NP č.348 > Pošli to dálVolní jako ptáciTomáš Havlín

Není žádným tajemstvím, že setmělé nebe Afghánistánu a Pákistánu křižují bezpilotní letouny. Obsluhují se ze Spojených států a když na to přijde, dovedou i zaútočit. Novinkou je, že z takzvaných drones se stala zbraň číslo jedna.

 

Vzrůstající frekvenci užití bezpilotních letounů eviduje David Ignatius z Washington Post. Za loňský rok došlo k 55 útokům na hranicích Pákistánu, zhruba jednou tolik co v letech vlády Bushe jr. Letos jich bylo už sedmnáct, takže koncem roku bychom se mohli dostat na stovku.

Je tu kritika: zabíjet z klidu kanceláře na tisíce kilometrů, to je pro mnohé příliš nehumánní, něco jako hrát hru o život a přitom nevsadit. Zajímavá je i právní stránka věci. Možnost dálkově řízeného bombardování vychází z Bushova vládního memoranda, které v „nezbytných případech“ umožňuje tímto způsobem zaútočit na údajné teroristy. Prezidentův souhlas se nevyžaduje, takže experti tajných služeb mají v podmínkách, kdy suverén nemá čas nebo zrovna dělá něco jiného, volnou ruku rozhodovat o životě a smrti. Dřív se tomu říkalo diktatura. O byť vzdálené ambici místo zabíjení zatýkat nemůže být v tomto případě řeč – ledaže by nějaký kreativní právník označil kliknutí myši za úder soudcovského kladívka. „Odsouzení zastřelením“, to ale známe spíš od autoritativních režimů a revolučních tribunálů.

Historická němčina měla jedno pěkné slovo: vogelfrei. Neznamená to, jak by se mohlo zdát, „volný jako pták“, ale označení někoho, kdo je „ptákům přenechaný za potravu“, podobně jako oběšenec na šibenici. Konkrétně jde o člověka, pro kterého neplatí žádná právní ochrana a každá exekuce je možná. Je třeba mít přitom na paměti, že útoky drones, to není žádný „chirurgický řez“. Ačkoli se ospravedlňují jmény zabitých teroristů, tzv. „vedlejší škody“ (označení pro civilní oběti) jsou vysoké. Vogelfrei tak nemusejí být jen jednotliví lidé, ale i celé oblasti a výhledově…? Jdu se podívat na Hitchcocka.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Technomolky / Iveta Hajdáková, Michal Děd > NP č.348 > Ženská stránka Technomolka - (z angl. Geekette) žena, nebo dívka s excentrickými zájmy, jako jsou informační technologie, programování, videohry, apod. Slovo odvozené z výrazu „knihomol“ používáme zde, v Novém Prostoru, vůbec poprvé.   číst dále Stalo se že... / Boris Šmejkal > NP č.348 > Uličníci Končí zimní období, kdy mnozí z vás jezdí na hory, buď se jen tak projít pěšky, vyrazit na turistické trasy na běžkách nebo na sjezdovky. S tím je spojeno mnoho příjemných zážitků. Já chodím o francouzských holích, ale když jsem byl ještě zdráv, byl jsem členem turistického oddílu, později Klubu českých turistů a rád jsem jezdil na hory.   číst dále Rakouské dolce vita / Tereza Varcek > NP č.348 > Kultura | Literatura V malém alpském městečku kdosi těsně před Vánoci přejede náklaďákem hodnému, starému pánovi hlavu a jeho pětiletá vnučka ztratí řeč. Sladkost života svých vyšinutých rakouských spoluobčanů odhaluje v detektivním románu Paulus Hochgatterer.   číst dále Začarovaný kruh / Martina Křížková > NP č.348 > Pošli to dál „Ty věci nejsou nic moc, cikáni se moc nevytáhli,“ poznamenala zklamaně podle serveru aktualne.cz jedna z dvojice postarších kamarádek, když se na předvánoční dražbě věcí zabavených při exekucích v Chomutově snažily koupit nějaké šperky. To už akce nazvaná Záchranný kruh běžela skoro rok.   číst dále

Nejčtenější články autora

Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Pražský low-budget / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.420 > Téma čísla   V nouzi si lidé nacházejí k žití různá místa. Někdy za ně platí, jindy si prostě vezmou, co jiný nevyužívá, ale oni potřebují. Mohou si je přebudovat, mohou si je zamilovat, ale nikdy nepocítí jistotu. Zašli jsme na návštěvu k těm, kteří v Praze nemají na nájem.   číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále
celý archiv