NP č.348 > Pošli to dálVolní jako ptáciTomáš Havlín

Není žádným tajemstvím, že setmělé nebe Afghánistánu a Pákistánu křižují bezpilotní letouny. Obsluhují se ze Spojených států a když na to přijde, dovedou i zaútočit. Novinkou je, že z takzvaných drones se stala zbraň číslo jedna.

 

Vzrůstající frekvenci užití bezpilotních letounů eviduje David Ignatius z Washington Post. Za loňský rok došlo k 55 útokům na hranicích Pákistánu, zhruba jednou tolik co v letech vlády Bushe jr. Letos jich bylo už sedmnáct, takže koncem roku bychom se mohli dostat na stovku.

Je tu kritika: zabíjet z klidu kanceláře na tisíce kilometrů, to je pro mnohé příliš nehumánní, něco jako hrát hru o život a přitom nevsadit. Zajímavá je i právní stránka věci. Možnost dálkově řízeného bombardování vychází z Bushova vládního memoranda, které v „nezbytných případech“ umožňuje tímto způsobem zaútočit na údajné teroristy. Prezidentův souhlas se nevyžaduje, takže experti tajných služeb mají v podmínkách, kdy suverén nemá čas nebo zrovna dělá něco jiného, volnou ruku rozhodovat o životě a smrti. Dřív se tomu říkalo diktatura. O byť vzdálené ambici místo zabíjení zatýkat nemůže být v tomto případě řeč – ledaže by nějaký kreativní právník označil kliknutí myši za úder soudcovského kladívka. „Odsouzení zastřelením“, to ale známe spíš od autoritativních režimů a revolučních tribunálů.

Historická němčina měla jedno pěkné slovo: vogelfrei. Neznamená to, jak by se mohlo zdát, „volný jako pták“, ale označení někoho, kdo je „ptákům přenechaný za potravu“, podobně jako oběšenec na šibenici. Konkrétně jde o člověka, pro kterého neplatí žádná právní ochrana a každá exekuce je možná. Je třeba mít přitom na paměti, že útoky drones, to není žádný „chirurgický řez“. Ačkoli se ospravedlňují jmény zabitých teroristů, tzv. „vedlejší škody“ (označení pro civilní oběti) jsou vysoké. Vogelfrei tak nemusejí být jen jednotliví lidé, ale i celé oblasti a výhledově…? Jdu se podívat na Hitchcocka.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Pravidla hrdinství / Alexandr Budka > NP č.348 > Téma čísla Sebepopovější hrdinové dneška mají své předobrazy ve světcích, mučednících a božských hrdinech dávné minulosti. Není divu, protože každá hra - i ta na hrdiny - má svá pravidla.   číst dále Začarovaný kruh / Martina Křížková > NP č.348 > Pošli to dál „Ty věci nejsou nic moc, cikáni se moc nevytáhli,“ poznamenala zklamaně podle serveru aktualne.cz jedna z dvojice postarších kamarádek, když se na předvánoční dražbě věcí zabavených při exekucích v Chomutově snažily koupit nějaké šperky. To už akce nazvaná Záchranný kruh běžela skoro rok.   číst dále Jste snad z jinýho světa? / Petr Pospíšil > NP č.348 > Kultura | Hudba Bývalý ministr kultury Jandák se nedávno blýskl výrokem, že bigbeat není pořádné umění. Ještěžě neví, že peníze z ministerstva, které ne až tak dávno kontroloval, nedávno podpoříly vydání tří cédéček, které staví jeho uměnovědný postřeh na hlavu. Kdo by čekal, že vydání brněnských legend osmdesátých let Odvážní bobříci a Pro pocit jistoty bude po takové době představovat událost?   číst dále Anybody could be that guy / Jan Stern > NP č.348 > Fejeton Dobrý den, dostali jste se na stránku generující vtipný fejeton přesně dle vašeho přání. Jsme šťastni, že jste náš časopis otevřeli a na fejetonovou stránku namířili svůj zrak. Náš časopis se snaží vytvářet pro vás ty nejlepší možné informační a publicistické služby již více jak 10 let.   číst dále
celý archiv