totiž rozhodl založit zvláštní komisi, která bude prošetřovat aktivity nevládních organizací, monitorujících porušování lidských práv na okupovaném Západním břehu Jordánu.   číst dále
celý archiv