NP č.504 > Téma číslaMartina PaukováVěra Mezuláníková

S Martinou Paukovou jsem si povídala v Berlíně na festivalu ilustrace. Mrkněte se na její web, dojde vám, že tohle není jen tak. Martina je největší středoevropská ilustrátorská star. Její práce najdete v magazínech jako Wired, Bloomberg nebo Forbes.

Jaký je příběh za tím, že se holka ze Slovenska dostane do Londýna, pak do Berlína?
No s Londýnom som si vyvíjala vzťah už počas štúdia na Slovensku – každé leto patrilo nejakej londýnskej kaviarni alebo reštaurácii. Tým pádom keď prišiel čas ukončenia magisterského štúdia odbor európske štúdia (čítaj – netušila som, čo s tým titulom robiť), smer Londýn bola automatika. Tam som si zmyslela oprieť sa o tých pár photoshopových obrázkov, ktoré som mala, a prihlásila som sa ako 26ročná na lokálnu učňovku pre násťročných študovať grafický dizajn. Čiže začala som úplne od začiatku. A odtiaľ to už išlo – univerzita (University of the Arts) a potom prax a potom Berlín.

 

Zaujalo mě, jak jsi mi naposledy říkala, že sis svůj výtvarný styl vlastně racionálně nastavila. Sedla sis ke skicáku a vynalezla, jak budeš kreslit ruce, jak uši… Jak jsi věděla, že s takovým stylem potom třeba dalších pět let vydržíš? 
No to sa hlavne týkalo charakterov ako takých – postavičiek. Tam som veľmi racionálne volila, že aké oko, aké ucho a aký typ tela. No čo sa týka zvyšku obrázku – sploštená perspektíva, zredukované tvary, farby – to prišlo až časom.

 

Troufnu si říct, že se nacházíš v etapě, kdy jsi hodně úspěšná. Jaké vlastnosti ti k tomu pomohly?
Myslím, že jednou z hlavných vlastností tu prítomných bola moja dlhodobá viera, že mi to celé jednoducho nevyjde a že ilustráciou sa neuživím. Tým pádom mi opadol jeden z hlavných tlakov a mohla som si slobodne tvoriť a hrať sa, čo som aj robila – chrlila som obrázok za obrázkom. Samozrejme teraz, keď celé to je obalené v akomsi komerčnom úspechu, tlak je prítomný, a stres teda vie obrezať kreativitu. No ale dá sa.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Věra Mezuláníková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Závist povolena / Redakce > NP č.504 > Téma čísla Závist, to je taková problematická věc. Když se řekne, že někdo někomu něco závidí, zavání to tím, že mu to snad nepřeje. A to bychom byli hrozně neradi, kdyby si naši slovenští bratři o nás mysleli, že jim snad jejich stále výraznější a častější úspěchy na všech možných polích lidského snažení nepřejeme. číst dále Zmrzlina & kozy / Martin Selner > NP č.504 > Jiné čtení Nastupuju s dětmi do autobusu. Probíhá standardní scénář, kdy nás půlka autobusu chce pustit sednout a ta druhá půlka se tváří, že nás nevidí. Beru děti na zvířecí farmu, aby taky viděly, že existují i jiná zvířata než tučňáci z Madagaskaru. číst dále Silicon Valley na Dunaji / Darek Šmíd > NP č.504 > Téma čísla V červnu zveřejnil deník The Financial Times zprávu o tom, že na Slovensku vzniká středoevropská varianta Silicon Valley; článek označil Bratislavu za „Danube Valley“, čili Dunajské údolí, zralé na dominanci v oblasti mladého technologického podnikání. číst dále Taláršou / Jan Stern > NP č.504 > Fejeton Za mého mládí bylo možno v televizi spatřit leccos. Třeba jste sáhli do takového rukávu a nahmátli jste tam pračku, ledničku, v ideálním případě všechno. Nebo se házely koule do takového velkého klobouku. Anebo se utkávali zaměstnanci Závodu kuličkových ložisek se zaměstnanci Textilany, aby se ukázalo, kdo má lepší zaměstnance. číst dále