NP č.437 > Pošli to dálSatan v násTomáš Malík

Zdá se, že nonkonformní umělci nemají na růžích ustláno jen v Rusku. Také v sousedním Polsku je třeba mít se na pozoru před kritikou, která estetickou stránku věci ponechává stranou a daleko více se soustředí na ideovou čistotu díla.

Zdá se, že nonkonformní umělci nemají na růžích ustláno jen v Rusku. Také v sousedním Polsku je třeba mít se na pozoru před kritikou, která estetickou stránku věci ponechává stranou a daleko více se soustředí na ideovou čistotu díla. Ve hře totiž bývají prohrané soudy a riziko dvou let natvrdo. Naposledy se do hledáčku tamních strážců posvátna dostala skupina Trpaslíci se svým obrazem Bitva u Grunwaldu – Loď bláznů, karikaturou freskovitě zachycující polské osobnosti „v mezinárodním kontextu“. Největším trnem v oku je nelichotivé zobrazení někdejšího papeže Jana Pavla II. přisátého k prasečímu struku vlivného ultrakonzervativního kněze a vedoucího Rádia Maryja v jedné osobě, Tadeusze Rydzyka. Za obviněním z urážky „náboženského cítění milionu lidi“ a znectění obou jmenovaných stojí bývalý poslanec a současný předseda obskurní neziskovky Celopolský výbor na obranu proti sektám, Ryszard Nowak. Již v minulosti proslul křížovými výpravami proti prznitelům konzervativních hodnot. Před soudní stolici se mu například podařilo pohnat a s pomocí státního zástupce a soudce ze stejného deliktu usvědčit například frontmana gdaňské metalové kapely Behemoth, který roztrhal bibli během koncertu, nebo popovou zpěvačku Dodu Elektrodu, která věrolomně spekulovala o závislosti autorů svatého textu na drogách. V Polsku jsou vůbec trochu dál. Zatímco tady se ve veřejném prostoru o upalování bezdomovců jen fantazíruje a zpívá, u našeho severního souseda se z toho v poslední době stal zrůdný zvyk, jak jsme nedávno referovali (NP 434). Možná se časem místní ochránci společenského svědomí od svých přeshraničních kolegů lovců čarodějnic něčemu přiučí. Desatanizace společnosti je přeci jen dobro vyššího řádu než po dvou desetiletích poněkud vyčpělá, leč stále omílaná dekomunizace.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále Není nutné zabíjet / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.434 > Téma čísla Michal Kolesár proslul záchrannými akcemi, při nichž z velkochovů odnáší uvězněná zvířata. Novému Prostoru odpověděl e-mailem na několik otázek. číst dále Ze dne na den v ilegatiltě / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.402 > Rozhovor S Kumarem Vishwanathanem jsme se setkali v ostravském Přednádraží. V posledních týdnech tam zůstává s Romy, kteří se navzdory rozhodnutí úřadů odmítli vystěhovat. Mluvili jsme s ním nejen o tamní situaci, ale i o vydělávání na chudobě, romském obrození a novodobém kočovnictví z donucení.   číst dále Weiglův doublethink / Tomáš Malík > NP č.460 > Pošli to dál Současná debata o humanitární krizi spojené s uprchlíky ze zemí zmítaných válečnými konflikty skýtá mnoho poloh. Od solidárních přes pragmatické až k otevřeně xenofobním. Jen Jiří Weigl, někdejší šéf prezidentské kanceláře Václava Klause, dnes hlava jeho institutu, dokáže jako nikdo jiný všechny tyto jindy skřípající roviny lišácky skloubit dohromady. Podle jeho nejnovějšího komentáře na serveru iDNES.cz je potřeba běžencům říci jasné NE, pokud nechceme riskovat náš morální kredit! číst dále