Kláro, jaké jsou kořeny furoshiki?
Ve středověkém Japonsku lidé s oblibou navštěvovali veřejné lázně, a aby nepoztráceli jednotlivé kousky oblečení, zabalili si je do šátku. A právě z toho vzniklo furoshiki, které se stalo předchůdcem nákupních tašek a batohů.
Kdy ty sama používáš furoshiki? Dá se zabalit všechno?
Vzhledem k tomu, že žiji částečně v japonském světě, používám furoshiki na ozdobné i praktické přenášení krabiček s cukrovím nebo při přenášení kimon. V normálním životě si pomoci furoshiki balím krabičku s obědem do práce. Plastové krabičky vypadají v šátku luxusně, i když je uvnitř třeba jen bramborová kaše. Furoshiki se hodí i ve chvíli, kdy vyrazíte na nákup a u pokladny zjistíte, že vaše oblíbená plátěná taška zůstala doma: když čirou náhodou máte kolem krku šátek, není totiž co řešit. Uděláte čtyři uzlíky a vyrobíte praktickou tašku. Do šátku opravdu zabalíte cokoli. Oblečení, knížky, láhve s vínem, celý nákup nebo třeba meloun.
Kde bereš ty krásné šátky?
Hodně šátků mám z Japonska a ty si hlídám jako oko v hlavě. Často jsou z japonského krepu nebo hedvábí a tím spíš jen na ozdobu. Na láhev s vínem je třeba mnohem lepší klasický bavlněný šátek z galanterie. A když dáváte například ženě bonboniéru a zabalíte ji do luxusního hedvábného šátku, chybu určitě neuděláte. Vždy záleží na příležitosti.
Když dostanu dárek zabalený v šátku, co pak s šátkem? Nechávám si ho a nebo vrátím dárci?
Šátek je součástí dárku a obdarovaný si jej ponechá.
Jaké máš ohlasy od lidí, které takto obdaruješ?
Většinou vůbec netuší, že jde o šátek, a jsou překvapení, když dárek rozbalí. A někdo se furoshiki naučí používat a pošle to dál, to mi udělá asi největší radost.
Postup:
Šátek rozložte, urovnejte a předmět položte na místo přibližně jako na fotce
Přehněte jeden cíp přes předmět, uhlaďte.
Svažte protilehlé cípy postupem pravý přes levý a levý přes pravý a upravte.
V podstatě jde o obdobu našeho klasického ambulantního uzlu, jak ho znáte ze skauta.