NP č.437 > Pošli to dálSatan v násTomáš Malík

Zdá se, že nonkonformní umělci nemají na růžích ustláno jen v Rusku. Také v sousedním Polsku je třeba mít se na pozoru před kritikou, která estetickou stránku věci ponechává stranou a daleko více se soustředí na ideovou čistotu díla.

Zdá se, že nonkonformní umělci nemají na růžích ustláno jen v Rusku. Také v sousedním Polsku je třeba mít se na pozoru před kritikou, která estetickou stránku věci ponechává stranou a daleko více se soustředí na ideovou čistotu díla. Ve hře totiž bývají prohrané soudy a riziko dvou let natvrdo. Naposledy se do hledáčku tamních strážců posvátna dostala skupina Trpaslíci se svým obrazem Bitva u Grunwaldu – Loď bláznů, karikaturou freskovitě zachycující polské osobnosti „v mezinárodním kontextu“. Největším trnem v oku je nelichotivé zobrazení někdejšího papeže Jana Pavla II. přisátého k prasečímu struku vlivného ultrakonzervativního kněze a vedoucího Rádia Maryja v jedné osobě, Tadeusze Rydzyka. Za obviněním z urážky „náboženského cítění milionu lidi“ a znectění obou jmenovaných stojí bývalý poslanec a současný předseda obskurní neziskovky Celopolský výbor na obranu proti sektám, Ryszard Nowak. Již v minulosti proslul křížovými výpravami proti prznitelům konzervativních hodnot. Před soudní stolici se mu například podařilo pohnat a s pomocí státního zástupce a soudce ze stejného deliktu usvědčit například frontmana gdaňské metalové kapely Behemoth, který roztrhal bibli během koncertu, nebo popovou zpěvačku Dodu Elektrodu, která věrolomně spekulovala o závislosti autorů svatého textu na drogách. V Polsku jsou vůbec trochu dál. Zatímco tady se ve veřejném prostoru o upalování bezdomovců jen fantazíruje a zpívá, u našeho severního souseda se z toho v poslední době stal zrůdný zvyk, jak jsme nedávno referovali (NP 434). Možná se časem místní ochránci společenského svědomí od svých přeshraničních kolegů lovců čarodějnic něčemu přiučí. Desatanizace společnosti je přeci jen dobro vyššího řádu než po dvou desetiletích poněkud vyčpělá, leč stále omílaná dekomunizace.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída slasti / Tomáš Malík > NP č.471 > Téma čísla V Thajsku každoročně zaplatí za sex kolem pěti milionů zahraničních turistů. Řada dívek přitom žije v podmínkách blízkých otroctví. číst dále Tak daleko, tak blízko / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.404 > Téma čísla Na sklonku minulého roku začal v Maďarsku platit nový zákon, který zahnal bezdomovce do ilegality. Pokud je policie přistihne opakovaně na ulici, hrozí jim několikadenní vězení. Vydali jsem se do Budapešti zjistit, co novinka přinesla a jak se místním na ulici žije.   číst dále Nedůvěřuj, prověřuj, zabásni / Tomáš Malík > NP č.481 > Pošli to dál Začátek července přinesl do české justice zdánlivě samozřejmý, pro některé soudce přesto překvapivý a snad i přelomový poznatek – lidé jsou si rovni. Ústavní soud totiž zrušil více než rok trvající klatbu nad Vítem Hassanem, příležitostným novinářem a všudybylem, jenž se sám rád označuje za kontroverzního člověka. Vrátil tím do hry dva roky starou kauzu s kafkovským motivem, jež na svém počátku vyslala poněkud děsivý signál – s chronickými potížisty a stěžovateli se mazat nebudeme, za katr s nimi.   číst dále Landa nad Ortelem / Tomáš Malík > NP č.473 > Pošli to dál O Tomášovi Ortelovi toho bylo v poslední době napsáno docela dost. Někdejší člen neonacist ické kapely Conflict 88 se dva roky po sobě slušně umístil v anketě Zlatý Slavík, se svou kapelou Ortel čile koncertuje a utěšeně vyprodává maloměstské kulturáky po celém Česku. Jeho popularita v poslední době roste, takže pomalu pošilhává i po ambicióznějších sálech. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů