NP č.329 > Pošli to dálLamentace nad očesaným kolemTomáš Havlín

Ke konci redakční schůze jsem se už trochu zasnil. Představa brzké jízdy na kole s větrem ve vlasech – průnik městem téměř jako symbolická analogie milostného aktu – vytlačila veškeré jednání o tom, co kdo udělá dopříště. Jaké ale na mě čekalo překvapení, když jsem přišel k přivázanému oři.

Jako zmrzačený válečný veterán se opíral přední vidlicí o chodník. Kolo kdosi odnesl. V odrazkách se mihla stopa studu a ponížení. Z večerní projížďky nebylo nic, nezbylo než naložit invalidu na rameno a vydat se k domovu pěšky. V mobilu tam na mě čekala zpráva od kamarádky: „Očesali mi kolo. Přišla jsem o sedlovku a světla.“ Stačila chvíle a z bicyklu uzamčeného ve vnitrodvoru zbyl další pahýl.

Cyklisté zejména v Praze si už zvykli na různá rizika. Tím největším jsou samozřejmě psychopati v automobilech, kteří vytroubí každého cyklistu, jenž se v jejich očích v jednopruhu až příliš cudně přimyká k obrubníku a brání jim v úprku za světlými zítřky. Ročně jim v Česku padne za oběť sedmdesát sedm milovníků dopravy bez motoru.

Když už ale cyklista projeví osobní statečnost tím, že se vystaví ohrožení života v městě kříženým s motoparkem, bylo by pěkné a citlivé, kdyby se současně nemusel vystavovat také ohrožení majetku. Tedy apel na všechny nenechavce: nechte naše kola na pokoji, i bez vás riskujeme dost!

 

Ilustrace: Vojta Šeda


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Pravidla chudoby / Alexandr Budka, Jakub Šlajs > NP č.329 > Téma čísla Krize sociálního státu prý vězí v jeho finanční náročnosti. Málokdo se přitom ptá, jestli se daří naplňovat jeho základní cíl, tedy odstraňovat nebo alespoň zmírňovat hudobu. jakoby nám stačilo, že u nás nikdo neumírá hlady.   číst dále Válka proti tamtěm / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.329 > Téma čísla Chudoba cti netratí, poučovalo starosvětské přísloví ještě v dobách našich babiček. O pár desítek let a nedospaných ideových kocovin později zmizela přísloví i se svým obsahem v propadlišti dějin. Diskuse o chudých naší doby opanovaly slogany vytvrzené údernými hesly o nepřizpůsobivých a neplatičích. Co se změnilo? číst dále Jak se máte, Gabčovi? / Tomáš Havlín > NP č.329 > Téma čísla Ekonomická krize nutí stále více lidí žít z ruky do úst. Za čerstvě propuštěnými zaměstnanci ale stojí šedá hradba těch, kteří žijí v chudobě už léta. utažený opasek pro ně není výjimka, ale norma.   číst dále Autor a jeho slib / Tereza Marečková > NP č.329 > Kultura | Literatura Proslulý brněnský patriot slíbil napsat rekviem na dobu svého dětství, na padesátá léta. Vedlejšími postavami rozbíhavého děje jsou rozličné brněnské stavby a příběhy jejich architektů. V nich a vedle nich žijí nebo živoří postavy, skrze které vypráví autor o těchto krutých, ale v jeho podání často i groteskních časech.   číst dále
celý archiv