NP č.491 > Téma číslaA je to ghettoRedakce

Kateřina Šedá v souvislosti s brněnským Bronxem nerada mluví o ghettu. To slovo pro ni má příliš negativní nádech. Raději mluví o vesnici uprostřed města. Strávila tu několik let, chodila dům od domu, byt od bytu a mapovala život zdejších obyvatel. Na jednu výpravu nás vzala s sebou.

Brněnský Bronx, jak se říká čtvrti kolem Cejlu a Francouzské ulice, je jedinou vyloučenou lokalitou v centru tak velkého města. Kateřina nahlédla na život zdejších obyvatel nikoliv pohledem sociálního pracovníka, ale pohledem umělce. Výsledkem její práce je kniha Brnox, mapující všechny možné odstíny zdejšího života, kniha, která v sobě má potenciál uzavřené ghetto alespoň trochu otevřít světu.

Kateřina se s námi v lednu do Bronxu vrátila, s hotovou knihou v ruce s námi znovu prochází místa, kde zažila často neuvěřitelné momenty. A před námi defilují fascinující lidské osudy snažící se vzepřít zdejší každodenní nudné rutině, i osudy těch, kteří bezvýchodnosti tohohle místa nenávratně propadli. Naši cestu po ghettech jsme ale nezakončili v Brně. Stejně jako v Bronxu jsou peníze nejčastější překážkou k tomu, aby zdejší obyvatelé ghetto opustili, jsou peníze i důvodem, proč se jiní lidé do ghett dobrovolně nastěhují. Taková ghetta na entou. Vypravíme se do světa pražských rezidenčních areálů, kde nové byty za mnoho milionů korun od zbytku světa oddělují ploty a vrátnice. A podíváme se mimo jiné i na Balkán, kde uprostřed chudých vesnic rostou luxusní vily, jejichž zbohatnuvší majitelé se tak pošetile snaží zbavit stigmatu chudoby.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Terapie tmou / Ivan Adamovič > NP č.491 > Novinky / Kultura H. P. Lovecraft zemřel v roce 1937, jeho i v češtině vydané spisy se vejdou do pěti nepříliš tlustých knih, ale stopa, kterou zanechal v hrůzostrašném žánru, nikdy nezarostla. Ba naopak, zařezává se do těla lidské imaginace stále hlouběji. Existuje řada českých umělců současnosti, kteří mohou hovořit o lovecraftovském doteku ve vlastní tvorbě. číst dále Ti za plotem / Libor Hruška > NP č.491 > Téma čísla „Uzavřený rezidenční areál bude přístupný jen vám, kteří v něm budete doma. Samozřejmostí je recepce, která se postará o vaši poštu i vzkazy, a reprezentativní lobby pro přijímání návštěv i setkávání rezidentů. Společná místa pro obyvatele viladomů se stanou oázou plnou zeleně.“ číst dále Velký dům – velký sen / Libor Hruška > NP č.491 > Téma čísla Na začátku bývá malý dům a velký sen, na konci velký dům a často i velký problém. Sociální antropolog Radan Haluzík objíždí svět a zkoumá megalomanské vily „bohatých chudých“ – zbohatlých vesničanů, kteří se stavbou vil snaží zbavit stigmatu nízkého sociálního statusu. Paradoxně tím vytvářejí nová ghetta, z nichž už není úniku. číst dále Štětí, co je Štětí? Město paneláků a papíru / Prodejce Marek > NP č.491 > Moje město Čtyřicátník Marek několikrát týdně pendluje mezi Prahou a Ústím nad Labem, Nový Prostor totiž prodává jak na severu, před ústeckým nádražím, tak v Praze 5. Doma ale není tam ani tam, jeho rodným městem je Štětí, ze kterého to má na obě svá prodejní místa skoro stejně daleko. Co to zkusit taky ve Štětí? „My jsme hrozně malý město, tady bych toho asi moc neprodal,“ říká. číst dále