NP č.367 > Pošli to dálKdo je bez viny, nemusí se bát...Jaroslav Fiala

Už je na čase, aby tomu zatnuli tipec. Aktivity fanatických obhájců lidských práv v Izraeli by měly být rovnou zakázány. Proč? Izraelský parlament se totiž rozhodl založit zvláštní komisi, která bude prošetřovat aktivity nevládních organizací, monitorujících porušování lidských práv na okupovaném Západním břehu Jordánu.

 

Komise by se měla zajímat i o zdroje financování izraelských organizací jako je B´Tselem. Jenže takhle se stále chodí okolo horké kaše. Je totiž pravděpodobné, že aktivisté budou opovážlivě pokračovat dál.

Tahle sorta lidí vykonává svou činnost v souladu s prvním článkem Všeobecné deklarace lidských práv OSN, která říká, že „všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv“. Také drze věří tomu, že kritika vlády je nejen legitimním, ale dokonce základním prvkem demokracie. Navíc tvrdí, že veškeré informace o jejich financování jsou dostupné na jejich webech či ve finančních zprávách. Ale znáte to. Kdo ví, jak to je…

Také sbírají data o chování izraelských vojáků vůči palestinským civilistům. Ještě nikoho přitom nenapadlo, že by mohli představovat bezpečnostní hrozbu. Jako například Mossi Raz, bývalý poslanec, jenž stál na chodníku při protestu proti brutalitě, se kterou armáda zasahuje při pokojných demonstracích. Pan Raz příliš úzkostlivě dbal na dodržování lidských práv Palestinců, například ženy, která na konci roku 2010 zemřela na otravu slzným plynem při nenásilném protestu. Na tom samém místě byl proto zbit policií a zatčen.

Aktivisté jsou také dost zarputilí. Nestydí se sbírat podporu po celém světě, oslovují lidi přes internet, prosí o podporu na Facebooku a žádají, aby jejich podporovatelé psali izraelským velvyslancům. Zkrátka chtějí, aby se o porušování lidských práv vědělo, diskutovalo a aby se porušovat p

řestala. Ta troufalost! Takový projev neloajality! Pro demokracii je přece primární bezpečnost a ne nějaká lidská práva. Ostatně jestli si aktivisté myslí, že nic neprovedli, nemají se čeho bát. Jak pravil starý dobrý Joe McCarthy: „Jestliže se někdo odmítá přiznat, je to ten nejlepší důkaz, že vinen opravdu je.“

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Šamanem je tu každý druhý / Petra Stejskalová > NP č.367 > Reportáž Milka, Stalin, Fantomas nebo Hitler. I taková jména najdete mezi Indiány v amazonském pralese. Čím to? Chtějí se přiblížit Západu přejímáním „slavných“ jmen? Možná. Jisté je,že indiánské vesnice rychle dobývají mobilní telefony a televize. Mnohé tradice jsou ale stále živé.   číst dále Řečník Havel / Tomáš Havlín > NP č.367 > Pošli to dál Rozhovor s Václavem Havlem, odvysílaný 2. ledna Českou televizí v rámci Otázek Václava Moravce, probíhal ve všeobecném a poklidně novoročním duchu. Až do chvíle, než přišla řeč na reformy.   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále Nový český svatý? / Martin Marek, Vít Strobach > NP č.367 > Dějiny přítomnosti Zdá se, že titul zachránce židů se stal dobrým artiklem při budování aureoly národních hrdinů. Právě o tom vypovídá před nedávnem obnovená kauza Jana Antonína Bati. Jestli se podaří tuto stavbu dotvořit, ještě není zcela zřejmé. Na tahu jsou budovatelé kultů a motivy, které je nutné číst mezi řádky.   číst dále

Nejčtenější články autora

Zlo, koště a bradavice / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.355 > Téma čísla Primitivové a rozvraceči versus normální a slušní lidé. Rozdělování společnosti na nesmiřitelné tábory obvykle provázelo hledání vnitřních nepřátel. Také současné hony na čarodějnice však mají své inkvizitory a oběti, jejichž role se mohou velmi rychle proměňovat.   číst dále O mostech mezi hudbou a lidmi / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.379 > Téma čísla Spojení hudby a nejmodernějších technologií může vyústit do vzniku pozoruhodných nástrojů, léčby těžkých nemocí i poznávání sebe sama. Americký skladatel Tod Machover se o to pokouší už řadu let v sepjetí s vírou v lidskou tvořivost a změnu k lepšímu.   číst dále Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále Přestat být cizincem / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.342 > Rozhovor Může se Vietnamec stát někdy Čechem? Jak daleko může zajít islamofobie v Evropě? Mohou Češi pomoci řešit izraelsko-palestinský konflikt? Kudy vede hranice mezi nekritickou vstřícnosti a strachem z cizího? Rozhovor s politologem Pavlem Baršou.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů