NP č.338 > Pošli to dálSebrali nám kouzelnou skříňku: radarJaroslav Fiala

Českými médii se v uplynulých dnech přehnala vlna rozhořčení. Americký prezident Barack Obama totiž 17. září oznámil, že USA odstupují od záměru vybudovat ve střední Evropě základny protiraketového systému. Mnozí čeští novináři to označují za nový Mnichov a zradu – Obama nás prý obětoval Kremlu. Přítomnost amerických vojáků v Česku měla definitivně zamezit tomu, aby si na nás Ruský medvěd brousil zuby, jenže nyní má údajně cestu otevřenou.

 

Zkusme si připomenout několik okolností, které mohly ve vlně emocí „nového mnichovanství“ vyznět do ztracena. Američané totiž vyrukovali s jiným, sofistikovanějším systémem protiraketové obrany. Namísto velkého radaru fixovaného v Brdech přišli s ambicióznějším projektem – systémem pohyblivých čidel Aegis. Tyto senzory mají plnit stejnou funkci jako radar a navíc mohou být umístěny nejen na zemi, ale i na lodích či ve vesmíru. Americký ministr obrany Robert Gates navíc oznámil, že Česko a Polsko dostaly nabídku na rozmístění pozemních nosičů systému Aegis do roku 2015. Jistě, jedná se o na první pohled nákladnější nápad, ze kterého může jít strach, ale čeští zastánci „mnichovanství“ jej tak či onak příliš neberou v potaz. Zdá se, že to pro ně není na pořadu dne. Radar zkrátka symbolizoval odmítnutí Ruska a jeho nekalých vlivů. Bez této „kouzelné skříňky“ můžeme být nyní zaprodáni Putinovi. Nelze popřít, že Rusko vyváží ven i svou „kulturu elit“ – tedy netransparentní obchodní prostředí, propojení politiky s byznysem, obrovskou korupci a nepostihnutelné bosse. To vše už ale poznali občané Česka na vlastní kůži od mnoha českých politiků a podnikatelů, kteří se buď chovají stejně a nebo nad těmito praktikami zavírají oči. Očekávat, že nám od nich pomůže radar, všemocná skříňka, díky které tohle všechno zmizí, znamená naivně věřit v kouzelnické umění Davida Copperfielda.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále Pošlete pryč své vojáky! / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.373 > Dějiny přítomnosti Bývá přirovnávána ke známé barmské disidentce Su Ťij, ve Velké Británii obdržela cenu Anny Politkovské a západní média ji považují za jednu ze sta nejvlivnějších osobností loňského roku. Kdo je ta odvážná Afghánka, o které v Česku není moc slyšet?   číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále O mostech mezi hudbou a lidmi / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.379 > Téma čísla Spojení hudby a nejmodernějších technologií může vyústit do vzniku pozoruhodných nástrojů, léčby těžkých nemocí i poznávání sebe sama. Americký skladatel Tod Machover se o to pokouší už řadu let v sepjetí s vírou v lidskou tvořivost a změnu k lepšímu.   číst dále